Автор Тема: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta  (Прочитано 13932 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #15 на: 26 Мај 2012, 10:04:12 am »
Prvo zemi ja onaa sto ima pomalku kilometri. Veruvam deka Toyotata e poekonomicna varijanta.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #16 на: 26 Мај 2012, 10:14:15 am »
А со постарите Короли да не праиме муабет која е разликата. Стариот мој возеше Корола година-две (тоа беа темни, темни времиња, за кои имам ноќни мори), не изгледаше ни блиску до сликава на Гојдакис.


Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #17 на: 26 Мај 2012, 10:30:38 am »
Starite Coroli ne bea voopsto losi ama malce pospartanski vnatre no sepak ok.

Отсутен dragan87k

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #18 на: 26 Мај 2012, 10:34:48 am »
Другар ја има таа корола што ја има постирано зеро со иста опрема и 2.0 д4-д од 2004 година нова ја купија имат околу 500000км изминато нема мака.Предноста на тојота е кај дизелите бидејки и 1.4 и 2.0 им се со шест брзини и се доста економични.Само квалитет на ентериер и е мислам под просек.Бивши цимер ја зеде королата кога ја имше на акција за 14500 евра со 1.4 д4-д колата мислам дека 2010 година Струмица-Скопје-Струмица му потрошиоколу 900 денари.Фамилијарен пријател пак ја има Хондата седан 1.8 со спорт опрема од 2008 год. колата е како нова многу е квалитетно изработена али се жали на потрошња околу 10-11 просек со нормална вожња.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #19 на: 26 Мај 2012, 10:36:47 am »
Ova e odlicna informacija da se znae i sekako posle ova mislam deka odgovorot e pojasen. Rabotite vrvat nakaj Toyota. (Sepak D4D-2.0 e najdobriot izbor ako voopsto se gleda na site parametri (potrosnja, trajnost itn...).

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #20 на: 26 Мај 2012, 11:25:20 am »
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=329416

Јас вака би играл, можда без боди пакетот... кој како сака  ;)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #21 на: 26 Мај 2012, 12:27:02 pm »
Ova e odlicna informacija da se znae i sekako posle ova mislam deka odgovorot e pojasen. Rabotite vrvat nakaj Toyota. (Sepak D4D-2.0 e najdobriot izbor ako voopsto se gleda na site parametri (potrosnja, trajnost itn...).

Од кај знаеш дали му е приоритет штедење? Мене не ми беше кога бирав кола.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #22 на: 26 Мај 2012, 12:30:52 pm »
E pa blaze si ti i ako si od onie 5% sto ne se zamaraat ubavo za tebe. 90% od lugjeto mislat na poekonomicna kola.

Izvini no ako ti imas imas za sebe. Ako sakas da si trosis tvoe pravo e toa. So stedenje se postignuva razvoj i napredok a ne so trosenje. Vide na primer Grcija do kaj ja dogura so trosenje a Germanija e broj 1 ekonomija. Taka e i vo zivotot !

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #23 на: 26 Мај 2012, 12:35:44 pm »
Глупо е да препотставуваш дека на СЕКОГО на форумов му е најбитна ставка потрошувачката. Тоа ми е муабетот. Не е ова форум „како да уштедиме“, форумов се вика Carclub.
Пушти го човекот од фактите сам да си извлече заклучок, а не ти да му кажуваш на кај вртат работите. Ако имаш да кажеш нешто за едното или другото возило, ќе му помогнеш. Вака не си од помош (за жал и јас не сум додека полемизирам со тебе)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #24 на: 26 Мај 2012, 12:39:05 pm »
Vo sporot se ragja vistinata druze.

Jas go nasociv kon Toyota. No sepak ako Hondata e so 1/2 od kilometrazata na Toyota neka ja zeme onaa so POMALKU kilometri !

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #25 на: 26 Мај 2012, 12:56:13 pm »
Чудна работа што се предлагаат бензинци и се прашува за потрошувачка. Ни еден од тие два мотори нема да симне под 10л во град во ниеден момент. Многу е

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #26 на: 26 Мај 2012, 13:04:24 pm »
A be normalno za kola preku 1T tolku da trosi. 1.4 ne e pod 10 vo pravo si. Ama favorit za potrosnja e 2.0D4-D. Super motor.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #27 на: 26 Мај 2012, 13:09:55 pm »
Нема Civic Sedan со помал мотор од 1.8.
Аурис нема врска со Корола. Имаат тотално различни каросерии и сосема им е различен дизајнот внатре и надвор.
Ne bas, poprecrtan nemoze da bide,skroz ist enterier imaat...
Сличен да, меѓутоа е тотално различен! Единствено нешто кое можеби е исто во ентериерот од Корола и Аурис се само воланите и пластичните решетчиња од отворите за вентилација. Сите други делови се скроз различни и различно позиционирани, почнувајќи од шалт-таблата, централната конзола, поставеноста на командите на централната конзола, поставеноста на висината на менувачот, рачната и нејзината поставеност и уште еден куп други работи.
Понатаму,  каросерски се тотално различни. Аурис е повисок, седењето е повисоко и е попрегледен од Корола. Поантаму, Корола има по еден столб од страна инапред со единечни предни стракла, Аурис има помошни столбчиња и помошни мали стакленца за подобар видик поради висината која ја има покрај главните столбови и странични стакла. Има и уште многу други разлики, кои претежно се во полза на Аурис.

Татко ми има Аурис и многу добро го познавам. Кога сакав да купувам кола за мене, бев и правев тест возење на Королата. Разликите беа евидентни уште пред да влзеам во королата, а кога ја возев имав чувство дека возам сосема различно возило.

Практично ралзиката меѓу Аурис и Корола е како помеѓу Форд Ц-Макс и Фокус Седан.

Ubavo znam deka se razlichni po funkcionalnost,ne go sporev toa.
Ama vnatresnosta e sosema ista,imeno tuka na slikata na aurisot ima navigacija a corolata nema, inace OSVEN polozbata na menjacot,IZGLEDOT na instrumentite e ist.
Rackite na vratite i okolni plastiki.
Kilometrazata.
Centralnata konzola.
Fiokata za dokumenti se otvora na dvapati,samo rackite se izmeneti.
Volanot,vent.otvori..

Postavenosta na vozacot e druga,ama izgledot e toj.Dizajnot e toj,so minimalni izmeni,a ne totalno razlicen.
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #28 на: 26 Мај 2012, 13:11:31 pm »
@Falanga, LPG will do (wonders)! На старо кола кога се зима, други се есапите. Колку ќе те „изгори“ сервис, колку чини ламела, колку се сет дискови и плочки, дали треба да се мислисш за CR пумпата или турбото на дизелашите, итн. Потрошувачка е секогаш во втор план, поготово ако вториов план ти е LPG да стаиш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #29 на: 26 Мај 2012, 13:17:22 pm »
Зависи за што е намената на возилото .

Ако е за во град (што чисто сумњам, заради димензиите на возилото), тогаш се оди на поенкономичен мотор.
А ако е за патување тогаш се гледа комфор, стабилност, сигурност. Потрошувачка е на крај на памет.