Автор Тема: Центрирање на предница КАДЕ???  (Прочитано 105845 пати)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #330 на: 13 Март 2020, 19:15:00 pm »
Еве кај МоБи сервисот што покажа мерењето. Не ги разбирам бројкиве, затоа ги постирам тука.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #331 на: 15 Март 2020, 09:39:35 am »
Од симптомите на трошење гума на внатрешна страна што ги кажа, camber (нагиб) е мислам проблемот и изгледа твојата кола нема подесување на ова.

Веројатно имаш делови од предницата што се малку заморени (не растропани ама попуштаат гумените компоненти) и го предизвикуваат тој нагиб. Веројатно, како што кажа Симо, 19ките само го нагласуваат тој момент.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #332 на: 15 Март 2020, 09:49:42 am »
Еве кај МоБи сервисот што покажа мерењето. Не ги разбирам бројкиве, затоа ги постирам тука.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Ова е само мерење или и средување?
Како и да е, од пред до потоа нема големи разлики, а и во секој случај се далеку од фабричките препорачани.

Дисклејмер: Не се разбирам ништо од овие бројки, само читам Before, средна колона, after.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #333 на: 16 Март 2020, 23:16:52 pm »
bandazite i gumite se spored fabricka dimenzija,duri i offset-ot e zapazen. banzadizte se fabricki VW model, gumite se michelin.
https://www.vwserviceandparts.com/accessories/19-motorsport-wheel/
https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/passat/2015/#trim-20tdi-150-eudm-148
235/40ZR19 96Y   8Jx19 ET41   5x112
izvestajot e posle proverka i koregiranje na nepravilnostite. jas prasav za kamber-ot da ne e deformiram bidejki dosta cesto go tovaram gepekot.toa mi bese edinstveno sto mozev da smislam zosto bi se abele samo vnatresnite rabovi na gumite
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #334 на: 13 Април 2020, 12:31:23 pm »
Ги разбира некој вредностиве? Дали е се како што треба и слично зошто мислам не се во пропишаните. Инаку во вожња ако го пуштиш воланот право оди, не бега ни лево ни десно.




Sent from my MI 6 using Tapatalk


Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #335 на: 07 Ноември 2020, 02:59:07 am »
Вчера го центрирав возилото KIA sportage 2006 God,  и стварно дома гледајќи го резултатот незнам дали е во ред пред и потоа, и пред тоа нормално возев и сега исто не осеќам промена?
Нови гуми сменив пред центрирање е сега ќе видиме како ќе се излижат гумите, некој које е професионалец да прочита резултатот, благодарам. Платив 800денари. Имате слика и ккао atachment vo original jasno se gleda

Sent from my STK-L21 using Tapatalk

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #336 на: 07 Ноември 2020, 10:42:16 am »
Вчера го центрирав возилото KIA sportage 2006 God,  и стварно дома гледајќи го резултатот незнам дали е во ред пред и потоа, и пред тоа нормално возев и сега исто не осеќам промена?
Нови гуми сменив пред центрирање е сега ќе видиме како ќе се излижат гумите, некој које е професионалец да прочита резултатот, благодарам. Платив 800денари. Имате слика и ккао atachment vo original jasno se gleda

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

спореди manufacturer data (средната колона и + или - дозволената толеранција со најдесната колона. гледајќи вака се е во рамките на дозволено, но неколку параметри се на сама граница, што ми укажува дека не посветиле внимание до детал. првата колона е она што било предходно, такада дефинитивно штелувале нешто :D

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #337 на: 26 Февруари 2021, 19:22:40 pm »
Беше на центрирање Мондеото. Причина излижани внатрешни рабови на предните гуми и влечење на десно.


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #338 на: 26 Февруари 2021, 20:58:05 pm »
...

Пак ќе ги јаде гумите одвнатре. Треба да си ги смениш сите чаури и гумици по подвозјето.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #339 на: 01 Март 2021, 22:59:56 pm »
Сите тешко дека ќе ги сменам. Можда и тоа што ги возев на 2.0 бари си придонесло за трошењето на гумите.

Битно по центрирањето колата вози многу подобро. Јас сум се мачел 6 месеци. Прво центрирање кола ми е, памет за друг пат..

Отсутен Budweiser

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 108
  • Opel Astra H GTC
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #340 на: 12 Март 2021, 21:16:58 pm »
Decki zdravo
pred nekoe vreme menjav lager na trkalo
na toyota corolla 97 god
i vednas od koga ja zemav od servis pocna da me zavlekuva na desno
Dali toa kje se resi so centriranje?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #341 на: 12 Март 2021, 21:35:04 pm »
Decki zdravo
pred nekoe vreme menjav lager na trkalo
na toyota corolla 97 god
i vednas od koga ja zemav od servis pocna da me zavlekuva na desno
Dali toa kje se resi so centriranje?
https://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/saveti/7142/sta-je-to-centriranje-reglaza-optika-trapa

Отсутен Slipknot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #342 на: 08 Мај 2021, 10:00:44 am »
Препорака за сервис Мето во Кисела Вода.Ја проба колата,смени што требаше , ја центрираше колата,коректни цени.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #343 на: 10 Мај 2021, 16:23:12 pm »
препорака од мене да НЕ одите во сервис мето во кисела вода.
ја сменив целата предница (сите можни компоненти, вклучувајќи ги и амортизерите). Се беше подмачкано со бакарна маст, на нив остана само да центрираат.
колата влече на десно, воланот не е на центар (иако беше инсистирано да се обрне внимание на тоа) и + си добив пукнат браник за кој се правеа дека немаат појма.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Центрирање на предница КАДЕ???
« Одговори #344 на: 10 Мај 2021, 16:39:18 pm »
Хмм, се врати да рекламираш?