Автор Тема: Проблем на палење  (Прочитано 12394 пати)

Отсутен Dejan_156 alfista

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 130
Одг: Проблем на палење
« Одговори #15 на: 21 Мај 2012, 20:25:34 pm »
Да имам плин и тоа почна одкако го ставив после неколку недели па и месец можда не се секавам баш најдобро,а саухот како шо кажа куоре стално е активен коа е ладна колата тоест непалена подолго време (значи потполно истите симптоми јас сега поцнав да си ја гасам сам одма и после си пали од прва до коа ке терам така незнам ни јас)
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #16 на: 21 Мај 2012, 20:45:29 pm »
значи тогаш дефинитивно до плинот е, теоријата што ми ја кажаа во порше е дека при долго стоење на колата знае да протече плин до цилиндарот и кога ке запали на бензин да се смешаат плин и бензин и додека не согори плинот така тресе цел мотор.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #17 на: 21 Мај 2012, 20:52:25 pm »
Hmmmmmm Plinski uredi na benzinci na VW se prosledeni so mnogu problemi. No poradi sto se javuvaat ne znam. Samo znam deka ako se dobro montirani nema nikakvi problemi . Jas nikogas ne sum imal problem so plin (ama na Lada Niva i toa Landirenzo Omegas so metalni Bosch dizni).

Za pocetok prvo iskontroliraj ja instalacijata, creva, rasplinjaca i sl. i pisi.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Проблем на палење
« Одговори #18 на: 22 Мај 2012, 00:04:53 am »
Никакви проверки на своја рака..Патот кај го имаш монтирано плинот и ке ти го средат..Не се замарај, ти да бараш што е проблемот, си има народ што ке си го провери тоа.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Проблем на палење
« Одговори #19 на: 22 Мај 2012, 00:53:44 am »
А да пробаш пред да ја угасиш да ја пребациш на бензин да  поработи така некој 20 секинди па изгасија. ПА утре дента кога ќе ја палиш прво запали си ја дирекно на бензин па стисни го копчето. Затоа што ако не го исклучиш скроз плинскиот уред две или една дизна секогаш работи.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #20 на: 23 Мај 2012, 18:44:53 pm »
Члинк го запрев плинот од вентил кај боцата го средиа тоа пак направи така. Претходно 3 дена само на бензин ја возев и пак. Во порше беше цел ден неможат да најдат што е, последно се договорив во четврток вечер да ја однесам и да ја оставам таму и сабајлето на ладен мотор да ја гледале ке ја земат. Незнам шо е ова 3 дена има преседено таму и неможат да најдат што е.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #21 на: 23 Мај 2012, 20:37:27 pm »
Poleka poleka ke najdat treba vreme. Baska moze nekoja zicka da se otkacila ili labav kontakt ????

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем на палење
« Одговори #22 на: 23 Мај 2012, 20:38:24 pm »
^Исклучително безкорисен пост.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #23 на: 23 Мај 2012, 20:46:00 pm »
Akomislis taka no od tamu se pocnuva. Neka gi proveri site kontakti. I po moznost da gi presprtica so Contact spray i posle se ide podlaboko.
Kontakt moze cudo da napravi pa i kolata da izgasi koga ne treba.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #24 на: 23 Мај 2012, 20:58:01 pm »
Бугар, на шо бе контакт тоа работи колата без проблем само првото палење на сабајле 5 сек ке завибрира моторот и тоа е кој контакт.

Сумљам во нешто шо направиле во Порше на последниод сервис. Менуваа каиши затегачи сесесесе шо моѓе да се смени уште ремонт на 60к да ми направат. И сега некој несака утката да си ја признае ама ке видиме како ке излезе

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #25 на: 23 Мај 2012, 21:00:39 pm »
Nekoja banalna rabota e. Vo sekoj slucaj ne veruvam da e nesto golemo. Se e mozno. No proveri i filterot za plin kako e. A ako na benzin pravi taka. togas moze da e od mnogu raboti. Svekicite kako se ???? I od niv moze da zeza.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #26 на: 23 Мај 2012, 21:02:46 pm »
Се проверив и свекици, филтерот за плин е нов, филтер за бензин е нов се е ново, нешто од новото ке да е шкартно нема шо. Незнам дали лошо поставени каиши може да го прават ова, ама па ако се лошо наместени цело време ке зеза на само 5 секунди после прво палење

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #27 на: 23 Мај 2012, 21:07:35 pm »
Knock senzorot vo red li e????? Senzor na bregastata ????
Sensor na temperatura ??? Velis koga e ladna....

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #28 на: 23 Мај 2012, 21:12:24 pm »
е појма немам ке видам во петок шо ке биде искрено да ти кажам ке прашам и за овие, очигледно кај нас во сервис спремен со дијагностика треба да си одиш оти друго чаре нема

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Проблем на палење
« Одговори #29 на: 23 Мај 2012, 21:15:26 pm »
Марче, дали си пробал откако ќе дадеш контакт, да причекаш 10-15 секунди па да ја запалиш? Ова го прашувам, случајно да не влегува во системот за гориво од некаде воздух, па дур да се напуни фино со бензин да ти кашља? Исто пробај дај контакт, 10сец. изгаси контакт, пак дај контакт пак 10сец. и запали. ова ќе ја „натера“ пумпата за гориво да го истисне воздухот (ако го има).

Лошо поставени каиши нема да те зезаат само првото палење, ако ја изгсасиш а е уште ладна и пак ја запалиш, пак ќе се јави. Ова е нешто со доводот на гориво.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.