Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532276 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8430 на: 05 Февруари 2014, 16:58:22 pm »
Можда Филипв мисли дека сите сме административци и на грб на државата ;D
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8431 на: 05 Февруари 2014, 17:13:21 pm »
Така му одговара.

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8432 на: 05 Февруари 2014, 18:09:29 pm »
Озбилно. :)

Можда што ќе ти ги покрива трошковите за лечењето, и што нема да бидеш продуктивен и на болување? :)

И дека тој период ќе бидеш на товар на државата..

Само нагаѓам ;)


Сам си плаќам здравствено осигурување,тоа што нема да бидам продуктивен најмалку ја засегнува државата,а најмногу домашните.
Не гледам како би бил на товар на државата.
Druze za 21 den kolku sto moze da ti prepise boleduvanje maticen lekar  tie denovi ke ti gi pokrie firmata vo koja rabotis (80% od platata).Nad toj period ides na komisii vo fond za zdravstvo za boleduvanje i plata ke primas od drzavata vo visina od 80%.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8433 на: 05 Февруари 2014, 18:19:15 pm »
Друже фирмата(ако можи така да се наречи) е моја и на брат ми.Значи пак сам ке си ги покријам трошоците,а и тие пари кои би ми ги дала државата после 21-от ден сум ги платил јас во државата.
 ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8434 на: 05 Февруари 2014, 18:23:16 pm »
^kako i da e  povekje i odgovaras na drzavata da si zdrav i da rabotis otkolku da si na boleduvanje :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8435 на: 05 Февруари 2014, 18:24:18 pm »
Како и да е,ме боли мене к**** како му одговара на државата. :) ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8436 на: 05 Февруари 2014, 18:28:29 pm »
АЛОО! Не се бара ништо посебно. Се бара појас и намалување брзина. Тоа СЕКОЈ го може со никаков напор.

Не ми иде у глава како може од една страна толку плачки за казните, два реда солзи три реда мрсули, но истовремено никој неќе да го направи тој минимален напор на успорување за сето тоа елегантно да се избегне?!?

Па кој е тука луд? „бухууууу казните големи“ „па намали малку де?“ „ееее неќам дрн дрн германија аутобан ако возам велес градско 120 ќе ми се скрати курот“

Хаха, џабе вакво резонирање со генералната популација. Не е дека не те разбираат (повеќето) ама некои проклети навики тешко се одвикнуваат, посебно кога не се ни сака одвикнувањето.
Башка сеирџии колку сакаш!  ;)

За оваа работа лекот е само систем со автоматско регистрирање и процесирање на прекршоци. Тоа и ама баш НИШТО друго.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8437 на: 05 Февруари 2014, 18:33:51 pm »
Само за брзина да се автоматски или? Или да си прчат казни за се? :) :) :) Спенсер ја сфати поентата одамна. Браво за дечкото, испадна најумен.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8438 на: 05 Февруари 2014, 22:29:57 pm »
Озбилно. :)

Можда што ќе ти ги покрива трошковите за лечењето, и што нема да бидеш продуктивен и на болување? :)

И дека тој период ќе бидеш на товар на државата..

Само нагаѓам ;)


Сам си плаќам здравствено осигурување,тоа што нема да бидам продуктивен најмалку ја засегнува државата,а најмногу домашните.
Не гледам како би бил на товар на државата.
Druze za 21 den kolku sto moze da ti prepise boleduvanje maticen lekar  tie denovi ke ti gi pokrie firmata vo koja rabotis (80% od platata).Nad toj period ides na komisii vo fond za zdravstvo za boleduvanje i plata ke primas od drzavata vo visina od 80%.

70% по ново мислам дека е

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8439 на: 05 Февруари 2014, 23:41:34 pm »
Објасни ми како на државата ќе и останат пари ако никој не прави прекршок?

Изземи ги сообраќајките со сериозно повредени. Збориме за нормално, секојдневно, +20 од дозволено возење.

возачите тренираат поспоро возење и пазење на прописи, и такви навежбани во просек ќе прават помалку тешки сообраќајки во неодредена иднина.

Сфати ги како тренинг. Вештината „возење по знаци“ си бара вежбање, како и секоја друга вештина.

Тоа +20 возење ако ти стане навика кај и да е ќе почне на моменти да се растегнува на +30, +40... се до наредната непрегледна кривина кај што е ограничување 50, ти си влегол со 80-90 и баш ко за инат има нешто лизгаво.. а ти 80-90

а вака, ќе те пернат за +20 некое евро, па статистички помалце ќе „растегнуваш“

почни од себе да го практикуваш ова, а не да вежбаш прсти на форум куцајки и правејки се безгрешен.

а државата ке ја оштетам јас со тоа што ке лежам во болница? ами тоа што плакам јас секој месец преку фирма здравствено осигурување? моите пари кај идат? па нели тие пари се токму за тоа? ам?

лесно ти е тебе друже... лесно ти е... работиш во фирма и зимаш плата. друг мисли да најде работа и друг мисли да плати даноци, осигурања и остали тракаташки за тебе. да те видам во обратна ситуација со мене или таквите како мене, на пример ете, мечето. ринташ како вол и на крајот секој месец (почеток на следниот) околу 100 евра иде во буџет од тебе. пауште 100 евра за жена ти, па уште по 100 евра за секој вработен...

и кога ке ми речеш дека државата нма бенефит од мене ако лежам во болница, да нема, ама не е ни во була, пошто ке ги употреби МОИТЕ пари што сум ги плаќал годиништа наназад. и ете иако сум плаќал, пак плаќам кога ке ми се деси нешто.... повекето знаат тука, паднав, искасапив ногата, ме шиеја, преврски, анестезии, хируршки зафати, секој ден на почетокот на “преповивање“ ово оно... секое идење на лекар, се чуствував како да идам на бакнирака кај владиката. по 100-че, 150-че оставаш на КАРТОТЕКА (а не каса)... а да... новина е дека почнаа фискални да даваат у болница. ебате беља...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Mase

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8440 на: 05 Февруари 2014, 23:56:18 pm »
Денес имаше класично непочитување на сообраќајните правила - означеното возило на сликата се престрои во лента за лево, но кога се отвори семафорот, продолжи право. (најверојатно тоа му го дозволува и таблицата позади).



А башка муабет е што десно од мене стоеше полициско јети и беше само набљудувач на ситуацијава.


Исто така бев сведок на нов начин на престројување кај детелинката на Бит-пазар:



Шта речи.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8441 на: 06 Февруари 2014, 00:25:18 am »
Шо се докажувате не знам. Реков јас, Бугар испадна злато човек. Бугар врати сееееееееее ;D ;D ;D :D :D :D

Ехааа Масе, па ова не е ништо страшно. Стандард си е ова, секојдневие :D  Ама шо, ова не е страшно, страшно е ако на булевар со 3 слободни ленти возиш 70 ;)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8442 на: 06 Февруари 2014, 00:35:02 am »
во контекст на што те нервира денес во сообраќајот..


ПАК ГИ ИЗМЕСТИЈА СЕМАФОРИТЕ ВО ЛИСИЧЕ. 3 мочани семафори се и сите 3 ги фаќаш на црвено, без оглед во кој правец идеш...


па добро бе пизда му матер. претходно си имаше вградено (тајмирано) зелен бран. си функционираше безпрекорно.  ставивте тоа смарт системите, се укочи сообраќајот. видовте дека не работи пак вративте на зелен бран испрограмиран. 3-4 месци си е топ и нема гужви. изгледа досадно ви беше и сакате да ги ебете лугево во здрав мозок, па пак го пуштивте тој систем и пак црвено цело време... кој К кој пи*ке материне си играте...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8443 на: 06 Февруари 2014, 00:37:25 am »
можда куоре може да ти помогне за овој проблем :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8444 на: 06 Февруари 2014, 00:39:27 am »
како?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време