Автор Тема: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)  (Прочитано 21095 пати)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #75 на: 04 Март 2012, 20:50:43 pm »
driver
test vozenjeto nema da ti kaze kako ke se odnesuva kolata posle 50.000km


stig
novi li bea tie renolcinja ili stari (uvezeni)  kanti?

Во Хит ауто ако продаваа во 2005та увезени коли тогаш најверојатно увезени беа.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #76 на: 04 Март 2012, 20:52:43 pm »
Stig, кулирај бе бате, 1.6 TDI е 3 години стар, се уште се под гаранција. Ќе ги запознаеш и нив.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #77 на: 04 Март 2012, 20:54:06 pm »
Stig, кулирај бе бате, 1.6 TDI е 3 години стар, се уште се под гаранција. Ќе ги запознаеш и нив.

Не си ме сватил што сакав да кажам може 1.6 тди на 100 000 ќе откаже не реков дека е подобар само си ги кажав маките со другиот.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #78 на: 04 Март 2012, 20:55:17 pm »
driver
test vozenjeto nema da ti kaze kako ke se odnesuva kolata posle 50.000km


stig
novi li bea tie renolcinja ili stari (uvezeni)  kanti?

според мене тешко нова кола купена од салон дека ке прави проблеми уште после 50000км. ЛП купи нов спарк од салон што моментално мислам дека е најевтина нова кола (освен кинеските), одржувај го како што треба и ке нема гајле. Во темата за на фаланга спаркот спомнав дека имам пријател што има службен спарк, му ја вади душата, има поминато околу 200000км и досега немал ниту еден мал дефект, само редовно се сервисира и ништо друго

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3790
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #79 на: 04 Март 2012, 21:07:57 pm »
Секоја кола ќе те служи како ќе ја одржуваш и пазиш.  На добар другар Еосот има 2.0 ТДИ ПД за кој што се зборува ете најголеми проблеми ово оно, колата има 95.000км и нема никакви ама апсолутно никакви проблеми со моторот а и општо никаков проблем освен што менува плочки на 30.000км, а колата е возена најагресивно што имам јас видено, значи душата и се вади во секоја смисла. Но на 10.000км редовно се сервисира и и се менуваат сите филтри, не се гаси наеднаш после долга вожња и тоа е тоа, се полни на приватна бензинска што значи и горивото не е најдоброто што може да се најде во мак. Инаку не троши ни грам уље моторот. Исто така има спортска суспензија и се вози сосема опуштено досега нема сменето ни дел од подвозјето. Но проблемот е во луѓето што мислат дека ако купиле VW машина и дека не треба више да се гледа ништо. Неќна баш еден колега ми вика добро е што не зема BMW, тие до 250.000км одат а кај тебе е VW машина и нема мака до 500.000км тера, му вратив само дека и бмњ се одлични машини и веројатно подобри но тука мислам дека лежи главниот проблем кај некој што се жалат претерано на ВЊ, очекуваат чуда од колата без притоа да вложат соодветно. Инаку познавам и луѓе со мерцедеси, бмњ, ауди, опел... што ли уште не и воглавном секаде е исто. Колку ќе вложиш толку ќе си тераш.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #80 на: 04 Март 2012, 21:10:31 pm »
После сите муабети,дечкото ке се откажи од купување на кола  :D :D :D

п.с Која година е Еосот,од прво не беше погоден тој мотор,после тоа го средија
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3790
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #81 на: 04 Март 2012, 21:14:00 pm »
Еосот е купен мај 2008год. Инаку за моторот ги средија дизните кој одеа само во Пасат, другите модели немаа со дизните проблем толку. А дека троши уље тоа важеше за сите заради гломазните димензии на ПД системот. Но еве тука при претерано агресивна вожња нема покажано проблем.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #82 на: 04 Март 2012, 21:26:22 pm »
Грешно сме го разбрале ние проблемот или не бил соодветно представен.
[sarcasm] СИТЕ мотори на ВЊ се катастрофа (посебно ТСИ и ТДИ ПД) освен само неколку што имале среќа да не бидат. Т.е. не катастрофа туку не идат повеќе од 20К. После во сервис го кликаат магичното копче и си тераат до миљон. [/sarcasm]

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #83 на: 04 Март 2012, 22:22:56 pm »
WOW,прво и најважно......премногу ФАЛА за исцрпните одговори....навистина.
2....
После сите муабети,дечкото ке се откажи од купување на кола  :D :D :D

п.с Која година е Еосот,од прво не беше погоден тој мотор,после тоа го средија
Нема да се откажам ;)
Здраво на сите,
веќе неколку недели го читам форумот и навистина сум изненаден од feedback-от на членовите во него,секоја чест.
Значи маката е следната :D
Разликата меѓу двата модели е само 400 евра(Megane-от е поскап заради 17"Al и ESP).
Денес бев со жена ми на тест на горенаведениот Golf(нормално без Rabbit додатна опрема). Вика батали се друго :D  ,ова е кола. Мислам јас ја возев  ;D
И јас самиот сум повеќе за тој модел-закон,повлекува ненормално 250Nm на 1500rpm. Но со мене беше еден од најблиските другари кој е тежок "французин" кој сака да вози само Renault,но и поседува Megane. Не велам дека тој греши, Megane-от е повеќе од солиден,но само едно нешто ме мачи,а то е секако повратната вредност на возилото,пример за 10 години период. Ве молам напишете некое мислење, сакам да прочитам некој што имал искуство со еден од двата модели,значи повратна вредност и мотор. Пошто ова ќе ми биди прва кола што ја купвам,а отсекогаш сум мислел дека VW се репер за квалитет по кој се водат другите фирми.
Фала за feedback-от.


Поздрав

Гледам пет страни се испишале, веројатно има и такви и онакви одговори, јас само ќе ти кажам, слушај го своето срце, вози го она што сакаш сега да го возиш, без да му мислиш за вредноста при продавање. Колата ја купуваш за да ја возиш и изнавозиш, а кога ќе ја продаваш тогаш ќе мислиш за новото возило, а не дали старото ќе го шитнеш 400-500 евра повеќе.
Не слушај другари и пријатели и рекла-казала. Колата нема да ја вози твојот најдобар другар нити комшијата, ти и женати ќе ја возите. Вие сакате да ви биде вам убаво, а не да му биде кејф на комшија/другар/роднина што ти си купивл вакво или онакво возило.

Толку од мене, за другото сам одлучи си и да не му се секираш што и кој како мисли.
Се надевам дека помогнав :)
Помогна :)
3...навистина е како дневна соба назад......а ќе ми биде од огромна корист просторот,сепак фамилијарна.
4....Го обожавам новиот Fokus,но...спрема мене се знае кој е над него,единствен.
5....вкусот преовладува нај накрај...во право сте ама баш сите.
6.Пред 12 години стариот мој купи нова 1.9D Xsara 72KC,направивме 179000Кm без да го гибниме моторот или било што на неа. Потрошувачка до последно 5,5 на отворено.....алал да им се парите на Citroen и секоја чест на французите. Најважен фактор според мене беше....самото внимание кое татко ми му го посветуваше на автомобилот беше зачудувачко,ама неможеше прашина да заприметиш под хаубата,бог да чува внатре. Ја продаде пред да влезе законот 2009 за солидна цифра.Но....отсекогаш сум мислел дека кога ќе купувам нова кола,би сакал да биде германска и кој ако не Golf.
7.Знам дека ги има премногу и мене ми се досадни по улици....ама досадно добра кола :D
8. Најискрено ви благодарам на сите.....јас веќе се имам одлучено,и кога ќе го купам ќе го сликам за во гаража и ќе се видиме на некој собир,обавезно,и секако по темите во форумот.
9.За поборниците на Megane,ви кажав дека имам длабок респект спрема французите,ви благодарам,и јас искрено,ставајки го настрана Golf-от(пошто е мој избор),ама бaш на секој би му го препорачал Megan-от,поготово горенаведениот мотор.
И да.....таа е опремата Rabbit,само што овај ќе има 8 звучници и секако двозонска клима,ASR-от го има и во подолно ниво на опрема.

Уште еднаш ви благодарам,ќе се видиме во гаража за 2/3 месеци(уште го немам порачано).

Поздрав на сите!! :)

Отсутен zippo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 443
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #84 на: 04 Март 2012, 22:27:38 pm »
.
« Последно менување: 05 Мај 2012, 04:21:38 am zippo »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #85 на: 04 Март 2012, 23:33:44 pm »

Помогна :)


Баш ми е драго! Со здравје да си го возиш новото возило и многу безгрижни километри :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MeanMachine

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #86 на: 04 Март 2012, 23:57:49 pm »

Помогна :)



Баш ми е драго! Со здравје да си го возиш новото возило и многу безгрижни километри :)
Чекај друже:),уште го немам порачано,но 99% то ќе биди колата,сепак фала

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #87 на: 05 Март 2012, 00:30:41 am »
Ете бидна,можеше и 300 страни да пишувате,да се препукувате,да се навредувате,на крај секогаш победникот е Голф.

Друже одличен избор си направил што си решил да купиш нова кола од таа класа,со добра опрема и добар мотор кој сум имал прилика да го возам на кратко.

Немој да слушаш рекла казала и празни муабети.Јас ако ги слушав тие муабети немаше никогаш да возам Меган.Секојдневно среќавав луѓе што плукаат кон тој автомобил и ниеден од тие луѓе не успееа да ме разубедат да не купам.

Нема да згрешиш само ако се водиш од твоите замисли и убедувања.

Нема лоша кола,има лоши возачи и луѓе што незнаат да ги одржуваат возилата.Дизелот посебно си сака многу пазење и редовно одржување.

Нека ти е со среќа,верно служи го својот автомобил  и тој ќе ти возврати во иста мера,безразлика кој бренд е!

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #88 на: 05 Март 2012, 08:45:26 am »
@MeanMachine

Уште пред да ја отвориш темата мислам дека ти веќе имаше одлучено која ке биде твојата следна кола!
Кога јас би бирал мислам дека би морал да бирам помеѓу срце и разум.
Иако возам француски коли 13/14год.(и сум презадоволен),сепак мислам дека разумот би победил-Голф.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #89 на: 05 Март 2012, 08:50:36 am »
Абе и вие сеа, жена му одлучила ;) Џабе ние тука полемизираме