Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1726372 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #135 на: 16 Март 2011, 21:47:35 pm »
Луге неможам да се објаснувам и да се докажувам, значи од трки и агресивно тргаење сум скршил 3 мењачи, и околу 20 сетови на ламели, корпи и друг лагери, зглобови,не праам муабет што сум ги кинел предниците, сум одпунктирувал држачи, сум кинел штрафови, носачи...

Ова мислиш дека е за фалење?

Гледам јас коливе на мвр сите со поебани ламели се.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #136 на: 16 Март 2011, 21:54:20 pm »
Па како сакаш коа рики со 6к обртаи пушта нагло кумплуг :D
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #137 на: 16 Март 2011, 21:57:24 pm »
Абе кај можес на матиз да тестирас... да го грабнам, за 5 мин ке го истумбам...

И ти не си направил голема промена во димензиите само си ја зголемил висината 155-65-13 на 155-70-13 тука и нема некоја разлика...  во перфомансите...... е сеа да му ставиш 15ки или 16ки со убава гума,  па да видиме што ке се деси....

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #138 на: 16 Март 2011, 21:59:58 pm »
Луге неможам да се објаснувам и да се докажувам, значи од трки и агресивно тргаење сум скршил 3 мењачи, и околу 20 сетови на ламели, корпи и друг лагери, зглобови,не праам муабет што сум ги кинел предниците, сум одпунктирувал држачи, сум кинел штрафови, носачи...

Ова мислиш дека е за фалење?


Возам не ја чувам за украс... као некој секој ден ја пере и , и се тресе на колата као да е злато...  е не нема тоа така кај мене јас и ја вадам душата на нејзе, не она на мене....
« Последно менување: 16 Март 2011, 22:03:08 pm RikiRulz »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #139 на: 16 Март 2011, 22:10:12 pm »
Абе кај можес на матиз да тестирас... да го грабнам, за 5 мин ке го истумбам...

И ти не си направил голема промена во димензиите само си ја зголемил висината 155-65-13 на 155-70-13 тука и нема некоја разлика...  во перфомансите...... е сеа да му ставиш 15ки или 16ки со убава гума,  па да видиме што ке се деси....


Па тоа го збориме, не можеш да ставиш 15 или 16 на спарк. И да удпееш да ги ставиш ќе треба гуми еден сантим дебели да закачиш. Вака или онака дијаметарот на тркалото е ист. Пак се враќаме на иста позиција.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #140 на: 16 Март 2011, 22:19:16 pm »
Океј, ама со тие гуми потешко ке иде :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #141 на: 17 Март 2011, 00:21:47 am »
Абе Рики бе ...

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #142 на: 17 Март 2011, 00:39:44 am »
Дааа??

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #143 на: 17 Март 2011, 01:31:59 am »
дополнување од марјанот би било:

... кутри сите коли што си ги возел, и сите кои си ги возел во нив, и сите кои се наоѓале во непосредна близина на твоето „возење“.

Сега веќе почнувам да се прашувам, дали тие 300-400 илјади километри што наводно си ги извозел, стварно биле возени, или тоа било некаква активност која нема допирни точки со возење на автомобил.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #144 на: 17 Март 2011, 01:38:24 am »
E da ne ima so letanje?? hahaha :)))

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #145 на: 17 Март 2011, 08:48:16 am »
Riki ima pravo so zgolemuvanje na tezinata na gumite se namaluvaat osteno performansite.Samo 1kg plus pri stavanjeto na guma so podebela dimenzija veke ima opteretuvanje od 10kg na osovinata.
"tezina felne je mnogo bitna..
1kg na felni skinut 10kg ispadne u globalu, zbog centrifugalne sile koja je jako bitna, mnogo mu je lakshe da okrene felnu od 4-5 kg nego felnu od 8-10kg
samim tim imace dosta bolje ubrzanje..."

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #146 на: 17 Март 2011, 09:51:14 am »
zbog centrifugalne sile koja je jako bitna, mnogo mu je lakshe da okrene felnu od 4-5 kg nego felnu od 8-10kg
samim tim imace dosta bolje ubrzanje..."
Леле бисеееер. Због ценрифугалне силе а? Бушава физика

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #147 на: 17 Март 2011, 10:24:35 am »
zbog centrifugalne sile koja je jako bitna, mnogo mu je lakshe da okrene felnu od 4-5 kg nego felnu od 8-10kg
samim tim imace dosta bolje ubrzanje..."
Леле бисеееер. Због ценрифугалне силе а? Бушава физика
Mozes da se smees do kolku sakas do besvest ,deckoto za tebe go ima pronajdeno trkaloto.Lugeto koi se soglasuvaat so ova mislenje pravat avtomobili od nisto.Znaci "2 fast 4 u" mnozi go so 2 prosta matematika za tebe da ne bide busava.Lugeto so koi imam razmenuvano mislenja na mnogu raboti vo vrska so tuning i opsto so avtomobilite vrsat izgradbi i modifikacii na site vidovi avtomobili (nema da gi reklamiram koi se i sto se).Pocnuvaat od karoserija i pravat takvi unikati koi se nagrdauvani na razliciti izlozbi od sekoj aspekt motorizacija,izgled... bas me interesira Albert Anstajn t.e. falanga sto imas ti napraveno od avtomobilizam ili sto ima proizlezeno od tvoi race?
Taka sto ne znam sto go napadjate rikirulz koga covekot e ne vo 100%,vo 1000% pravo !
« Последно менување: 17 Март 2011, 13:31:28 pm ford ST »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #148 на: 17 Март 2011, 11:23:03 am »
Никој не ги побива моментите кога е во право... А тоа дека ќе скинеш 30КС со поголеми тркала, малце ќе се прашаме...

И тоа што според Рики, возач е тој што не успеал до сеа да тргне на семафор као што треба, или што крши мењачи или што ти ја знам, и со тоа не би се согласил баш...

Од лично искуство... На Ибица (97мо годиште), мењање од 13ки на 15ки... 90% подобрување... Она што не беше подобрување, е нормално, намалување на комфорот, кое си иде пропратно, и кое се нафаќаш да го ризикуваш, коа веќе идеш на поголеми тркала.
На Лансерот, ставање едно бројче поголеми тркала, со соодветни гуми 23948% подобрување во однос на фабричкиот сетап.

Чисто ко за инфо, за мене возач е оној, кој ќе пројде билион км, а нема ниеднаш нити мењач да скрши, нити да кине гуми за к*р ќеиф... Ама тоа е мое мислење :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ford ST

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 75
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #149 на: 17 Март 2011, 13:07:31 pm »
Tuka zborime za gumi ne za krsenje menjaci i pregoruvanje lameli.Jas ne prokomentirav nisto vo vrska so toa kakov vozac e Riki.Jas covekot ne go poznavam,mojot komentar se odnesuva samo da tezinata na trkaloto (bandazot-felnata i gumata).Se razbira deka so stavanje pogolema dimenzija na trkaloto se zgolemuva nejzinata tezina a od tuka se vlosuvaat performansite.Od estetski aspekt odlicno izgleda koga ke "bapnes" 215 ili 225 ili nesto "jace" ama performansite i potrosuvackata ke bidat na steta na estetikata.Sekogas e najdobar fabarickiot set up,moze so ubavi i polesni bandazi kade povtorno dobivame deka treba da se izgubi (namali) od tezinata na celoto trkalo se razbira dokolku se posakuva podobri performansi.Ne velam isto taka deka ke skines 30hp ama vo golem stepen ke ja usporis kolata.A za Lanserot stavi mu polesni trkala (edno brojce pomali) cisto kako za sporedba nema da ti se veruva kolku ke dobie na peroformansi.Ova ti e so sigurnost od 1 000 000%.Mada imam custvo deka tuka veke navleguvame vo teranje inat i se se sveduva na razgovor na gluvi i zatoa ova ke bide moj posleden post tuka na ovaa tema.Sekoj neka veruva vo toa sto misli deka treba da veruva,jas povtorno ke kazam so bila kakva modifikacija (promena) na fabricniot set up so trkalo cija sto tezina ja nadminauva prethodno postavenata ke se izgubi na performansi i ke se zgolemi potrosuvackata pravoproporcioanlo so tezinata dodadena preku trkaloto.
« Последно менување: 17 Март 2011, 14:13:52 pm ford ST »