Автор Тема: Репарација на едно старо сузуки 750-ка  (Прочитано 41834 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #105 на: 18 Јули 2012, 01:10:54 am »
аххххх... пак истиот муабет... 3 напред 2 назад со брегастите... те пука на карбуратори те пука на грана... срање до срање...

ај утре, среда среќно нека е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #106 на: 18 Јули 2012, 01:22:37 am »
аман бе онак,1 тон пари и време остави на моторов

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #107 на: 18 Јули 2012, 01:43:32 am »
аман бе онак,1 тон пари и време остави на моторов

пусти мерак :) Ама кога ќе се среди... мхмммм ::)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #108 на: 20 Јули 2012, 16:37:32 pm »
од сето она пукање, си ибаа мамата карбураторите... почнаа да течат... па вчера нив ги средував... денес па ми испадна срање со алансерот.. нај веројатно четкици... еве сега пред малку станав, го клоцнав и си дојдов у канцеларија... уште го немам запалено глас да му чујам... кога нешто нејќе, нејќе за сите пари... повеќе од 2 месеци се зезам со него... го турам малку на стенд бај... имам ја и други окупации у животов а не само еден мотор кој наместо за 7 дена испадна волку време да се зезам со него... 3 цели машини склопив и растурив за него... па преку глава ми дојде...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #109 на: 20 Јули 2012, 16:46:39 pm »
Не 3, туку 13 месеци да се расправаш со него, за 10 години сета мака ќе ти се исплати и тоа дупло....Моторов е многу редок, и тешко да има некој во возна состојба...(И твојов не е во возна, ама ќе биде)... Јас мислам дека не треба да се откажуваш...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #110 на: 20 Јули 2012, 16:49:53 pm »
Не 3, туку 13 месеци да се расправаш со него, за 10 години сета мака ќе ти се исплати и тоа дупло....Моторов е многу редок, и тешко да има некој во возна состојба...(И твојов не е во возна, ама ќе биде)... Јас мислам дека не треба да се откажуваш...
не се откажувам, туку си зимам малку пауза од него... со недели веке триста математики околу неговиот начин на работење ми се свтреа низ глава.. добри 45 дена ми беше една единствена и главна преокупација... цел го раштрафив и заштрафив одпочеток.... малку пауза...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #111 на: 20 Јули 2012, 17:29:18 pm »
Не си требал да мислиш дека за недела дена ќе се среди. Тоа е проблемот.

Ќе се среди кога ќе се среди. Пауза е паметно. Ама и летово врви, после ќе имаш цела зима да го чачкаш.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #112 на: 20 Јули 2012, 21:54:45 pm »
леси се врача кучи.... ете ја мојата пауза... се испукав прееска, одморив малку, 2 пивца, спласна нервозата и се вратив во гаража и го извадив алансерот... факинг четкици... ај утре ке земам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #113 на: 20 Јули 2012, 23:29:40 pm »
da znaev ...edno drugarce, mislam intruder bese so 3 kuferi na nego, staklo go prodava 1700 evra :(

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #114 на: 20 Јули 2012, 23:57:16 pm »
da znaev ...edno drugarce, mislam intruder bese so 3 kuferi na nego, staklo go prodava 1700 evra :(

не сум заинтерресиран за такви мотори... јас барав нешто што го нема и/или е реткост... и такво нешто барав верувале или не повеке од 5 години... и го најдов... овој мотор го чека детална завршница со работење на него преку 2 години. кога ке завршам со него ке биде вистински ретро стајл и поткрепен со годините негови. сега ја тера својата 31-ва година... ке му го вратам изгледот на првата сузуки катана. и ова е сузуки катана ама секонд едишн, значи првиот прототип на оригиналот... истиот е како оригиналот само му се скратени работи од аспект на железните рамки кои ги има на оние полициските БМВ мотри ако ви текнува...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #115 на: 23 Јули 2012, 20:39:16 pm »
И друже директоре? Како напрадува проектот? Ајде сакам да го видам чујам и пиво едно да пиеме :)
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #116 на: 24 Јули 2012, 00:02:39 am »
винг винг винг винг винг.... одрпилика вака звучи кога го верглав... да напоменам само дека немам ставено ауспуси, немам ни грани ставено, директ од глава издувите за да ги наштеловам сензорите и да знам до каде е според пламените излези... значи после 5-6 саати вртење на палењето лево десно се појави моментот кога почна да кашљуца и тоа звучеше одприлика вака: винг винг брм крх крх брм брм бум БУМ БУМ крх винг винг... знаев дека сум при крај со муабетот и вртењето на тоа усрано штравче што му набив километража со имбус кључот напред-назад... го мрднав наместо 1 степен за 12 степени напред односно на касније палење... го пипнав копчето за верглање и запукаа сите издуви наеднаш на 3000 обртаи... зарока гаражата, се извештерија лугево околу мене... а пак на мене сите до едно влакна ми се исправија нагоре... си викам, полека, диши, смири се и продолжи кај што си сега она што го правиш и го чекаш скоро 1 месец...

спуштив саух до пола, намалија обртаите на 2450... го слушам работи мирно и стабилно ама премногу син пламен на издуви, тоа значи карбураторите пуштаат премногу бензин... ја повлеков сајлата за гас, запука на 8.000 обртаи без проблем, отпуштив гаста и пак се спуштија на 2450... онака со размишљање пружив рака и го спуштив саухот до крај. паднаа обртаите на 1900... ок си викам, ке треба на вакум штеловање кај пешич да се носи моторов да ги штелова карбураторите... го оставив пола минутка да работи во место, пак ја повлеков гаста ама не до крај дигна и го задржав на околу 4000 обртаи и наеднаш БУУМ низ 2 карбуратора (1 и 4) и изгаси...

стиснав на копчето за верглање час да запали час пука на карбуратор и закочува на верглање. тоа се симтпоми на прерано палење, клекнав да го мрднам давачот кон касније и тонч... едниот сензор, давач на сигнал за 1 и 4 цилиндар искршен. се поместил, пошто се убив од вртење не ги стегав до крај за да не ги заебам штрафовите и давачот го удрил сензорот па му ебал мајката...


утре имам обрски, неможам да се зезам со моторот, ама среда, ке земам сензори и ке ги сменам.... важно му чув гласот... и редно време беше...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #117 на: 24 Јули 2012, 00:12:42 am »
Ај со лесно да се врти :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #118 на: 26 Јули 2012, 02:53:29 am »
ај кажувајте човек кој знае да средува карбуратори, ама да го бива... се супер со машинава ама без саух не пали дури и на загреан мотор... нема доволно доток на бензин очигледно... абе загреан е до фаза да неможеш со раце да ја држиш главата, те гори... изгаси го и за палење без саух се колеба и не пали.. крени саух ке запали... после моеш и да го спуштиш, ке работи а тешко прима. крени го пак саухот и прима како лудо... карбураторите се нешто ојдени... не се запушени, ги отварав, ги чистев со специјални спреови за каменец,маснотии и остали срања...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Репарација на едно старо сузуки 750-ка
« Одговори #119 на: 26 Јули 2012, 10:27:26 am »
позади сок банка на паркингот....топ мајстор!!!
проверено :)