Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532277 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8445 на: 06 Февруари 2014, 00:40:55 am »
Нема смисла некна со 120 не успеав да фатам зелен бран по Јане Сандански.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8446 на: 06 Февруари 2014, 00:42:23 am »
колку што сфатив се вработил во центарот за сообраќај, па кажи му таму да штрака на копчињата за зелено почесто  :P

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8447 на: 06 Февруари 2014, 00:42:37 am »
можда куоре може да ти помогне за овој проблем :)
како?
?? ??
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8448 на: 06 Февруари 2014, 01:04:42 am »
Онак, ти одговорил погоре. :)

Иначе, Куоре може и да те влече со Алфата, па да ги фатиш сите 3 семафори со 250км на час. ;D

Отсутен Влатко К.

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 446
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8449 на: 06 Февруари 2014, 01:10:33 am »
имаше еден случај по белиов свет, на пат со видео надзор, во ситни саати, некој со јака кола се кладел со другарите дека ќе вози побрзо, а нема да добие казна. И возел - 250км/ч. Три од четири камери не го ни фатиле (снимале во кратки интервали, а човеков си пресметал колку брзо треба да вози за да го нема на ниедна снимка), ама бидејќи сомнително се појавил на некоја подоцнежна снимка, системот го регистрирал и деееебело го казниле.

Се обидувам да ја најдам веста, ама не успевам....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8450 на: 06 Февруари 2014, 01:20:57 am »
Онак, ти одговорил погоре. :)

Иначе, Куоре може и да те влече со Алфата, па да ги фатиш сите 3 семафори со 250км на час. ;D

одпосле се појавил одговорот...


бар ке имаме инфо на време за промените...


куоре... дај речи им да го вратат зелениот бран, наместен како што си беше... во ново лисиче нема потреба од автоматики... само се кочи сообраќајот поише...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8451 на: 06 Февруари 2014, 03:29:05 am »
Пишав член на форумов.

Иначе сензорите  пред раскрсниците се поврзани со семафорите.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8452 на: 06 Февруари 2014, 07:27:52 am »
Исто така бев сведок на нов начин на престројување кај детелинката на Бит-пазар:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Шта речи.

oх, ова не е ништо ново. Ова е древна традиција, стара колку и повеќето возачи кои ќе ги сретнеш на скопските улици. Се пренесува од колено-на-колено најмалку три возачки генерации.

Овој маневар ми е познат уште како дете кога бев.

ако на пластичната улица има повеќе гужва отколку што си мислел, па сакаш да се предомислиш и да не проаѓаш - тој е маневарот

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8453 на: 06 Февруари 2014, 09:17:28 am »
Сабајлево за малку ќе се случеше лош директ судар кај мене во Ченто.

Права улица, двосмерна, испрекината линија со простор за претекнување..арно ама пред мене приватен автобус 23 ка кој се движи со 23 км/х...а   ама ич бре не му чуе..свират луѓе..око не му трепнува..

Се направи голема редица позади мене, јас прв на редицата,  а нормално сабајле, сите брзаат за на работа, плус зелен семафор се упали на крајот од улицата кој секој ќе го стигне ако вози 60 кмх.

Земав да го претекнувам автобусот и одма позади мене се залепи една Корса исто да го претекнува...
Од другата страна идеше кола која прикочи за да поминам јас али очигледно не го виде овој позади мене со Корсата...за влакно не се слупаа директива еден во друг.

Нормално, поради изгубеното време потоа морав наместо 60кмх да возам 90кмх низ Автокоманда за да надокнадам, повторно загрозувајќи се себи и другите во сообраќајот, бидејќи Југото има кочници како на ќерка ми точачето.

Ништо од ова немаше да се случи ако звтобусот се движеше побрзо...барем во граница на дозволените 60кмх.

Класичен пример дека спора вожња може да предизвика опасност, а во конкретниот случај можеби и жртви ако тој со Корсата позади мене не успееше да се престрои...а се заради непромислен копук во приватен автобус.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8454 на: 06 Февруари 2014, 09:25:01 am »
Не, ова е класичен случај како заради брзање и нестрпливост се предизвикува опасност. Да си можел психички да ја поднесеш глетката на зелениот семафор во далечината и автобусот пред тебе - т.е. да не си го претекнувал - се ќе било в ред.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8455 на: 06 Февруари 2014, 09:28:42 am »
Да можел шоферот психички да ја поднесе глетката на брзинометерот дека покажува 60кмх наместо 20кмх и да мрдне малце за доброто на редицата од коли позади него, се ќе беше во ред.

Следен пат јас ќе возам пред него со 13кмх..според тебе он треба стрпливо да чека пола саат семафорот 2 пати да се отвори и затвори пред он да стигне на ред да помине.

Отсутен Mase

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8456 на: 06 Февруари 2014, 09:34:44 am »
Исто така бев сведок на нов начин на престројување кај детелинката на Бит-пазар:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Шта речи.

oх, ова не е ништо ново. Ова е древна традиција, стара колку и повеќето возачи кои ќе ги сретнеш на скопските улици. Се пренесува од колено-на-колено најмалку три возачки генерации.

Овој маневар ми е познат уште како дете кога бев.

ако на пластичната улица има повеќе гужва отколку што си мислел, па сакаш да се предомислиш и да не проаѓаш - тој е маневарот

Ама немаше воопшто гужва на пластичарска, пошто јас продолжив право :)
Ова го направи од “не-знам-какви“ побуди, а го забележав уште од кај Континентал дека прави глупости, вози цик-цак меѓу колите, од крајна десна во крајна лева, им се убутува и ги тера да прикочуваат.

А нормално колата у рејсер мод, со лед диоди и квази ксенони.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8457 на: 06 Февруари 2014, 09:35:30 am »
морав наместо 60кмх да возам 90кмх низ Автокоманда за да надокнадам, повторно загрозувајќи се себи и другите во сообраќајот, бидејќи Југото има кочници како на ќерка ми точачето.

Работава „друже судија морав да ја силувам пошто носеше минич до газот и провоцираше. Ништо од ова немаше да се случи да беше облечена како баба“

Си брзал. Си возел 90 низ град со југо со дубиозни кочници. Но, не. Автобусот кој возел 25 е вистинскиот загрозувач на безбедноста.

Ништо од ова немаше да се случи ако звтобусот се движеше побрзо...барем во граница на дозволените 60кмх.

Така, така... доаѓаме до „светиот грал“ на локалната возачка култура, кој гласи: максималната брзина е минимална брзина (точка 1):

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,6258.0.html


Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8458 на: 06 Февруари 2014, 09:44:25 am »
Филип, ај вози ти 26-41км/ч во град. Зошто возиш 80, а продаваш вафли? Потребна е и флуидност/ проодност на сообраќајот, не може со 26 да возиш. Истата приказна ја прават 9-ките насабајле, не знам што им е финтата. Не друка притисок ли, грее мотор да не троши, појма немам.
Најсмешното е тоа што сум обично меѓу најбрзите стартери до 70-80 а после сум меѓу најбавните со 80. Онаа раскрсницата во Момин поток треба да застане еден во плаво и секој што се бутка во лентата од другата да го части со по 300, неправилно престројување во зона на раскрсница. Четири пати чекав на ред сабајле, ми се смачи.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8459 на: 06 Февруари 2014, 09:47:27 am »
Хах..друже, ако автобусот возеше уште 5% поспоро, мене колата ќе ми угаснеше...возев едвај у втора.

И да, потоа брзав..нормално..најкасно до 9 треба на работа да стигнам. Брзаше цела редица позади него.

И нормално дека провоцира несреќа со неговото понашање..

Кој е тука непромислениот? Говедеото има метар на пола метар ретровизор да види што се случува позади него поради неговото возење...а ваљда знае дека во 8:30 не одат луѓето на пикник..

Што уопште се објаснувам јас..дај утре сабајле да се нацртам пред тебе со 13кмх кога ќе идеш накај работа...само ако си пипнал свирка.