Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1706009 пати)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11205 на: 06 Март 2021, 23:41:17 pm »


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11206 на: 07 Март 2021, 00:09:05 am »
^^^ Аматер!

Овој е профи!


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11207 на: 07 Март 2021, 00:39:55 am »
Сите загинаја ете поради гумите  :-\ Ги излизга на 300 во кривина.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11208 на: 07 Март 2021, 00:44:49 am »
Еве го конкретниот текст од АДАЦ.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifenkauf/reifenalter/#:~:text=Der%20Bundesverband%20Reifenhandel%20und%20Vulkaniseur,maximal%205%20Jahren%20als%20neu.
Ти благодарам, за линкот.

Гумиве во Toyo, Proxes CF2 се приозведени 44та недела 2018. Значи стари 2.5 години.
И се на 50% попуст, по цена од 4850 ден за гума пошто им се последни, и не носат веке.
Нова Мишелин е 9100 ден гума. Континентал би бил со слична цена.
Разлика во цена за 4 гуми 17.000 ден !!!  Нов телефон се купува за тие пари, пример Самсунг А51 :)

Наредниве години планирам да возам претежно во градски услови, не повеке од 8-10.000 км годишно.
И кога ке излезам на автопат, нема да возам повеке од 140, така да, едино ми е важно да се тивки.

Направив муабет со еден дечко што работеше во еден од салониве за продажба низ Скопје што нуди повеке избор, вика земај Тоyо и не му ја мисли, Јапонците знаат што прават. Или земи Пирели, како демек траат долго и имаат добри перформанси за градски услови.

Од многу избор глава боли...

Присутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11209 на: 07 Март 2021, 06:57:33 am »
Еве го конкретниот текст од АДАЦ.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifenkauf/reifenalter/#:~:text=Der%20Bundesverband%20Reifenhandel%20und%20Vulkaniseur,maximal%205%20Jahren%20als%20neu.
Ти благодарам, за линкот.

Гумиве во Toyo, Proxes CF2 се приозведени 44та недела 2018. Значи стари 2.5 години.
И се на 50% попуст, по цена од 4850 ден за гума пошто им се последни, и не носат веке.
Нова Мишелин е 9100 ден гума. Континентал би бил со слична цена.
Разлика во цена за 4 гуми 17.000 ден !!!  Нов телефон се купува за тие пари, пример Самсунг А51 :)

Наредниве години планирам да возам претежно во градски услови, не повеке од 8-10.000 км годишно.
И кога ке излезам на автопат, нема да возам повеке од 140, така да, едино ми е важно да се тивки.

Направив муабет со еден дечко што работеше во еден од салониве за продажба низ Скопје што нуди повеке избор, вика земај Тоyо и не му ја мисли, Јапонците знаат што прават. Или земи Пирели, како демек траат долго и имаат добри перформанси за градски услови.

Од многу избор глава боли...
Старите гуми нема да пукнат,ама ќе изгубат својства. Моиве зимски сега се за менување,и на секоја угорница и во суви услови колата шлајфува и во 3та ко muscle car да возам.
Јас бев решен за toyo,и бев во салон да платам,ама кога ми рече 2018 се откажав

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11210 на: 07 Март 2021, 08:11:14 am »
50% попуст (aко е реален) е добар попуст... Од 7-8 години, изгубил 2.5 па остануваат барем 5 години возење, за добра гума по 50% попуст? Ако се возат барем по ~10к годишно, јас не би се мислел. Купување па за 5 сезони мењање... Повторно ако е реален попустот, и АКО се работи за добар модел, итн.


Старите гуми нема да пукнат,ама ќе изгубат својства. Моиве зимски сега се за менување,и на секоја угорница и во суви услови колата шлајфува и во 3та ко muscle car да возам.
Јас бев решен за toyo,и бев во салон да платам,ама кога ми рече 2018 се откажав
Ме потсетува на зимските Сава што ги сменив преклани на целосно зачувана шара (ок, скоро целосно).
На кривини звучеше како на старине тркачки/пајкански филмови.  ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11211 на: 07 Март 2021, 08:16:36 am »
Колку пари се BF Goodrich Advantage во Олимпико или Hankook Kinergy Eco во Стоп&Го од 2020/2021ва во истата димензија?

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11212 на: 07 Март 2021, 08:49:59 am »

Inace dobiv dobra cena za Assy 5ka vo dimenzija 225/50/17 vo Tranzit. (pak gi spomnav tranzit ama edinstvena firma koja mi dava ceni slicni na sosedstvoto) 7100 po guma (so montaza, ventili i 3 god garancija) za najbrziot index plus XL varijanta sto ja baram. Za sporedba Vo Olimpiko mi baraat preku 10k po guma za PS4.

Провери и преку https://www.novigumi.mk
Јас од таму лани најдов најевтини Сава, не знам кој е газда на сајтот ама претпоставувам дека е дилер. Гаранцијата е од Транзит а се монтираат во сервис на Вулко (Vulco, не знам дали се истата фирма), овде:
https://www.google.com/maps/place/Tranzit/@41.9975194,21.4700606,17z/data=!4m5!3m4!1s0x13543e4811ecb599:0x89862fcc1154ffcb!8m2!3d41.9973292!4d21.4710939

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11213 на: 07 Март 2021, 09:07:23 am »

Inace dobiv dobra cena za Assy 5ka vo dimenzija 225/50/17 vo Tranzit. (pak gi spomnav tranzit ama edinstvena firma koja mi dava ceni slicni na sosedstvoto) 7100 po guma (so montaza, ventili i 3 god garancija) za najbrziot index plus XL varijanta sto ja baram. Za sporedba Vo Olimpiko mi baraat preku 10k po guma za PS4.

Провери и преку https://www.novigumi.mk
Јас од таму лани најдов најевтини Сава, не знам кој е газда на сајтот ама претпоставувам дека е дилер. Гаранцијата е од Транзит а се монтираат во сервис на Вулко (Vulco, не знам дали се истата фирма), овде:
https://www.google.com/maps/place/Tranzit/@41.9975194,21.4700606,17z/data=!4m5!3m4!1s0x13543e4811ecb599:0x89862fcc1154ffcb!8m2!3d41.9973292!4d21.4710939

http://whois.marnet.mk/?domain=novigumi.mk

Сајтот е на Транзит.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11214 на: 07 Март 2021, 10:06:34 am »
Niti imam vreme da go baram tekstot niti imam potreba nesto nekomu da dokazuvam.
Nitu nekomu mislam da mu veruvam dali , kako , i kolku propisno gi cuval gumite. Samata guma kako materijal se raspaga sama od sebe pobrzo ili posporo vo zavisnost od ambinentnite uslovi, temperatura , vlaga, sonce itn...
Pogotovo ne na nasive prevaranti ovde kaj nas, a i na zapad ima svasta.

Zatoa "safety shot", stoeni gumi ili postari od 7-8 godini gledam da gi izvadam od kola.
Ne deka sum parajlija i imam pari za frlanje. Ednostavno na polocki diskovi i gumi ne stedam.
Ke zastedam na nesto drugo.

Ako ti se osekas siguren na autoban so 7-10 godini stari gumi OK, ne ti se mesam :)
Pa svabo menja kola na 5 godini nie tuka cepidlacime dali gumite traele 7,8 ili 10 god...
Ako se nema pari za novi, ili si cicija, ke traat sto drugo ke praat :)

Нема потреба да се докажуваш за ништо, туку само спомна дека некој е продаден и купен за различно да тврди колку траат едни гуми. Јас само ти посочив да го спомнеш изворот на тие информации, како што го споделив мојот извор.

Јас се согласувам со тоа што го имаш напишано за гумата и нејзиното распаѓање со тек на време, возење и стоење. Исто така се согласувам дека и кај нас, и на запад има огромно преваранти и човек мора очите да си ги отвори на шеснаесет инаку ојде магарето у зелките.

Така е, се осеќам сигурен и со такви гуми кои биле прописно складирани, напумпани и имаат доволен профил за мојот стил на возење. За нечиј друг стил на возење и нови гуми со 8мм шара би биле погрешен избор, затоа што, ако одиме во такви екстремни случаи најдобра гума е слик со мека гума. Ама тие за среќа или несреќа не се дозволени на јавните патишта низ Европа.
Швабо не менува кола на пет години, туку подолго ако е приватна. Ако е службена најчесто на три години и во неа има вклучен пакет за зимски/летни гуми и сервиси.

А последниот коментар кој колку има и што има и за што си ги дава парите звучи помалку како сепак да сакаш да се докажуваш малку повеќе, особено со рандом ликови како мене на интернет.   ;D ;D

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11215 на: 07 Март 2021, 11:49:37 am »
Некни по снегот комшијата со Кросклиматот што ставаше ланци, денес приметив Сава Ескимо на неговата кола.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11216 на: 07 Март 2021, 13:47:59 pm »
Se opametil ;)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1032
  • Best Motors Worldwide
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11217 на: 07 Март 2021, 21:25:48 pm »
Еве го конкретниот текст од АДАЦ.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifenkauf/reifenalter/#:~:text=Der%20Bundesverband%20Reifenhandel%20und%20Vulkaniseur,maximal%205%20Jahren%20als%20neu.
Ти благодарам, за линкот.

Гумиве во Toyo, Proxes CF2 се приозведени 44та недела 2018. Значи стари 2.5 години.
И се на 50% попуст, по цена од 4850 ден за гума пошто им се последни, и не носат веке.
Нова Мишелин е 9100 ден гума. Континентал би бил со слична цена.
Разлика во цена за 4 гуми 17.000 ден !!!  Нов телефон се купува за тие пари, пример Самсунг А51 :)

Наредниве години планирам да возам претежно во градски услови, не повеке од 8-10.000 км годишно.
И кога ке излезам на автопат, нема да возам повеке од 140, така да, едино ми е важно да се тивки.

Направив муабет со еден дечко што работеше во еден од салониве за продажба низ Скопје што нуди повеке избор, вика земај Тоyо и не му ја мисли, Јапонците знаат што прават. Или земи Пирели, како демек траат долго и имаат добри перформанси за градски услови.

Од многу избор глава боли...
@draganamon
Za toyo proxes:
https://www.testberichte.de/f/1/2590/23932.496998/1.html

toyo vs. rest vo autobild
https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-215-60-r-17-19210169.html






---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11218 на: 08 Март 2021, 08:37:38 am »
Направив муабет со еден дечко што работеше во еден од салониве за продажба низ Скопје што нуди повеке избор, вика земај Тоyо и не му ја мисли, Јапонците знаат што прават. Или земи Пирели, како демек траат долго и имаат добри перформанси за градски услови.

Послаб муабет, амин!  ::)

Тојо никогаш не ги имам видено на тестови први, многу тешко и во топ 10 да влезат од 50+ гуми кога тестираат.
Не дека нечинат, сигурно се солидни ама дека ги правеле јапонци не е нешто репер за квалитет, Сава во Чешка можат да испаднат подобри, пример. Не можиш да знаеш.
Дека ќе ги потрошиш со 7-8000км годишно, пошто на зима други ќе возиш, малку потешко, најверојатно ќе ги фрлиш од старост.
Ама сепак јас би ги зел, првите 2-3 лета најверојатно бидат добри, после тоа ќе се види во „правдата“ дали беше поарно нови Сава за истите пари.

За Пирели не знам какви се тие градски услови ама најверојатно кочењето е најбитно, сигурно со 70 на семафори нема да ги фаќаш раскрсниците.
Кочење на суво и влажно најповеќе изненадува низ град, па ако овие се најдобри и не се арчат, браво за дечкото, има прочитано нешто изгледа.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11219 на: 08 Март 2021, 14:48:22 pm »
Направив муабет со еден дечко што работеше во еден од салониве за продажба низ Скопје што нуди повеке избор, вика земај Тоyо и не му ја мисли, Јапонците знаат што прават. Или земи Пирели, како демек траат долго и имаат добри перформанси за градски услови.

Послаб муабет, амин!  ::)

Тојо никогаш не ги имам видено на тестови први, многу тешко и во топ 10 да влезат од 50+ гуми кога тестираат.
Не дека нечинат, сигурно се солидни ама дека ги правеле јапонци не е нешто репер за квалитет, Сава во Чешка можат да испаднат подобри, пример. Не можиш да знаеш.
Дека ќе ги потрошиш со 7-8000км годишно, пошто на зима други ќе возиш, малку потешко, најверојатно ќе ги фрлиш од старост.
Ама сепак јас би ги зел, првите 2-3 лета најверојатно бидат добри, после тоа ќе се види во „правдата“ дали беше поарно нови Сава за истите пари.

За Пирели не знам какви се тие градски услови ама најверојатно кочењето е најбитно, сигурно со 70 на семафори нема да ги фаќаш раскрсниците.
Кочење на суво и влажно најповеќе изненадува низ град, па ако овие се најдобри и не се арчат, браво за дечкото, има прочитано нешто изгледа.

Да, се согласувам.
Конечно имав време викендов и прочитав, ке барам гуми со добри перформанси во град, и што понови, пошто ке ми требат за подолг временски период. Најверојатно Michelin, Continental, Goodyear, Vredestein, Pirelli или Bridgestone, зависно од понудата која ке ја најдам во Април.

Што мислите, ке има голема разлика помегу 215/60 R16 и 215/55 R17 при секојдневно возење?