Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1706217 пати)

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10815 на: 15 Ноември 2020, 17:43:22 pm »
@Mikius  nemam kade da gi cuvam. Zgrada jbg. Vo mojot slucaj allseason e edinstveno resenie

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10816 на: 15 Ноември 2020, 18:16:59 pm »
Не е само предноста во бандажите сам да ги менуваш, туку и челичен бандаж е подобар за во зима, бидејќи се по издржливи во однос на алуминиумските и не бараат додатно одржување, башка гумите при вадење и ставање на еден пар бандажи се оштетуваат.
Ја имав јас таа кобинација во зграда, па ајде во подрум пикај се низ 4 врати (иначе подрумите кај мене, мислиш златото од турско го чуваат, па имаат ставено повеќе врати од Форт Нокс), па пентари ги по скали, па испрљај алиштата, па менувај на паркинг тркала, па муабетите од типот здраво комшија браво вреден си ти, па вулканизерот со пиштол ги престегнал, другата варијанта е да спушташ седишта, да ставаш најлони, па ги носиш на вулканизер, па другите пак во подрум по скалите низ 4-те врати, заеби :)
4 сезони е добитна комбинација :)

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10817 на: 15 Ноември 2020, 19:29:11 pm »
Ем бандажи, ем пари за менување?

Поентата на бандажите е сам да си ги менуваш.

Pod uslov da ne saka da gi balansira.

Jas imam dva para i na sekoja promena do komsiska peralna perenje, balansiranje i promena. So nasi patista i dupki toa mi doadja sosema opravdano.
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10818 на: 15 Ноември 2020, 19:47:23 pm »
Ги бива Dayton DW510Evo за нешто? Има некој искуство со вакви гуми?
Ги имам на Фордот, производство 2018 и имаат уште прилично многу возење во нив, со нив ја купив купив колата.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10819 на: 15 Ноември 2020, 19:50:05 pm »
Ем бандажи, ем пари за менување?

Поентата на бандажите е сам да си ги менуваш.

Pod uslov da ne saka da gi balansira.

Jas imam dva para i na sekoja promena do komsiska peralna perenje, balansiranje i promena. So nasi patista i dupki toa mi doadja sosema opravdano.

Ќе им го турам ако сум купил бандажи и трчам на вулканизер за промена, згора и балансирање?

Инвестицијата во бандажи е да не ми ги чепатат гумите при промена, да не ми ги поебат шрафовите, да не ми ги престегнат, да не дремам во ред за промена, и најбитно да заштедам на пари.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10820 на: 15 Ноември 2020, 20:00:48 pm »
Sekoj so svoja matematika. Jas kako sto ne pravam golema kilometraza verojatno i all season bi mi bilo ok, no koga veke si imam drug set neli..

Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10821 на: 15 Ноември 2020, 20:22:44 pm »
Ако добро те разбрав, имаш втор сет бандажи и одиш на вулканизер за да ти ги сменат бандажите и плус ти ги балансираат?

Малата колометража не е спорна во муабетот.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10822 на: 15 Ноември 2020, 20:28:43 pm »
Pa da, ne sakam da se kicmam ako ne moram a koga veke sum tamo zosto da ne gi balansira pred da gi stavi. Gumite. Ne e nekoj golem trosok da go ...
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10823 на: 15 Ноември 2020, 20:29:44 pm »
Инвестицијата во бандажи е да не ми ги чепатат гумите при промена, да не ми ги поебат шрафовите, да не ми ги престегнат, да не дремам во ред за промена, и најбитно да заштедам на пари.

Не би се сложил, посебно ако се има други бандажи за зима/лето.

Јас не би отштрафувал и заштрафувал 20 штрафа рачно (немам пневматски заштрафувач, а и нема да имам)...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10824 на: 15 Ноември 2020, 20:31:53 pm »
Ja ova go pravev 8 godini na ibizata i ne vidov nekoja maka posebna

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10825 на: 15 Ноември 2020, 21:43:56 pm »
Pa da, ne sakam da se kicmam ako ne moram a koga veke sum tamo zosto da ne gi balansira pred da gi stavi. Gumite. Ne e nekoj golem trosok da go ...

Јас не би отштрафувал и заштрафувал 20 штрафа рачно (немам пневматски заштрафувач, а и нема да имам)...

Промената на летни/зимски гуми/бандажи за мене не е мачење, кичмење и слично. Тоа е цела процедура, со ракиичка/пивце/чајче салатка нешо, а у полека лабаво мерачки. ;D :D   

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10826 на: 15 Ноември 2020, 21:48:44 pm »
Не знам што толку драмите околу менување сет гуми. Денес го правев тоа, саат време работа. Првиот пат нормално е најтешко, сеа ми е ко добро утро.
Башка, утреден ако треба на пат да сменам гума, нема да се мислам како се прави тоа.
Балансирање не сум правел, ако нешто осетам тогаш. А тие 20 штрафа имаат краток навој. Повеќе сум се нервирал што сервисериве ги престегаат штрафовите.

Иначе во куќа сум. За зграда не знам ама сум гледал кко менуваат на паркинг. Сигурно е покомплицирано али да не паламудиме сеа.
« Последно менување: 15 Ноември 2020, 22:00:14 pm AllMightyMe »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10827 на: 15 Ноември 2020, 21:51:33 pm »
Инвестицијата во бандажи е да не ми ги чепатат гумите при промена, да не ми ги поебат шрафовите, да не ми ги престегнат, да не дремам во ред за промена, и најбитно да заштедам на пари.

Не би се сложил, посебно ако се има други бандажи за зима/лето.

Јас не би отштрафувал и заштрафувал 20 штрафа рачно (немам пневматски заштрафувач, а и нема да имам)...
Пневматски ќе ти треба во гепекот да си носиш за не дај боже на пат...

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10828 на: 16 Ноември 2020, 13:24:34 pm »
Препорака од мое лично искуство  ;)

Matador MP62 ALL WEATHER EVO

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #10829 на: 17 Ноември 2020, 07:01:43 am »
Allweather, allseason, multiseason, crossclimate, AllSeasonContact ti e ime/sinonim za allseason guma zavisno od marketing strategijata na proizvoditelot i avtorski prava aka trademark.
Samo nekoi allseason se winter oriented, nekoi summer. Matador se zimski allseason, a Michelin letni na primer.
p.s. na site allseason gumi ima M+S i 3PMS znak :)) Kleber/BF Goodrich gumite na mnogu testovi imaat podobri rezultati od zimski gumi :)
@Ipkisija Meskosa  tvoite Matador pod drugo ime od drug proizvoditel se poznati i kako Uniroyal AllSeasonExpert 1 :D Ete ne se all weather tuku all season :D da nema zabuni
Во основа поделбата е таква каква што сум ја пишал пред твојот пост:

All season =3 сезони
All Weather = 4 сезони.

Барем така кажува гугл срч на првата страна :)

Ете ти си копал подлабоко и имаш силен аргумент дека производителите си играат курташак со називот и што ќе им текни тоа ставаат, маркетиншки финти. И тука станува каша-попара.

И кога сме кај овие типови на гуми, еве едно кратко видео кое кажува дека за во зима се зимски гуми, за во лето се летни гуми, останатото е малку од ова и малку од она, нормално, повеќето го знаеме тоа.