Автор Тема: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)  (Прочитано 21094 пати)

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #60 на: 04 Март 2012, 20:16:10 pm »
голфовиве ми се некако изживеани секоја втора кола е голф,ја да би бирал би земал меган

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #61 на: 04 Март 2012, 20:17:42 pm »
mislam deka e krajno vreme zippo da ja napise seminarskata za problemite sto gi dozivea so negoviot golf 1.6 tdi. ako 5-6 forumasi go pobaraat toa od nego, siguren sum deka go vlozi 2-3 dena i ke ja napise najkorisnata tema na forumov.

Јас мислев дека ти имаш конкретно искуство со конкретниот мотор, а исто и јас треба да напишам една семинарска со слики од завлечените клипови од дци, инјекторите, турбинчето од сеникот 1.9 радилицата која не беше подложна на обработка, деклата и ред други.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #62 на: 04 Март 2012, 20:19:32 pm »
NApisi se sto znaes! A tie sto go spomnuvas novi bea?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #63 на: 04 Март 2012, 20:20:11 pm »
Ќе се пишмани човеков од купување кола

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #64 на: 04 Март 2012, 20:22:14 pm »
абре луѓе што се само препукувате оваа имала овакви проблеми, онаа онакви... И двете коли се прекрасни. Неколку пати имам кажано и пак ке кажам, нова кола од салон ако ја земеш ке ја убиеш од возење ако ја одржуваш само како што треба. Ако еден голф не се погодил или еден меган немора да значи дека сите не ги бива. На 1000000000000 произведени коли ако 10 не се погодат и значи не ја бива марката?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #65 на: 04 Март 2012, 20:23:00 pm »
^ Е ајде де

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #66 на: 04 Март 2012, 20:26:24 pm »
Никој не се препукува човекот бараше искуства од сопственици на тие возила јас си кажав што имав за дци затоа што си имав проблеми со него ако го имал 1.6 тди некој нека каже за дефектите негови. А тоа што се јавија некои да кажат на таксистите колку им треале колите не знам колку би му помогнало на членов кој побара помош од форумџиите.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #67 на: 04 Март 2012, 20:27:12 pm »
covekot saka da kupi nova kola,vasa dolznost kako kolegi forumasi e da go predupredite so kakvi problemi ke se soocuva vo idnina. ne e idejata sopstvenicite na dvata branda da go preporacuvaat svojot, ostanatite da go preppracaat ona sto tie bi go sakale. dajte korisni informacii, sepak e ova forum, ne e laf muabet.


MeanMachine, jas ke ti go dadam mojot sovet: begaj podaleku od VolksWagen. Site aktuelni motori mu promaseni i se rasipuvaat uste vo privte 20.000 km. Na forumov mnogu se diskutirase okolu toa, prebaraj go malku.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #68 на: 04 Март 2012, 20:36:41 pm »
covekot saka da kupi nova kola,vasa dolznost kako kolegi forumasi e da go predupredite so kakvi problemi ke se soocuva vo idnina. ne e idejata sopstvenicite na dvata branda da go preporacuvaat svojot, ostanatite da go preppracaat ona sto tie bi go sakale. dajte korisni informacii, sepak e ova forum, ne e laf muabet.


MeanMachine, jas ke ti go dadam mojot sovet: begaj podaleku od VolksWagen. Site aktuelni motori mu promaseni i se rasipuvaat uste vo privte 20.000 km. Na forumov mnogu se diskutirase okolu toa, prebaraj go malku.

Еве stig си кажа дека имал проблеми со дци, јас знам луѓе што се презадоволни од дци. Човекот го кажува неговото искуство. За голф 1.6тди е нов мотор, а искрено не сум слушнал ниту пофалби ниту жалби. За 2.0тди можам да кажам дека е фантастичен мотор, бидејки често возам алтеа со истиот мотор, само што е побучен за разлика од дци, хди...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #69 на: 04 Март 2012, 20:40:01 pm »
Здраво на сите,
веќе неколку недели го читам форумот и навистина сум изненаден од feedback-от на членовите во него,секоја чест.
Значи маката е следната :D
Разликата меѓу двата модели е само 400 евра(Megane-от е поскап заради 17"Al и ESP).
Денес бев со жена ми на тест на горенаведениот Golf(нормално без Rabbit додатна опрема). Вика батали се друго :D  ,ова е кола. Мислам јас ја возев  ;D
И јас самиот сум повеќе за тој модел-закон,повлекува ненормално 250Nm на 1500rpm. Но со мене беше еден од најблиските другари кој е тежок "французин" кој сака да вози само Renault,но и поседува Megane. Не велам дека тој греши, Megane-от е повеќе од солиден,но само едно нешто ме мачи,а то е секако повратната вредност на возилото,пример за 10 години период. Ве молам напишете некое мислење, сакам да прочитам некој што имал искуство со еден од двата модели,значи повратна вредност и мотор. Пошто ова ќе ми биди прва кола што ја купвам,а отсекогаш сум мислел дека VW се репер за квалитет по кој се водат другите фирми.
Фала за feedback-от.


Поздрав

Гледам пет страни се испишале, веројатно има и такви и онакви одговори, јас само ќе ти кажам, слушај го своето срце, вози го она што сакаш сега да го возиш, без да му мислиш за вредноста при продавање. Колата ја купуваш за да ја возиш и изнавозиш, а кога ќе ја продаваш тогаш ќе мислиш за новото возило, а не дали старото ќе го шитнеш 400-500 евра повеќе.
Не слушај другари и пријатели и рекла-казала. Колата нема да ја вози твојот најдобар другар нити комшијата, ти и женати ќе ја возите. Вие сакате да ви биде вам убаво, а не да му биде кејф на комшија/другар/роднина што ти си купивл вакво или онакво возило.

Толку од мене, за другото сам одлучи си и да не му се секираш што и кој како мисли.
Се надевам дека помогнав :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #70 на: 04 Март 2012, 20:40:58 pm »
Никој не се препукува човекот бараше искуства од сопственици на тие возила јас си кажав што имав за дци затоа што си имав проблеми со него ако го имал 1.6 тди некој нека каже за дефектите негови. А тоа што се јавија некои да кажат на таксистите колку им треале колите не знам колку би му помогнало на членов кој побара помош од форумџиите.
1.6 тди е нов мотор,а 1.5дци Рено го користи 10+ години,така да не ми кажувај за дефекти на возила кои се довлечкани од Германија,Шпанија,Италија,Холандија,Полска,Бугарија(а во бугарија предходно од којзнае каде) со по 50000000000 изминати км,вршена секаква тортура на нив и платени по цена од 500 евра...Да ги спомнав таксистите низ БТ пошо ги купија нови,сите сељаци ги возат и колите имаат поминато над 200К км без мака...За 1.6тди нема да најдеш многу да се пожалат пошо не е толку распостранет како 1.5дци,ама и тие малку кои го поседувале 1.6тди се жалат,така да...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #71 на: 04 Март 2012, 20:42:58 pm »
Мечо немој да траскаш зелени ако не знаеш меганот беше купен од Рено Хит ауто од скопје не беше довлечкан ни од тумбузија ни од марс.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #72 на: 04 Март 2012, 20:44:25 pm »
Убаво кажа Симо. Ако веке се мислиш помеѓу овие две возила, отиди на тест возење пробај ги и двете и кое ти повеќе прави мерак земај го и не му ја мисли. Што и да земеш нема да згрешиш.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #73 на: 04 Март 2012, 20:47:03 pm »
Стиг,погоре имаш споменато повеќе дефекти на повеќе Рено возила...Завлечкани клипови,радилици,турбини...И Голфот на Зипо беше купен од Порше,ама ...тој нека си каже
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: VW Golf 6 Rabbit 1.6TDI(105) VS Renault Megane Berlina GT 1.5dci(105KS)
« Одговори #74 на: 04 Март 2012, 20:49:20 pm »
driver
test vozenjeto nema da ti kaze kako ke se odnesuva kolata posle 50.000km


stig
novi li bea tie renolcinja ili stari (uvezeni)  kanti?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need