Автор Тема: DOWNSIZING  (Прочитано 17285 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #90 на: 14 Октомври 2016, 20:15:49 pm »
Ако се секавам добро 5ката ниту во хајлајн немаше екран во боја едноставно тогаш екран во боја беше прескапа работа. Денеска достапноста е многу поповолна согласно на тоа и ги нудат
Тоа ми доаѓа нешто како со телефоните, пред многу години нокиа 6630 беше многу поскапа од телефонот што го имам денес а нудеше многу помалку.

На сие профитот им е на прво место. Заштеди за финална цена ке прават кога ке се осетат загрозени од конкуренција, а во случајов на европски пазар не гледам дека VW нешто баш се засекирани нормално

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #91 на: 14 Октомври 2016, 20:45:04 pm »
Имало госпоТ:

Europe's Emissions Crisis Is Causing a Return to Bigger Engines

Tiny engines do great in lab testing, but pollute more in real-world driving. The solution, it seems, is more displacement.

http://www.roadandtrack.com/new-cars/car-technology/news/a31163/europe-car-emissions-gas-diesel-bigger-engines/

Some analysts predict that tougher real-world emissions testing will kill sub-1.5-liter diesel engines and gasoline powerplants smaller than 1.2 liters. With tiny engines off the table, electric and hybrid drivetrains become more and more urgent.

Што значи дека производителите ќе вложуваат се повејќе во развојот на електричен погон и батерии. Одлично.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #92 на: 14 Октомври 2016, 20:57:45 pm »
Tek kinezite koga ke pocnat...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #93 на: 17 Октомври 2016, 22:10:46 pm »
Имало госпоТ:

Europe's Emissions Crisis Is Causing a Return to Bigger Engines

Tiny engines do great in lab testing, but pollute more in real-world driving. The solution, it seems, is more displacement.

http://www.roadandtrack.com/new-cars/car-technology/news/a31163/europe-car-emissions-gas-diesel-bigger-engines/
ААааааахахаааааааа, кај е Џонтра Ли сега, оној што сакаше цел свет да вози матиз од 0.8 литри. Џонтра твојот мал мотор загадува повеќе од  два литраш. А кога на равенката ќе се додаде твојот од плин изгорен катализатор....


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #94 на: 17 Октомври 2016, 22:31:48 pm »
Сега ќе има recall на матизи и спаркови во железара. ;D

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #95 на: 17 Октомври 2016, 22:32:35 pm »
Мислиш на пластичарска?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #96 на: 17 Октомври 2016, 22:39:50 pm »
Пола пола ќе иде, после ќе бираат дали да се врати кај сопственикот во облик на корпа за алишта или во облик на кована ограда.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #97 на: 18 Октомври 2016, 21:51:10 pm »
сега му е мајката да се стандардизира в6  од 1.8 литри. среќа лудилото со даунсајзин кратко траеше. мазда најпаметна испадна.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #98 на: 19 Октомври 2016, 09:21:21 am »
веќе неколку дена по ред излегуваат убави вести

http://dodajgas.mk/evropskite-proizvoditeli-se-vrakaat-na-motori-so-pogolema-zafatnina/

треба да се донесе закон моторите под 1 литар да се користат исклучиво за хидрофори генератори и слично.


Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #99 на: 19 Октомври 2016, 13:15:31 pm »
Најискрено ме изненадија колку брзо дигнаа ручна. Знаев дека ќе се вратат назад, но дека волку кратко ќе трае оваа авантура, богами не ни сонував.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #100 на: 19 Октомври 2016, 13:22:06 pm »
ААааааахахаааааааа, кај е Џонтра Ли сега, оној што сакаше цел свет да вози матиз од 0.8 литри. Џонтра твојот мал мотор загадува повеќе од  два литраш. А кога на равенката ќе се додаде твојот од плин изгорен катализатор....
:)
Сега ќе има recall на матизи и спаркови во железара. ;D
Мислиш у стара хартија
Мислиш на пластичарска?
Не сум знаел дека има таму откупен центар за дијаманти :D

@ЛП, да ми мириснеш од ауспухчето ми на Спарко мало додека се испрдам у усисна грана а?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: DOWNSIZING
« Одговори #101 на: 19 Октомври 2016, 13:30:37 pm »
@ЛП, да ми мириснеш од ауспухчето ми на Спарко мало додека се испрдам у усисна грана а?

Прдни во усисот на мојот еуро4 дизле, од ауспух на парфем ќе мириса ;D
ЕГР, катализатор, мапа, се си е фабрички и функционира.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need