Автор Тема: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta  (Прочитано 13923 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #30 на: 26 Мај 2012, 13:18:20 pm »
Па за патување ако троши 14/100 не е баш комфорно патувањето. :) :) :) :) :)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #31 на: 26 Мај 2012, 13:25:19 pm »
Слатки маки е изборов, што и да се одбере мислам нема да се погреши од овие два автомобила.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #32 на: 26 Мај 2012, 13:30:24 pm »
@Falanga, LPG will do (wonders)! На старо кола кога се зима, други се есапите. Колку ќе те „изгори“ сервис, колку чини ламела, колку се сет дискови и плочки, дали треба да се мислисш за CR пумпата или турбото на дизелашите, итн. Потрошувачка е секогаш во втор план, поготово ако вториов план ти е LPG да стаиш.
Така е. Ама со цениве на горивата би рекол потрошувачката е во прв план. Човеков бира просечна кола, не бира Јагуар како на Едонос или некоја Икс 5-ка па да му е комфор во преден план. Тој си знае дали ќе вози доволно за да му се исплати плин. Ама како тргнале работиве бензинец на плин ќе да биде правата ствар во некоја средна иднина...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #33 на: 26 Мај 2012, 13:36:02 pm »
Сакам да кажам дека за 500-600е (колку и би бил поефтин бензинецот, дури може и повеќе) ќе си го реши проблемот со потрошувачка во однос на дизел, поготово кога станува збор за старо возило. За ново возило, и јас би се размислувал дали бенин или дизел, веројатно дизел би избрал за 1500е повеќе.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #34 на: 26 Мај 2012, 13:40:00 pm »
Хаха Симо, that explains a lot :D
Ти удри дизелот во глава а? И јас треаше до сега да се снабдам со нов дизелаш ама работиве тргнаа во лош правец некако па класниот ќе треба да се стрпи за обезбедување попуст на неодредено :(

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #35 на: 26 Мај 2012, 13:48:14 pm »
Реално, јас би имал есап да возам дизел, бидејќи возам повеќе од 20.000км годишно, но исто така реално, нема во скоро време да размислувам за ауто на ново, така да petrol@LPG  е подолгорочно решение за мене ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #36 на: 27 Мај 2012, 13:54:22 pm »
Prvo na site da vi se zablagodaram za komentarite...
Corollata ja izbiram kako sluzbena kola, iako nemam 50 godini kolava ke ja korıstam poveke oficijalno-sluzbeno.
Zaradi rabotata moram da sum pooficijalen i mora da gi zaboravam edno vreme sportskite avtomobili :-) ...
No Civic sedanot kako sto velite e sportski-oficijalen so pointeresna vnatresnost. Za zal isto potrosuvackata mi e vazna sega veke preovladuva funkcionalnosta nad zadovolstvoto... Nekako za plinot ne sum...
Slednite 7 meseci ke sum na pat vo radius od 100-150 km mi treba nekojasi udobnost, potoa sum pak tuka na gradsko-prigradsko vozenje i se taka...

Rabotite sto uste gi slusam a bi sakal i vas da prasam se;
- Dizelot na Corolla velat deka e mnogu tivok, dali ima nekoi nedostatoci?
-Dali imate predlog za klasata na Corolla sto bi bila podobra za ovaa namena?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #37 на: 27 Мај 2012, 14:03:22 pm »
Дизелот на тојота е прав избор. Колата е премногу тивка.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #38 на: 27 Мај 2012, 14:37:19 pm »
Блиска моја има Јарис со 1.4 дизел. Просто не ми се верува колку тоа нешто не личи на дизел.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #39 на: 27 Мај 2012, 15:25:19 pm »
Ubavo znam deka se razlichni po funkcionalnost,ne go sporev toa.
Ama vnatresnosta e sosema ista,imeno tuka na slikata na aurisot ima navigacija a corolata nema, inace OSVEN polozbata na menjacot,IZGLEDOT na instrumentite e ist.
Rackite na vratite i okolni plastiki.
Kilometrazata.
Centralnata konzola.
Fiokata za dokumenti se otvora na dvapati,samo rackite se izmeneti.
Volanot,vent.otvori..

Postavenosta na vozacot e druga,ama izgledot e toj.Dizajnot e toj,so minimalni izmeni,a ne totalno razlicen.

Ако така гледаш и кај Ајго и Авенсис ги имаш истите сличности. Поентата ми беше дека Корола не е Аурис Седан туку е сосема различно возило. За разлика од нив Фокус Хечбек и Фокус Седан или Круз Хечбек и Круз Седан се истото возило само што едното има г'з(гепек), а другото не.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #40 на: 27 Мај 2012, 15:50:16 pm »
Корола дизел ти е прав избор. Одличне мотор, супер кола. Голема, комфорна, економична.
Со среќе по потрагата.

Еве ти една шо се продава на старо во Тојота. 1.4 - 90 hp.
http://www.toyota.com.mk/svozilo/toyota-corolla-14-d4-d-90hp-terra/


Алтернативно види го Мондеово.... Класа погоре. Одлично возило...
http://www.toyota.com.mk/svozilo/ford-mondeo-20-tdci-diesel/

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #41 на: 27 Мај 2012, 16:11:29 pm »
Корола дизел ти е прав избор. Одличне мотор, супер кола. Голема, комфорна, економична.
Со среќе по потрагата.

Еве ти една шо се продава на старо во Тојота. 1.4 - 90 hp.
http://www.toyota.com.mk/svozilo/toyota-corolla-14-d4-d-90hp-terra/


Алтернативно види го Мондеово.... Класа погоре. Одлично возило...
http://www.toyota.com.mk/svozilo/ford-mondeo-20-tdci-diesel/
Drugar posocenite koli se 5 godini stari so mnogu golema kilometraza i bez fabricka garancija, mojata cel e 3 godini stari, so kilometraza od okolu 50.000km... Mondeoto e pregolemo, mene mi treba vozilo so sredna golemina i za gradsko vozenje...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #42 на: 27 Мај 2012, 20:10:32 pm »
Јас мислам дека 1.4 моторот за Корола не е соодветен. За Јарисот е супер, ама Королата е повисока класа (и тежина) и со оглед на тоа што планираш поприлично километри да правиш, подобро е на 2.0 да одиш.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #43 на: 27 Мај 2012, 22:54:39 pm »
Колега незнам дали сте го пробале 1.4 д4д, ама тој е измислен за королата. Спие. И перформанси и потрошња има одлична.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota Corolla ili Honda Civic 2009ta
« Одговори #44 на: 27 Мај 2012, 23:44:52 pm »
Колега незнам дали сте го пробале 1.4 д4д, ама тој е измислен за королата. Спие. И перформанси и потрошња има одлична.

Колега го пробавме два пати тој мотор во корола на две тест возења. Потрошњата е одлична ама перформансите се очајни (што би рекол ти). тоест не се очајни туку се разумни. Не можеш да очекуваш ни од блиску тоа што го има во Мондео 2.0 тдци или 1.7 цдти или макар и Фокус 1.6 тдци. Ама можеш да очекуваш перформанси на 1.6 бензинец атмосферец. Ако тоа те задоволува заедно со рекордно ниската потрошувачка на дизел тогаш таа варијанта ти ја препорачувам.