Автор Тема: Проблем на палење  (Прочитано 12393 пати)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Проблем на палење
« Одговори #90 на: 29 Мај 2012, 10:55:16 am »
Da no vidi ima garancija i garancija. Moze garancijata vazi deka delot ke biden ispraven no ne funkcionalen. (Primer motorceto vrti). Nikoj ne moza da ti garantira za grafitnite pisti koi od upotreba se izlizuvaat zasto ima kontakt. Ili pak da ti dade garancija na prekinuvaci ili relei t.e. kontaktni uredi.
Bidejki e kontakten senzorot toa znaci od samoto trienje na kontaktot so grafitnata pista se jade kao sto se upotrebuva t.e. so sekoe davanje i odzemanje na gasta.

Poloven ne se zema vo nikoj slucaj. Vo Grcija e polno so mentaci. Daj Boze da najdes original. Samo kako prvata ugradnja nikoj nema da istera da si znaes. No ako e do nego. Malku mi e cudno sevo ova da bide taka no sepak proveri i na drug majstor. Poarno daj si uste 500 denari za dijagnostika i spij si mirno.

Kaj nekoi TPS se menuvaat samo grafitnite pisti no dali kaj tebe e takov ne znam. Kaj ponovite najcesto celiot senzor e kapsuliran i NEMA otvoranje.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #91 на: 06 Јуни 2012, 21:12:03 pm »
пошто на маките мои им немаше крај ми се смачи секоја вечер да ја оставам во порше за да им биде ладна наутро и да ја проверат експертски, во петокот го потрошив бензинот до крај и ставив на Макпетрол демек 100ка тој шо е. Да не се заречам скоро недела дена немам никакви симптоми на колата.

Некако ми изгледа неверојатно ама незнам, претходно бензинот беше од Лукоил

Отсутен CMP3HAB

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Проблем на палење
« Одговори #92 на: 24 Август 2012, 15:01:29 pm »
Друштво еве и јас да се пожалам.... Покрај тоа што со Марче сме имењаци, возиме иста кола Ibiza 1.4 16V, имаме плин за жал го имаме и истиот проблем... постов е малку стар и незнам дали Марче го решил проблемот, ама кај мене се појави пред еден месец и уште неможам да го решам...
имам поминато околу 120 000 и сега првпат имам ваков проблем...
На палење сабајле тресе, несака да прими гас и некогаш гаси... ако ја запалам дирекно на плин си работи супер. затоа мислам дека проблемот е нешто со бензинот.... ако постои 15тина минути изгасена пак истиот проблем... сменив свекици, бомбини, филтри и ништо. тресењето и непримањето гас поминува за 15секунди и после си работи супер се додека не ја оставиш изгасена после пак иста песна... Можно ли е да се дизните за бензин? да ги носам на чистење негде у ѓорче ми рекоа кај цујо дека имало некој сервис шо ги чистеле со ултразвук? незнам што да правам.... Не дека е некој голем проблем ама многу нервира

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем на палење
« Одговори #93 на: 24 Август 2012, 15:19:56 pm »
Провери го map сензорот.Јас имав проблем од него ако не и дадев гас од кога ке ја запалам знаеше да изгасне.

Отсутен CMP3HAB

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Проблем на палење
« Одговори #94 на: 24 Август 2012, 15:26:14 pm »
Кога ке го уклучам на Vag-Com не дава никакви грешки... мап сензорот денес го вадев и го чистев... незнам дали е до него

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем на палење
« Одговори #95 на: 24 Август 2012, 15:41:32 pm »
Да  не е и кај тебе проблемот со клапната мислам дека на марче тоа му беше,нека каже то ј што направил тоа ќе е најдобро.

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3155
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Проблем на палење
« Одговори #96 на: 24 Август 2012, 15:58:19 pm »
сопри ја боцата со плин(кај самата боца има два вентила сопри го тој сто има стрелка излез) запалија нека го потроши  плинот  и пробај после 15 минути ( како сто рече)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем на палење
« Одговори #97 на: 24 Август 2012, 17:09:56 pm »
можно е да се дизни

Отсутен CMP3HAB

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 31
Одг: Проблем на палење
« Одговори #98 на: 24 Август 2012, 18:23:56 pm »
и едно другарче рече дека е можно да се дизни, ми кажа дека ги чистел некој дечко у ѓорче, ама незнам колку тоа има ефект???

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Проблем на палење
« Одговори #99 на: 24 Август 2012, 18:39:55 pm »
Нема ли да помогне адитив и 98октани?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем на палење
« Одговори #100 на: 26 Август 2012, 21:31:06 pm »
СМРЗНАВ ти пишав и ПП, јас ништо не сменив нормално во сервис беше и освен да сменам клапна ништо друго не беше во предвид. Иако не ми гарантираа дека нова клапна ке реши се. башка што беше околу 400 евра. Ставив и средство за чистење на дизни ја испукав на бензин и незнам никаков ефект. Може има влијание шо ги возиме на плин па се зепашува нешто.
Како и да е јас само поминав на 98ка бензин и нема веке ништо, незнам шо да пробаш, пробај вака па ке видиме. Од тогаш немам ставено 95ка искрено а сакам да ставам и да пробам дали ке се повтори,
сепак мислам треба да ја повозам на бензин некое време ама ценава ми пара очи