Автор Тема: Problem so klima  (Прочитано 196076 пати)

Отсутен filipv16

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Problem so klima
« Одговори #1050 на: 01 Мај 2024, 09:22:23 am »
mojt da se ppriklajt filter za freon i kondenzatorot da se naprajt bashka? t.e. od neshto drugo bipasovala klima na w211 e klasa ?

Филтерот за фреон и кондензаторот се делови од системот за климатизација и обично се дизајнирани да работат заедно. Сепак, во некои случаи, може да се најдат замени од други модели кои се компатибилни. Неправилната замена може да го оштети системот!

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
Одг: Problem so klima
« Одговори #1051 на: 12 Мај 2024, 12:05:16 pm »
Има некој искуство со проблем на климатроник двозонска клима(skoda octavia mk2) каде што кога ќе се уклучи климата, од возачката страна дува ладен воздух, а од совозачката топол? 


Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Problem so klima
« Одговори #1052 на: 12 Мај 2024, 12:18:10 pm »
Клапни/моторчиња,треба цела маска/шалтабла да се ваде.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
Одг: Problem so klima
« Одговори #1053 на: 13 Мај 2024, 04:00:41 am »
прочитав некаде на интернет дека дополнување на фреон било решение, што би било многу поефтино од вадење цела шалттабла

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Problem so klima
« Одговори #1054 на: 11 Јули 2024, 21:53:09 pm »
другови, искуство со о https://www.facebook.com/avtoklimabrane или https://www.facebook.com/teamauto.mk ?
« Последно менување: 12 Јули 2024, 09:28:07 am Bicikle »

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: Problem so klima
« Одговори #1055 на: 11 Јули 2024, 22:31:20 pm »
другови, искуство со оhttps://www.facebook.com/avtoklimabrane или https://www.facebook.com/teamauto.mk ?

TeamAuto сум прилично сигурен дека не работат со клими.  ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Problem so klima
« Одговори #1056 на: 12 Јули 2024, 09:30:23 am »
ЗбоК видеовео... 

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Problem so klima
« Одговори #1057 на: 12 Јули 2024, 16:34:03 pm »
прочитав некаде на интернет дека дополнување на фреон било решение, што би било многу поефтино од вадење цела шалттабла

Климатроник штом ти е, тоа значи посебно лево, посебно за десно позиција на топло/ладно и насоки горе доле средина си подесуваш. Склоп на механизни и мотори е климатроникот така да 99% e тоа, а не фалење на фреон.
Го изедов стапот кај мене на бравото за истата работа, растурање чалт табла, сет механизми за климатроникот, еден прегорен мотор и работна рака 17 500 денари.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: Problem so klima
« Одговори #1058 на: 12 Јули 2024, 19:18:03 pm »
другови, искуство со о https://www.facebook.com/avtoklimabrane
Овој ако е во драчево према долно лисиче, слободно носи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Problem so klima
« Одговори #1059 на: 13 Јули 2024, 13:14:21 pm »
другови, искуство со о https://www.facebook.com/avtoklimabrane
Овој ако е во драчево према долно лисиче, слободно носи.


Тој е, до пругата пред станица Драчево. Бев прееска, го немаше, на телефонот недостапен.

Инаку пред тоа бев во Автоклима Вебасто бидејки деновиве имам проблем со компресорот од климата, во 16 часот на горештините кога се враќам од работа, компресорот цело време се мачи, вчера мислев дека и цркна, чудно брчеше, плус по 2-3 секунди работеше, па се гасеше и воопшто не ладеше. Тоа го приметив и деновите наназад.

А наутро, навечер нема проблем. Фреон има, проверено и пред 2 месеци, не фалеше воопшто.

Во Вебасто тој ми кажа дека не сум единствен со таков проблем бидејќи е прежешко и дека некои компресори на таа горештина, жештина и од асфалт додека стоиш во место не се способни да работат со полн капацитет.
Ми препорача кога ќе ја перам колата, од напред низ решетката да го перам и хладњакот со вапот. Го направив и тоа откако заминав, потоа ја тестирав климава, си работеше и ладеше постојано.

Ваше мислење некој да има сличен проблем ?

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 169
Одг: Problem so klima
« Одговори #1060 на: 13 Јули 2024, 13:25:41 pm »
другови, искуство со о https://www.facebook.com/avtoklimabrane
Овој ако е во драчево према долно лисиче, слободно носи.


Тој е, до пругата пред станица Драчево. Бев прееска, го немаше, на телефонот недостапен.

Инаку пред тоа бев во Автоклима Вебасто бидејки деновиве имам проблем со компресорот од климата, во 16 часот на горештините кога се враќам од работа, компресорот цело време се мачи, вчера мислев дека и цркна, чудно брчеше, плус по 2-3 секунди работеше, па се гасеше и воопшто не ладеше. Тоа го приметив и деновите наназад.

А наутро, навечер нема проблем. Фреон има, проверено и пред 2 месеци, не фалеше воопшто.

Во Вебасто тој ми кажа дека не сум единствен со таков проблем бидејќи е прежешко и дека некои компресори на таа горештина, жештина и од асфалт додека стоиш во место не се способни да работат со полн капацитет.
Ми препорача кога ќе ја перам колата, од напред низ решетката да го перам и хладњакот со вапот. Го направив и тоа откако заминав, потоа ја тестирав климава, си работеше и ладеше постојано.

Ваше мислење некој да има сличен проблем ?

Kaj mene ima ist problem. Uste ne mi otkriena pricinata. Koga raboti, raboti perfektno, no cesto se gasi, pa ednas duva ladno, drug pat toplo, pa pak da pocne ladno I se taka.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Problem so klima
« Одговори #1061 на: 13 Јули 2024, 13:56:56 pm »
Па затоа бев и по второ мислење кај тој во Драчево, ама не беше таму, и не беше достапен на телефон.

Потоа отидов во онаа Wash point пералната што е на бул. Борис Трајковски Кисела Вода, а потоа и на уште една перална каде што е појак вапот, према Долно Лисиче патот, на 500 метри после Паци петрол бензинската, и таму исто со вапот убаво во хладњаците па да видам како ќе биде.
После тоа возев, немаше проблеми, ама и не беше 47 степени според мојот сензор за надворешна температура, туку 34.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Problem so klima
« Одговори #1062 на: 13 Јули 2024, 13:59:12 pm »
Сензорот е во брaникот и секогаш кога ќе ја переш колата покажува доста пониска темпeратура. Јас тоа го правам редовно и прскам таму.
« Последно менување: 13 Јули 2024, 14:09:10 pm nestor04 »

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Problem so klima
« Одговори #1063 на: 13 Јули 2024, 14:01:25 pm »
Сензорот е во брникот и секогаш кога ќе ја переш колата покажува доста пониска темпњратура. Јас тоа го правам редовно и прскам таму.

Кај мене сензорот за надворешна температура ми е на десниот ретровизор. Башка после работа кај да најдам одма перална да заперам да се олади сензорот ? ;D
Али не е и до сензорот, самиот систем си е под притисок напред од горештината.


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Problem so klima
« Одговори #1064 на: 13 Јули 2024, 14:21:18 pm »
Zato e klima, na 50 da ladit, na 25 ne mi trebat.