Автор Тема: Ford Fiesta 1.25 2010  (Прочитано 33987 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #45 на: 03 Август 2011, 14:02:07 pm »
Имам другарче работи на таа макпетрол во Влае. И он самиот не става на таа бензиска пумпа гориво туку си оди на 57ца во Козле. И еднаш паднавме така на муабет со него и ми вика иди кај сакаш ставај бензин само не на оваа бензиска во Влае.Инаку мене таа бензиска ми е до гз. Е зашто како што појма неам не сака да каже.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #46 на: 03 Август 2011, 14:23:53 pm »
Дечки фала ви вака на коментариве и на советите...
ова со ребрастиот не е дека прерипал од лошиот бензин ме свативте погрешно незнам зашто прерипал ама го смениле пошто му објасниле на татко ми дека ако само го наместат незнам тој требало да се вади, а при вадење се разлабавувал и незнам што па ставиле нов (мене ми одговара тоа не е проблем) а имало лош бензин..не смешан со вода..значи чуваат уште мислам од тоа ѓубре таму и мириса повеќе на нафта одколку на бензин..никако не ми е јасн си помислив да не ми стаиле дури нафта ама на фиестата има она easyfuel систем и влегува само пиштолот за бензин и да сакам нафта неможам да ставам или некој др бензин...инаку да 98ца треба да се става..пишува минимум 95 ама сите знаеме колку нашата 95ка нема ни 90 октани па затоа ставам 98 што ќе му дојде некоја 95ка...
Сале, фала ти многу за советот..ќе го почекам татко ми да се врати од работа да си направиме муабет да видиме што ќе правиме..вчера ептен немав време само што се вратив од одмор така да денес на раат муабет ќе направиме и ќе видиме што и како...во секој случај фала ти многу и ќе бидете известени што ќе се случи :)

Само едно не ми е јасно...коа се ми се деси не светна никаква сијаличка, а бил прерипан ребраст и изместено палење..па не би требало да светне некоја warning сијаличка? дали е тоаа "нормално" или???

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #47 на: 03 Август 2011, 14:31:35 pm »
Дечки фала ви вака на коментариве и на советите...
ова со ребрастиот не е дека прерипал од лошиот бензин ме свативте погрешно незнам зашто прерипал ама го смениле пошто му објасниле на татко ми дека ако само го наместат незнам тој требало да се вади, а при вадење се разлабавувал и незнам што па ставиле нов (мене ми одговара тоа не е проблем) а имало лош бензин..не смешан со вода..значи чуваат уште мислам од тоа ѓубре таму и мириса повеќе на нафта одколку на бензин..никако не ми е јасн си помислив да не ми стаиле дури нафта ама на фиестата има она easyfuel систем и влегува само пиштолот за бензин и да сакам нафта неможам да ставам или некој др бензин...инаку да 98ца треба да се става..пишува минимум 95 ама сите знаеме колку нашата 95ка нема ни 90 октани па затоа ставам 98 што ќе му дојде некоја 95ка...
Сале, фала ти многу за советот..ќе го почекам татко ми да се врати од работа да си направиме муабет да видиме што ќе правиме..вчера ептен немав време само што се вратив од одмор така да денес на раат муабет ќе направиме и ќе видиме што и како...во секој случај фала ти многу и ќе бидете известени што ќе се случи :)

Само едно не ми е јасно...коа се ми се деси не светна никаква сијаличка, а бил прерипан ребраст и изместено палење..па не би требало да светне некоја warning сијаличка? дали е тоаа "нормално" или???
Чисто сумјам дека 98цата има 95 октани, мислам дека помалце од 95 има.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #48 на: 03 Август 2011, 14:54:18 pm »
Ама може и да не се правите премногу паметни. Јас не верувам дека треба 98мица да се става на тој мотор, ама ајде... :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #49 на: 03 Август 2011, 14:56:21 pm »
Ама може и да не се правите премногу паметни. Јас не верувам дека треба 98мица да се става на тој мотор, ама ајде... :)

Дени, easyfuel системот дозволува само цревото од 98 октанскиот бензин да влегува во дупката. Сите други горива, вклучувајќи ги и адитивите се налеваат со помош на инка која иде со колата.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #50 на: 03 Август 2011, 16:47:07 pm »


Еве што пишува на капачето кај резервоарот...не ја стаив сликава нешто паметен да се правам туку за совет каков бензин да ставам што вие мислите?? Иако ќе одам до Мида да си прашам најубаво али ипак еве и тука
Инаку ставам 98ца по некоја моја логика дека иаме слаб бензин и таа 98ца кај нас е некој да речеме 95ка можеби и помалце..па подобро да ставам 98ца што личи на 95ка одколку 95ка што личи на ?? 90ка ваљда :)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #51 на: 03 Август 2011, 16:49:05 pm »
Чим ти прави проблеми ссо тој бензин,ставајси на лукоил ЕКТО Спорт ;)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #52 на: 03 Август 2011, 16:49:30 pm »
Слободно продолжи да му буташ наша „98“-ца. Ептем си у право, 98-цата е слаба 95-ка. И избегавај Мракпетрол.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #53 на: 03 Август 2011, 16:51:03 pm »
Мхм и ја би сакал да избегавам Мракпетрол али од Ѓорче до излез на скопје за да ставал на Лукоил ама никако не ми се исплати али ќе глеам тоа да го практикувам или незнам :) ми кажаа ко Макпетрол кај Борис и кај Румунска биле солидни и добри на тие да ставам :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #54 на: 03 Август 2011, 16:53:48 pm »
Ја одам до Автокоманда по гориво кога ме носи пат натаму. Еднаш у 2-3 недели да го истерам патот не ми е проблем. Разликата од дизелот на Мракпетрол и на Лукоил кај мене беше ептем очигледна. Кога почнав на лукоил да ставам гориво, Леонтина почна поубаво (читај посмирено) да работи, и полинеарно да влече. Потрошњата ми се намали, али нешто ситно.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #55 на: 03 Август 2011, 16:59:52 pm »
Чим ти прави проблеми ссо тој бензин,ставајси на лукоил ЕКТО Спорт ;)
И јас би ова... И тоа 95ка.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #56 на: 03 Август 2011, 17:09:41 pm »
супер е Фиестичево,можам да речам и најлично во својата клаца(иако не сум љубител на Форд),само тоа моторот 1.25 ми звучи некако кинески... ;) :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #57 на: 03 Август 2011, 17:13:10 pm »
супер е Фиестичево,можам да речам и најлично во својата клаца(иако не сум љубител на Форд),само тоа моторот 1.25 ми звучи некако кинески... ;) :D

Види го! Молчи бе Мече, и ние имаме 1351 ccm, па и 1750 TBi во Џулиетата ;D Молчи си ;D

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #58 на: 03 Август 2011, 17:15:22 pm »
супер е Фиестичево,можам да речам и најлично во својата клаца(иако не сум љубител на Форд),само тоа моторот 1.25 ми звучи некако кинески... ;) :D

Види го! Молчи бе Мече, и ние имаме 1351 ccm, па и 1750 TBi во Џулиетата ;D Молчи си ;D
тоа со 1351,скоро  сите производители го имаат(освен оние кои го немаат ;D),сакав да ја спомнам и таа бројка со 1750 во Џулиета(која истотака мие брзвеза),ама ке почнат одма со рафали од типот....‘стално Алфа дрн дрн дрн‘,а и неќам да му ја валкам темата на другарчето....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ford Fiesta 1.25 2010
« Одговори #59 на: 03 Август 2011, 17:15:36 pm »
1.25 моторот го има развиено Јамаха за Форд, и моторчето иако не експлодира од моќност, е уствари ептем добро.