Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1706050 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11175 на: 05 Март 2021, 06:48:49 am »
Штом швабите викаат дека до 10 години може да ја користиш, а до три-четири години може да се продава како нова, јас би играл така и не би ја мислел многу многу.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11176 на: 05 Март 2021, 10:11:26 am »
Istiot toj svabo vikase deka posle 7 godnini vozel nevozel samiot sostav gi gubi svojstvata.
Sega kacile na 10god...koj kogo tuka stiti?

Kako i da e, na tolkv izbor na gumi sakam da si kupam taze.
Bi zemal i 2 do 3 godini stara guma so 30% popust ama ne sum nacekal.
Ama realen da e popustot.

Ustvari odvaj cekam da kupam guma a da ne e na 30% popust. Ja bar ne sretnav negde guma a da ne e na 30% popust. (cest na isklucoci, na primer vo Tranzit mi davaat odma cena bez da manupuliraat so popusti)

Ima li be nekoj muda da vovede red, ima li voopsto regulativa da ne ni mackaat vise oci so 30% popusti na novi gumi taze proizvedeni i bukvalno za sekoja guma takanarecen popust?
Kaj da prasas odma cena so 30% popust ti kazuvaat.
A pa tek motocentar i olimpiko. Se javuem i sledi:
Gumata cini 16.000 denari ama so popust 11.500. I toa odma telefonski popust.
Koja guma be Michelin 17ka od16.000 denari koga  istata e 110 evra u grcka ili bugarija.

Pa do koga taka?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11177 на: 05 Март 2021, 10:15:19 am »
На рати која цена се плаќа?

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11178 на: 05 Март 2021, 10:34:33 am »
@Power to the people За рати ќе си прашаш во конкретната фирма во која ќе купуваш. Неколку фирми различно ми имаат кажано од тоа дека го губиш фамозниот 30% попуст ако плаќаш на рати, до тоа дека сеедно им е дали е на рати или не. Така да...

Инаку ТАЗЕ гума и нетазе, не е леб ова па тазе да била па денови или месеци да се толку од значење. Додека дојде од фабрика до МКД поминуваат неколку месеци. Секоја гума до година се рачуна за нова, дури во ЕУ мислам дека и до 2 години ги рачунаат за нови ако се соодветно складирани. Нормално секој сака да купи гума произведена најкасно што може, ама и година дена да е стара не треба толку драми кревање за ништо. За такви гуми до година, година и нешто е измислен тој фамозен попуст. Фирмите не можат да докажат дека гумата е нова, зошто ние им викаме аа 6 месеци се поминати стара е, тие даваат 30% на цена која претходно вештачки ја дигнале уште малку и на крај тие ни продаваат гума задоволни се, ние земаме нова гума плус задоволни со 30% сме „Кјариле“ и секој е задоволен :)

Едит: За Мотоцентар најдобро е да си прашате на лице место, зошто на телефон за иста гума сум добивал 3 различни цени, од 3 различни продавачки-операторки како и да ги викаат тие на телефон, а на нивниот сајт нема цена :) Цена инбокс
И факт е дека цените кај нас се повисоки од нашава околина, ама ретко кој може специјално да се накани да оди некаде за гуми во странство. Бензинот и времето што ќе го потрошиш на крај исто ќе ти дојде :)
« Последно менување: 05 Март 2021, 10:46:50 am Inter1 »

Отсутен ynwaMKD

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 13
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11179 на: 05 Март 2021, 14:48:57 pm »
Ако може препорака  летни гуми со димензија 185/65/15 за пежо 207. спора вожња, на отворено никогаш над 120/130 во град 90% до 50-60км/ч. На пежото има туле и би сакал гумите да бидат со поголем индекс за товар.  Мој фаворит Гудјеар дека кога ја купив колата фабрички имаше вакви и бев доста задовoлен можно дека била нова колата. После тоа купив Барун да не речам катастрофа премногу бучно може и дека стара колата :) Се мислам од Гудјеар, Мишелин, имаше некој постирано тест 2ро место БФгудриџ пред мишелин. Секој предлог е добредојден. Би сакал да земам  солидна гума да не биде најниска класа  како Барун. Гледам има различни модели пример од гудјеар performance и compact и доста разлика во цена. Уште нешто гледам по тестови дека солидни се Мишелин примаци 4, а во олимпико има 195/65/15 дали може да ставам пошироки гуми и кои би биле прос/конс.
« Последно менување: 05 Март 2021, 15:06:33 pm ynwaMKD »

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11180 на: 05 Март 2021, 15:56:18 pm »
...
Зошто не ја напишеш целата работа која е објавена во АДАЦ која е базирана на резултати од истражувања на производителите?
Делот за губење на својствата и квалитетот после седум години се однесува конкретно за зимските гуми.

Според мене никој никого не штити, ниту пак некој е продаден кон некој друг. Компании што произведуваат гуми за 40-50 милиони возила за домашен пазар + извоз низ цел свет сигурно знаат нешто повеќе за долготрајноста на пневматиците. Особено ако гумите на тие 50 милиони возила имаат двојно пократок рок на траење.

Според сојузот на гумаџиите и вулканизерите на Германија, нова гума како од фабрика (Fabrikneu) е до три години и максимум до пет години како нова (neu). Ако е правилно складирана и чувана, зошто да не. Конкретно и на двата сета гуми кои ги имам на фокусот се излезени со производството на неа (значи се стари околу шест години). Исто држат од денот како што сум ги купил. Многу често ги возам 180+ км/ч на автобан и сум кочел од тие брзини до 40-50км/ч и после пак забрзување до автопатски брзини. Ќе ги извозам до препорачан лимит од 3мм и ќе ги сменам за нови исти такви (Конти за летни, Семперит за зимски)

Еве го конкретниот текст од АДАЦ.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifenkauf/reifenalter/#:~:text=Der%20Bundesverband%20Reifenhandel%20und%20Vulkaniseur,maximal%205%20Jahren%20als%20neu.

Цитат
Hintergrund: Die Gummimischung des Reifens härtet über die Zeit aus, was vor allem Grip und Bremsweg bei Nässe verschlechtert. Das wurde bei Winterreifen besonders deutlich, weil die auch bei tiefen Temperaturen "weich" bleiben müssen. Sie büßen bereits ab ca. sechs Jahren einen Teil ihrer Wintereigenschaften ein, weshalb wir von einer Nutzung von Winterreifen, die älter als acht Jahre sind, abraten. Sommerreifen sollten nicht älter als acht bis zehn Jahre sein.

Зимските гуми до осум години, летните не постари од осум до десет. На крај, викаат десет години се сосема доволно за едни гуми без разлика колкав профил имаат.
Единствениот закон кој го имаат за старост на гуми е уствари за гуми за приколки и кампери. Тие не треба да бидат постари од шест години. Затоа што тие се расипуваат од стоење и стануваат јајцевидни со тек на време. И кога ги запнеш на аутобан експлодираат како расипани јајца.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11181 на: 05 Март 2021, 17:29:56 pm »

До пред едно 4к км на задниве гуми немаше ништо,сега се појавија некои цепки на третина од задните гуми,на предните нема ништо, мада планирав да ги возам и ова лето м+с пошо ми се гледаа добра шара иако се веке стари за менување.Не сакав сеа накнадни трошоци.

Колку е опасно вака да возам или под хитно да менувам уште сеа.Да барам м+с или само летни пошо слабо кај нас снегот а и тие неколку дена од годината не е толку хитно па да мора да возам.

Каде има најефтини ,не мора да е премиум бренд,да се ептен тивки и сл.







Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11182 на: 05 Март 2021, 17:33:04 pm »
Личи загрижувачки, ја би земал нова гума.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11183 на: 05 Март 2021, 17:35:55 pm »

До пред едно 4к км на задниве гуми немаше ништо,сега се појавија некои цепки на третина од задните гуми,на предните нема ништо, мада планирав да ги возам и ова лето м+с пошо ми се гледаа добра шара иако се веке стари за менување.Не сакав сеа накнадни трошоци.

Колку е опасно вака да возам или под хитно да менувам уште сеа.Да барам м+с или само летни пошо слабо кај нас снегот а и тие неколку дена од годината не е толку хитно па да мора да возам.

Каде има најефтини ,не мора да е премиум бренд,да се ептен тивки и сл.





(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Цепки ;D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11184 на: 06 Март 2021, 11:01:50 am »

...


Другар смени си ги гумите. Ако во место внатрешниот притисок е од две до две-и-пол атмосфери, со повисоки брзини и топол/жежок асфалт притисокот во гумите е речиси три до три-и-пол атмосфери. Ако мораш да нагло да кочиш ја деформираш самата гума и уште повеќе сили дејствуваат на одредени делови од гумата и може да дојде до нејзино пукање.

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 141
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11185 на: 06 Март 2021, 11:58:26 am »
225/45 и 245/45 не се иста висина, тоа ти е 45% висина од 225/245. 9mm е разликата. во висина.
Следи упатство, не вулканизери.
Од тоа набрзина што проверив, кај лексус со преден погон сите 4 тркала се исти, кај тие со заден погон задните тркала треба да се пошироки/повисоки.
Ако ставиш назад 245/40 по препорака од вулканизер, ќе добиеш пониска задница од предница, што нема никаква логика...

https://tiresize.com/tires/Lexus/IS/
не сфаќам како не се иста висина, не е 225/245 ширина на гумите?

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11186 на: 06 Март 2021, 11:59:43 am »
да, ширина е, но втората бројка е висина изразена во % од првата бројка

Отсутен NNN

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 141
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11187 на: 06 Март 2021, 12:21:54 pm »
Гледам еgumi.mk имаат добри цени и избор. Купувал некој од кај нив гуми? Да не се преваранти?
https://egumi.mk/shop/?segumi=1&pa_shirina=185&pa_visina=60&pa_in=14&product_cat=letni
https://olimpiko.com.mk/p/2458/18560-r14-82h--bridgestone-turanza-er300-
BRIDGESTONE ER300 (185/60R14 82H) кај егуми е 3234 денари, а во олимпико 5520
« Последно менување: 06 Март 2021, 12:28:10 pm NNN »

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11188 на: 06 Март 2021, 13:29:49 pm »
...
Зошто не ја напишеш целата работа која е објавена во АДАЦ која е базирана на резултати од истражувања на производителите?
Делот за губење на својствата и квалитетот после седум години се однесува конкретно за зимските гуми.

Според мене никој никого не штити, ниту пак некој е продаден кон некој друг. Компании што произведуваат гуми за 40-50 милиони возила за домашен пазар + извоз низ цел свет сигурно знаат нешто повеќе за долготрајноста на пневматиците. Особено ако гумите на тие 50 милиони возила имаат двојно пократок рок на траење.

Според сојузот на гумаџиите и вулканизерите на Германија, нова гума како од фабрика (Fabrikneu) е до три години и максимум до пет години како нова (neu). Ако е правилно складирана и чувана, зошто да не. Конкретно и на двата сета гуми кои ги имам на фокусот се излезени со производството на неа (значи се стари околу шест години). Исто држат од денот како што сум ги купил. Многу често ги возам 180+ км/ч на автобан и сум кочел од тие брзини до 40-50км/ч и после пак забрзување до автопатски брзини. Ќе ги извозам до препорачан лимит од 3мм и ќе ги сменам за нови исти такви (Конти за летни, Семперит за зимски)

Еве го конкретниот текст од АДАЦ.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifenkauf/reifenalter/#:~:text=Der%20Bundesverband%20Reifenhandel%20und%20Vulkaniseur,maximal%205%20Jahren%20als%20neu.

Цитат
Hintergrund: Die Gummimischung des Reifens härtet über die Zeit aus, was vor allem Grip und Bremsweg bei Nässe verschlechtert. Das wurde bei Winterreifen besonders deutlich, weil die auch bei tiefen Temperaturen "weich" bleiben müssen. Sie büßen bereits ab ca. sechs Jahren einen Teil ihrer Wintereigenschaften ein, weshalb wir von einer Nutzung von Winterreifen, die älter als acht Jahre sind, abraten. Sommerreifen sollten nicht älter als acht bis zehn Jahre sein.

Зимските гуми до осум години, летните не постари од осум до десет. На крај, викаат десет години се сосема доволно за едни гуми без разлика колкав профил имаат.
Единствениот закон кој го имаат за старост на гуми е уствари за гуми за приколки и кампери. Тие не треба да бидат постари од шест години. Затоа што тие се расипуваат од стоење и стануваат јајцевидни со тек на време. И кога ги запнеш на аутобан експлодираат како расипани јајца.
Niti imam vreme da go baram tekstot niti imam potreba nesto nekomu da dokazuvam.
Nitu nekomu mislam da mu veruvam dali , kako , i kolku propisno gi cuval gumite. Samata guma kako materijal se raspaga sama od sebe pobrzo ili posporo vo zavisnost od ambinentnite uslovi, temperatura , vlaga, sonce itn...
Pogotovo ne na nasive prevaranti ovde kaj nas, a i na zapad ima svasta.

Zatoa "safety shot", stoeni gumi ili postari od 7-8 godini gledam da gi izvadam od kola.
Ne deka sum parajlija i imam pari za frlanje. Ednostavno na polocki diskovi i gumi ne stedam.
Ke zastedam na nesto drugo.

Ako ti se osekas siguren na autoban so 7-10 godini stari gumi OK, ne ti se mesam :)
Pa svabo menja kola na 5 godini nie tuka cepidlacime dali gumite traele 7,8 ili 10 god...
Ako se nema pari za novi, ili si cicija, ke traat sto drugo ke praat :)

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1584
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #11189 на: 06 Март 2021, 14:01:53 pm »
225/45 и 245/45 не се иста висина, тоа ти е 45% висина од 225/245. 9mm е разликата. во висина.
Следи упатство, не вулканизери.
Од тоа набрзина што проверив, кај лексус со преден погон сите 4 тркала се исти, кај тие со заден погон задните тркала треба да се пошироки/повисоки.
Ако ставиш назад 245/40 по препорака од вулканизер, ќе добиеш пониска задница од предница, што нема никаква логика...

https://tiresize.com/tires/Lexus/IS/
не сфаќам како не се иста висина, не е 225/245 ширина на гумите?
Пример, 225 ширина е 22.5цм а 45 висината изразена како процент од ширината на гумата, во случајот 10.1цм, кај гума со ширина 245 висината е 11.0цм.

D-r Ordevski