Автор Тема: Камп приколки, еуро куки и такве ствари  (Прочитано 37851 пати)

Присутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #60 на: 21 Февруари 2014, 10:35:59 am »
Све убаво, ама летно време во грчка во приколка на ДЕБЕЛА сенка е топло, можам да замислам што се дешава во приколка на припек.

Deni клима во камп нема, освен ако немаш таква огромна приколка, а ретко кој има и тоа се најчесто оние приколки што се по 10ина метри и коштаат повеќе од 10 000 евра. Тоа е веќе озбилна кинта ако приколката ја користиш до месец-два во годината.

И да, се слагам дека во многу кампови (кај Платамона десетината конкретно) има премногу урбанизирани плацови, со сателитски, цели кујни и комори за длабоко, што за мене е сељачизам и претеризам. Логиката вели дека ако сум дошол во камп сум спремен на некои компромиси, да сакав комоција ко дома ќе си седев дома.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #61 на: 21 Февруари 2014, 11:00:19 am »
Се слагам со констатацијата околу сенката, но тоа се решава, како што и гледаш на сликата. Дури, ако е направена сенка како оваа сметам дека е подобро од шума бидејки, поред самата обала, воглавном има некое ветре, кое пак во шума го нема.
И да, да напоменам дека ваква изложеност на сонце, со оглед на искуството, барем на оваа локација не е проблем, а и морето ти је на 2 чекора, те фати ли топло, претрчуваш да се освежиш.

За Клима, гледам дека и тука камперството се снаоѓа, па чилерите се ставаат во делот на сандакот напред ( ако ја собира нели некоја мала 2,5ка ) а внатрешната единица е по желба. Веројатно не е лоша идејата на оние виваксите покретни клими кои со правилно усмерување на воздухот ( приколките имаат влез таков кај трумата за греење ) веројатно и тоа е решение.
Реално, клима треба, и згоѓа е, ама ако се пукнеш у период од 01-15 Август. На море идам да дишам морски воздух, а не да се затварам у приколица.  Затоа и спомнав да се иде на одмор ( кој може нели ) вон овој вкупен шпиц и жештина.

Кај платамона тоа е мал циркус, кој нема ни К од камперство. Башка морето и плажата не се споредуваат со плажите и морето на краците.

Камп и Апартман не се споредуваат, а тие и најчесто се споредуваат.  За мене подобар е вакво камп отколку џоамити апартман, каде влегуваш, спиеш ко сардина, удараш у фрижидер од улазна врата а тој истиот се дере цела ноќ и не можеш да спиеш. Со  клима :)


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #62 на: 21 Февруари 2014, 11:56:26 am »
Све убаво, ама летно време во грчка во приколка на ДЕБЕЛА сенка е топло, можам да замислам што се дешава во приколка на припек.

Deni клима во камп нема, освен ако немаш таква огромна приколка, а ретко кој има и тоа се најчесто оние приколки што се по 10ина метри и коштаат повеќе од 10 000 евра. Тоа е веќе озбилна кинта ако приколката ја користиш до месец-два во годината.

И да, се слагам дека во многу кампови (кај Платамона десетината конкретно) има премногу урбанизирани плацови, со сателитски, цели кујни и комори за длабоко, што за мене е сељачизам и претеризам. Логиката вели дека ако сум дошол во камп сум спремен на некои компромиси, да сакав комоција ко дома ќе си седев дома.
Вакви факти ве молам помалалено. Клима се купува портабл и готово. Не комплицирајте. Ако воопшто има потреба од клима.

Јас на пример сакам урбанизирани кампови. Секој со своето. :)

Присутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #63 на: 21 Февруари 2014, 13:45:22 pm »
Кај платамона тоа е мал циркус, кој нема ни К од камперство. Башка морето и плажата не се споредуваат со плажите и морето на краците.

Кај Платамона камповите се тоа што се, некои навечер се потивки, во други се дешаваат рејвови, плажата е ок но не е филмска како кај вас.

Моите идат со Адрија 320ка што ја носат до таму и од таму (не ја оставаат во Грција зимно време).

Идат баш таму поради:

1. Друштвото - цела клапа се
2. Хигиената
3. Локацијата
       од Скопје со кола до таму си за 3 саати рамно, сосе граница
       ако имаш нешто да средиш во банка Гевгелија е на саат ипол,
       до Солун  си за саат рамно, кога и да идам надоле накај некој остров узпат ми се, било да им донесам нешто што им треба, да мењаме коли и сл, од железничката
       во Неи Пори можеш да фатиш воз за Атина доколку идеш натака без кола;
4. Има каде да се шета навечер - наспроти скоро цел камп кој дреме пред или во приколица цела вечер, моите секоја вечер се негде:
   1.Платамона;
   2.Палеос Пантелемонас;
   3.Неи Пори;
   5.Литохоро;
   6.Планинарскиот дом на Олимп;
   7.Катерини;
   8.Паралија;
   9.Лариса (ова е целодневка);
   10.Солун (ова е целодневка);

Некои од овие местенца можеш и да ги комбинираш за навечер, ако ти се здосади од едно идеш у друго и слично

5. Лидл и Масутис има во Лептокарија, во вторник е пазарен ден и има уличен пазар кај што можеш да купиш тазе и ефтини овошје и зеленчук;
6. Има 2 одлични рибари во Платамона

Околу вашиот камп колку/какви гратчиња/селца има за навечер да протегнеш нозе? Не го мислам ова у смисла на провокација туку баш ме интересира, Халкидики не го знам нешто премногу, сум бил еднаш на вториот крак за кој знам дека плажите се многу поубави и порастеретени од првиот, и на првиот неколку пати и истиот ми нема оставено некој којзнае каков впечаток - премногу луѓе, високи цени и тесна плажа.

Вакви факти ве молам помалалено. Клима се купува портабл и готово. Не комплицирајте. Ако воопшто има потреба од клима.

Итекако барем за мене има потреба, они некако успеваат без неа. Инаку имаме портабл клима но не ја носат. Зашто?

1. Нема место во приколчето од 3.2 метри (столици, маси, тенда, облеки, балдахини, мини кујна, скара) каде да се стави;
2. Уклучиш ли рингла и рерна у исто време и отиде струјата. Па иди враќај осигурачот. Тек клима да стаиш и нека се прости кампот од струја. Ова е во сите кампови таму исто, без исклучок;

Трајлер е права работа, ама прескапи се за да купиш, а и оној што го изнајмуваат нити е нешто посебно добар (читај голем) нити ефтин ако добро се сеќавам.

Не го бранам смешЧајот, едноставно за мене камп филмот е пројден.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #64 на: 22 Февруари 2014, 02:17:55 am »
Тие што хејтаат кампови, можам само да ви кажам дека или не сте доволно опремени, или не кампирате правилно, или не кампирате на правото место.

Ние фамилијарно одиме во камп од кога јас знам за себе, а јас имам 29 години.

Локација: Platanitsi, 3 километри пред Sarti, на средниот крак на Халкидики.

Услови: Струја, вода, простор колку сакаме, плажа на 20 метри од нашата приколица. Сабајле отварам врата од приколица не гледам зграда, не гледам хотел, не гледам улица, не го гледам комшијата. Гледам море. Мир, тишина, опуштеност и незамарање. Нема мирис на асфалт, нема мирис на ѓубре, нема мирис на ништо такво. Има мирис на море, бор и чист воздух.

Приколица со сите потребни услови. WC во самата приколица, монтажна туш кабина пред приколицата, настрешници, сопствена кујна (надвор од приколицата, секако, а има и внатре) и сите потребни додатоци. Плус, во самиот камп на 50 метри од мене има тоалети со туш кабини кои се чистат 3-4 пати на ден. Не е ова Охрид па да се чистат тоалетите првиот понеделник секој втор месец.

Не се замарам со тоа кога треба да одам на ручек. Не се замарам со тоа кога ќе „одам на плажа“ пошто немам потреба да одам на плажа. Плажата ми е на 20-30 метри. Одам, се пуштам у море, се враќам пред приколица, удирам еден туш и читам книга на раат. Нити се замарам со влечкање до плажа со милион торби, лежалки и останати пропратни глупости, нити пак се замарам да дремам на плажа ко мисир во песок цел ден и да вртам гз на лежалка. Одам кога ми се оди, се враќам кога сакам.

Дружењето што го има во камп не може да го има во ниту еден хотел или вила или што и да е. Со комшиите си пиеме кафе кога ни се пие, сите се пријателски настроени, не викаат и ги викаме на ручеци, некој ќе оди по риба, ќе фати малку повеќе па ќе подели по комшиите, па скара вртиме пред приколица, сите тие убави, прекрасни работи.

Камп? Камп е прекрасна работа. Ако си соодветно опремен секако.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

p.s. Да, на сонце ни е приколицата. Цело време се отворени прозорите, цело време дува и никогаш не се случило да имаме проблем со „топлотен удар“. Во приколицата имаме еден портабл безшумен вентилатор кој го пуштаме по потреба. Доколку ептен фати припек (а реално, не се случува пошто секогаш има ветерче кое соодветно разладува) можам да се бутнам под туш или да претрчам до плажа и да се бутнам во море.

чим ти е убаво тогаш топ за тебе... мене нит ми е убаво, нит лагодно, нит дискреционо. немаш приватност, немаш тишина.

а тоа што ВАШАТА приколица има свој тоалет и своја туш кабина, ја сочинува една од ретките приколици во држвава па и пошироко...

не сакам ни соба, туку апартман, и тоа го практикувам секоја година минимум 2 пати а по можност и повеке. ако идам на одмор од 7 дена, 14 пати ми се клеца т.е. кова... одмор е брате, ми работат хормоните, цицкотресини на сите страни. како тоа да го правам пред децата у приколица? 7 дена у пољак треба да се празнам, 7 дена треба туш да делам со некого. 7 дена треба да мислам за готвењето. 7 дена да се молам змија да не ми влезе. 7 дена ке се варам во врв пладне. ако ми е повеке од 25 степени во просторот во кој на пладне треба да дремнам, тогаш тоа е измачување... 7 дена без пладневна дремка на одмор? бооооо.. никако...

уствари, треба јас да ја огласам мојата пиколица пошто дреме на паркинг веке 15 години неупотребена...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #66 на: 02 Мај 2014, 00:40:56 am »
Некој да не знае каде има убави шатори и општа кампинг опрема на продажба (освен во Скаут)?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #67 на: 02 Мај 2014, 01:06:50 am »
И јас да прашам нешто.Стариот на Југото има кука ама од оние фиксните,старите.Дали може да се извади А-Тест за истата?
Има и приколка,беше во Брако-Велес за документација да извади,пошто немаме документи,со компензација на времето ја зел,таму му дале потврда за да може приколката да ја однесе,требало да ја прегледаат нивни луѓе и да и направеле технички ???
За потврдата ај ок,него сеа ако ја закачам приколката на Југацот,и ме запре полиција,ќе ме репнат за куката што не е атестирана?

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #68 на: 02 Мај 2014, 01:08:27 am »
а и ако немаш положено за со приколка ќе те репнат...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #69 на: 02 Мај 2014, 01:16:11 am »
Какво е тоа полагање за со приколка?
Нешто ново или си се*еш на ку*от?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #70 на: 02 Мај 2014, 01:22:08 am »
категорија BE

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #71 на: 02 Мај 2014, 02:02:01 am »
БЕ?
Жити све од коа е ова вака?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #72 на: 02 Мај 2014, 02:06:11 am »
(4) Во категоријата ,,Б+Е” спаѓаат групи возила составени од влечно
возило кое спаѓа во категоријата “Б” и приклучно возило, каде што таквата
група возила не спаѓа во категоријата ,,Б”.


25. ,,Приклучно возило” е возило наменето да биде влечено од моторно
возило, а конструирано како приколка или полуприколка;
26. ,,Приколка” е приклучно возило конструирано така што вкупната
маса преку своите оски ја пренесува на патот, кое е наменето да биде
прикачено на моторно возило со исклучок на полуприколка и кое е
конструирано за превоз на добра;
27. ,,Полуприколка” е приклучно возило без една оска, конструирано
така што со својот преден дел се потпира врз влечно возило;
28. ,,Лесна приколка” е приклучно возило чија најголема дозволена маса
не е поголема од 750 килограми

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #73 на: 02 Мај 2014, 02:10:22 am »
Ај можда сум се заглавил во времето, се извинувам и за дуплиот пост, но еве едно мало објаснување од АМСМ што најдов:

Во категоријата "Б" спаѓаат моторните возила чија вкупна маса не надминува 3.500 килограми, кои немаат повеќе од осум седишта не сметајќи го седиштето на возачот, на кои можат да се придодадат приклучни возила, чија вкупна маса не надминува 750 килограми, под услов вкупната маса на приклучното возило да не ја надминува масата на влечното возило или комбинации на влечни возила од категоријата "Б" и приколка, каде што вкупната дозволена маса на комбинацијата не надминува 3.500 килограми и вкупната дозволена маса на приколката не ја надминува сопствената маса на влечното возило.

Е сега за камп приколка веројатно важи ова со Б+Е:

Во категоријата "Б+Е" спаѓаат групи возила составени од влечно возило кое спаѓа во категоријата "Б" и приклучно возило, каде што таквата група возила не спаѓа во категоријата "Б".

Искрено многу ми се моронски новиве промени што еве вака од време на време ке ги дознаам...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Камп приколки, еуро куки и такве ствари
« Одговори #74 на: 02 Мај 2014, 08:36:38 am »
Значи Брако можеш да влечеш без БЕ.