Автор Тема: Проблем на палење  (Прочитано 12395 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Проблем на палење
« на: 19 Мај 2012, 16:12:21 pm »
во последниве 2 недели ми се јавува чуден проблем при првото палење наутро или после палење кога колата долго е невозена преку ден.

Значи заверглува се пали и почнува да тропа моторот да рипаат и пагаат вртежите и вибрација на целата кола се пренесува, многу чудно. Ако ја угасам и пак запалам сето тоа го нема или така ако поработи 15тина сек прекинува.

Незнам што е се проверив на сервис и механички и компјутерски нигде нема ни зирка ни прозирка. Бев и плинот го проверував ама и таму ништо.

Во сервис ми рекоа можеби останува плин во цилиндрите или некако протекува па при палење се меша со бензинот и прави некоја лоѓа смеша ама не ми е веројатно тоа.

Исто можен проблем дизните за бензин да се малце запушени од возење само на плин па турив денес ликви моли едно средство за прочистување и малце на автопат ја возев некои км и еден резервоар бензин ке ја возам само на бензин па ке видам.

Некој да не имал слично искуство, се работи за ибица 1.4

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем на палење
« Одговори #1 на: 19 Мај 2012, 18:58:59 pm »
Провери свекици,бомбини...и добро си направил повози ја малку на бензин нека се издува малку.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #2 на: 19 Мај 2012, 21:33:38 pm »
I toa proveriv se bese ok, sega cel rezervoar na benzin go vozam pa ke vidam so ke bide

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Проблем на палење
« Одговори #3 на: 19 Мај 2012, 22:51:43 pm »
ако имас проблем со плинот ко со ти казале ке ти се деси кога ја гаснес колата тоа тресенје знаци ке врати и кога е изгасната,имали добар притисок на уље, лоша мешавина на студен мотор од ецу некој сензор за темепратура,за саук и тн пробај ја ладна на диагностика јавували несо дефекти во електрониката и тн :) вакво несто имав јас на стариот мотор проблем премало колицество бензин на студен мотор и обратно а топол мотор под саук црни облаци имасе на пуна гас ...
:D :D :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем на палење
« Одговори #4 на: 20 Мај 2012, 09:21:49 am »
Marce, наточи еден добар квалитетен бензин, и добро адитивче, здувај ја по обиколница во 3-та и 4-та малку на бензин. Можно е некоја бензинска дизна да ти „моча“ по малку, па да се подопраи со еден ваков „вонградски“ третман.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Проблем на палење
« Одговори #5 на: 20 Мај 2012, 11:01:48 am »
Ако се сомневаат на мешање на бензин и плин, затвори го вентилот на боцата од плинот и вози само на бензин, па види како ќе се однесува..

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #6 на: 20 Мај 2012, 12:05:28 pm »
Marce, наточи еден добар квалитетен бензин, и добро адитивче, здувај ја по обиколница во 3-та и 4-та малку на бензин. Можно е некоја бензинска дизна да ти „моча“ по малку, па да се подопраи со еден ваков „вонградски“ третман.

тоа напраив вчера па ке видам наредниве денови како ке биде

Ако се сомневаат на мешање на бензин и плин, затвори го вентилот на боцата од плинот и вози само на бензин, па види како ќе се однесува..
ке пробам и ова само што со плинот рекоа ако пропушта евентуално па наутро да се мешаат бензин и плин нив ке им покаже дека губи притисок плинот а тоа во случајов го немаше

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #7 на: 21 Мај 2012, 11:03:46 am »
после цел викенд на бензин утрово пак зезаше, наредно ке го затворам вентилот на плинот незнам што би можело друго да е

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: Проблем на палење
« Одговори #8 на: 21 Мај 2012, 11:18:21 am »
hmm proverisigo plinskiot kompijuter dali ima dobra mapa i kalibrirajgo moze ne raboti ubavo a zema signal od benzinskite dizni znaci od benzinskiot ecu moze ti go brka i ti prai problem i dizna ako se kvari pokvarena e izduvuvanje drn mrn niso od toa
:D :D :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #9 на: 21 Мај 2012, 11:40:40 am »
Kakov plin imas ?

Отсутен Dejan_156 alfista

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Проблем на палење
« Одговори #10 на: 21 Мај 2012, 12:39:11 pm »
Потполно истиот проблем го имам кај мене на бензинецот али ова ми се дешава само на пролет лето и есен зимото мака нема,знаци лани летото море на бензин ја возам ја издував ама пак така си прави коа се залади зимото поцна убаво да си пали еве сеа пак затопли времево пак прави така ако откриеш што е проблем кажувај.
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #11 на: 21 Мај 2012, 13:02:00 pm »
Kakov plin imas ?

PRINS

Потполно истиот проблем го имам кај мене на бензинецот али ова ми се дешава само на пролет лето и есен зимото мака нема,знаци лани летото море на бензин ја возам ја издував ама пак така си прави коа се залади зимото поцна убаво да си пали еве сеа пак затопли времево пак прави така ако откриеш што е проблем кажувај.

a плин имаш и ти или не? да знам барем да не барам проблем кај плинот

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #12 на: 21 Мај 2012, 13:23:05 pm »
Потполно истиот проблем го имам кај мене на бензинецот али ова ми се дешава само на пролет лето и есен зимото мака нема,знаци лани летото море на бензин ја возам ја издував ама пак така си прави коа се залади зимото поцна убаво да си пали еве сеа пак затопли времево пак прави така ако откриеш што е проблем кажувај.
На зимо немаш проблем затоа што саухот е одма активен и е на повисоки вртежи колата :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #13 на: 21 Мај 2012, 13:53:07 pm »
Потполно истиот проблем го имам кај мене на бензинецот али ова ми се дешава само на пролет лето и есен зимото мака нема,знаци лани летото море на бензин ја возам ја издував ама пак така си прави коа се залади зимото поцна убаво да си пали еве сеа пак затопли времево пак прави така ако откриеш што е проблем кажувај.
На зимо немаш проблем затоа што саухот е одма активен и е на повисоки вртежи колата :)

не е до вртежите работата

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Проблем на палење
« Одговори #14 на: 21 Мај 2012, 14:10:16 pm »
Па и на повисоки температури саухот на прво палење е активен.