Автор Тема: Најнесериозен и најш*пак дилер на автомобили и сервис во Македонија и пошироко?  (Прочитано 124865 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Бев на сервис минатата недела, по препорака на многу колеги од сајтов на 10.000 место на 15.000.
Не можам да се пожалам од услугата...ме ислушаа...запишаа се што имав како забелешка....и што е најважно ги одстранија.
Иако се работеше за ситни забелешки, работат си ја завршија како треба.
Ме прашаа дали сакам да го сменам филтерот за климата затоа што било рано.
На мое инсистирање беше сменет а заклучив по тоа дека веќе не се чуствува непријатна миризба на влага од климата.
Се на се сум доста задоволен...


Ајде аирлија прв сервис ! ;)

Ова како да ми личи за одговор во темата препорачани сервиси :)


Да, Sportex е јанлаш :) ама од куртоазије му честитам :D

Фала Џиџи да ти се врати ...  :)
Sorry јанлаш Тема...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Бев на сервис минатата недела, по препорака на многу колеги од сајтов на 10.000 место на 15.000.
Не можам да се пожалам од услугата...ме ислушаа...запишаа се што имав како забелешка....и што е најважно ги одстранија.
Иако се работеше за ситни забелешки, работат си ја завршија како треба.
Ме прашаа дали сакам да го сменам филтерот за климата затоа што било рано.
На мое инсистирање беше сменет а заклучив по тоа дека веќе не се чуствува непријатна миризба на влага од климата.
Се на се сум доста задоволен...


Ајде аирлија прв сервис ! ;)

Ова како да ми личи за одговор во темата препорачани сервиси :)


Да, Sportex е јанлаш :) ама од куртоазије му честитам :D

Фала Џиџи да ти се врати ...  :)
Sorry јанлаш Тема...

Ова ноќ није твој дан !!!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Ова можеби повеќе одговара за темава...доста ги фалев малку да ги карам....
После поминати 800 км од сервисот ми се запали на бордот " Check engine oil level"...????
Ми смрзна гомцето....кога видов!
Се јавив у сервис, беше во саботата...одговорот беше..."Дојди понеделник...не е ништо страшно...го немаат ресетирано софтверот"..!?
Бев денес и излезе дека ставиле за 300-400 гр фазла уље, па се зголемил притисокот изгледа во моторот и се запали Alert...!!!!
Испуштија малку и се изгаси предупредувањето на бордот.

Но комент...!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
А знаеш ли дека од повеќе уље може да ти избие вишакот на семеринг и да ти се деси срање?

Но ете, балкански менталитет...Ништо страшно, од повеќе не боли глава....Моронизам...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
А знаеш ли дека од повеќе уље може да ти избие вишакот на семеринг и да ти се деси срање?

Но ете, балкански менталитет...Ништо страшно, од повеќе не боли глава....Моронизам...

Не верувам. Има еден куп сензори и електроника кои би спречиле таква работа на јапонско возило од 2010. Како што се гледа од приложеното, му се запалила чек енџин сијаличката. Во секој случај, тој што точел уље во сервис е идиот. Да туриш 100мл уље повеќе ќе кажеш ти се оттурило. Ама да туриш пола литро (400мл) треба да си глуп, никад да не си мењал уље и да не знаеш математика.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Они викаат 200 мл ама јас не сум убден дека беа 200 спрема покажувачот / шипката. А знам дека не е добро ама тоа е. Заклучив дека има многу работи што не ги знаат во врска со новите возила како во случајов на пример колку уље собира. Пишуваше 5,5 литри на сметката од сервисот. Тоа што го видов со свои очи е дека еден дечко не знам како се вика му зборуваше нешто на повисок тон на еден од сервисерите, валјда тој што го мењал уљето...само претспотавка пошто гледав низ стакло.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Ова можеби повеќе одговара за темава...доста ги фалев малку да ги карам....
После поминати 800 км од сервисот ми се запали на бордот " Check engine oil level"...????
Ми смрзна гомцето....кога видов!
Се јавив у сервис, беше во саботата...одговорот беше..."Дојди понеделник...не е ништо страшно...го немаат ресетирано софтверот"..!?
Бев денес и излезе дека ставиле за 300-400 гр фазла уље, па се зголемил притисокот изгледа во моторот и се запали Alert...!!!!
Испуштија малку и се изгаси предупредувањето на бордот.

Но комент...!

Со колку гориво го извади од салон? Претпоставувам со две ’рканици така? Колку да стигнеш до бензинска? Претпоставувам дека нема врска со уљето.
Мене "check engine" ми светна на 550 км, и тоа у сабота навечер... За екстра бонус, девојчето ми баш таа вечер патуеше на подолг период... Комбинација снова...

Им отидов у понеделник сабајлечки, ги отерав у 16 пи**е мајчине, и им реков дека не сум зимал јапонска кола за пак да иам такви трауми.
Се испостави дека е „грешка“ што ја памтел компјутерот, пошто бил возен на резерва... Е тогаш тек почнав да ги пцујам... Маме им нивно, едвај имаше бензин да излезам од салон, а они мене „сум го возел на резерва“. Да сум го возел, од салон до бензинска... После тоа не бил возен на резерва. Идиоти.

Не знам дали е очекувано трошење 300г уље за месец дена, али да не го урочам Мицу-во, ич не гута уље... Редовно го проверувам, и баш нема некоја потреба од дотурање. Не е као стара Алфа ;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Леле, тоа со бензинот исто и мене ме накурчи до безсвест. Која мизерија, плаќаш 16-17 иљадарки за ново ауто и ти даваат две ејакулации гориво...

Кога го земав Аурисот, истата приказна. Пред да излезам од паркинг прво ми го раскажаа упатството за идиоти кои подигаат нова кола. Да почекам да се изгасат сијаличките, како да тргнам, дрн, дрн...Ставам клуч, давам контакт се гасат сијаличките освен таа за резерва. Им викам шо е работава? Викаат дека имам еден до два литри во резервоар. Хахахаа....И тука почнав да се расправам што и како. Ми викаат ене каде е бензинската на илинденска или онаа кај Веро...

И замисли да не работеше бензинската на Илинденска затоа што во тој момент точат гориво од цистерна? До наредна бензинска со тој литар не стигам па мајка јана нека е. Значи треба да го остаам аутото на некој паркинг, да земам такси, да идам до дома по туба, да одам до бензинска да напунам гориво и да се вратам со таксито назад за да можам да ја извозам колата до бензинска и да напунам гориво ко чоек...
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Затоа мене во Макпетрол ми дадоа Верна картичка со мислам 2000 денари за гориво :P
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Затоа мене во Макпетрол ми дадоа Верна картичка со мислам 2000 денари за гориво :P

Лаки бастард! Си фатил врски таму... Со 16 милиони Хонди купени, има да напраат „Верна“ со твоја слика на нејзе :D
Башка замисли која иронија би била, да зимаш кола од Макпетрол и да нема гориво у нејзе :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Првата немаше :)

Инаку горе доле задоволен сум од Хонда Макпетрол, имам коректен и може да се каже пријателски однос со повеќето од таму, па немам некои големи замерки. Секако дека се далеку од совршени :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5468
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Првата немаше :)

Инаку горе доле задоволен сум од Хонда Макпетрол, имам коректен и може да се каже пријателски однос со повеќето од таму, па немам некои големи замерки. Секако дека се далеку од совршени :)
Jas im rekov, pa mame mu ebam evroto go racunate 62 pa barem taa razlika da natocevte nesto gorivo;)))
Za sreka okolu MAS ima eden kup benzinski.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
[quote author link=topic=335.msg13377#msg13377 date=1300792601]
Ова можеби повеќе одговара за темава...доста ги фалев малку да ги карам....
После поминати 800 км од сервисот ми се запали на бордот " Check engine oil level"...????
Ми смрзна гомцето....кога видов!
Се јавив у сервис, беше во саботата...одговорот беше..."Дојди понеделник...не е ништо страшно...го немаат ресетирано софтверот"..!?
Бев денес и излезе дека ставиле за 300-400 гр фазла уље, па се зголемил притисокот изгледа во моторот и се запали Alert...!!!!
Испуштија малку и се изгаси предупредувањето на бордот.

Но комент...!

Со колку гориво го извади од салон? Претпоставувам со две ’рканици така? Колку да стигнеш до бензинска? Претпоставувам дека нема врска со уљето.
Мене "check engine" ми светна на 550 км, и тоа у сабота навечер... За екстра бонус, девојчето ми баш таа вечер патуеше на подолг период... Комбинација снова...

Им отидов у понеделник сабајлечки, ги отерав у 16 пи**е мајчине, и им реков дека не сум зимал јапонска кола за пак да иам такви трауми.
Се испостави дека е „грешка“ што ја памтел компјутерот, пошто бил возен на резерва... Е тогаш тек почнав да ги пцујам... Маме им нивно, едвај имаше бензин да излезам од салон, а они мене „сум го возел на резерва“. Да сум го возел, од салон до бензинска... После тоа не бил возен на резерва. Идиоти.

Не знам дали е очекувано трошење 300г уље за месец дена, али да не го урочам Мицу-во, ич не гута уље... Редовно го проверувам, и баш нема некоја потреба од дотурање. Не е као стара Алфа ;D
[/quote]


Па рачунај дека едвај стигнав од семафорите кај ФОН од бензинската на ЛУКОИЛ, еден километар дали има на лево од раскрсницата. Лентата на покажувачот немаше ни една плава линија значи беше со две ѓезвиња гориво.
Ај тоа и така и така, кога го подигав Цитроенот од Автонова пред 2 години сакав да одам до Лукоил да наточам и ми викаат, немој ќе буткаш сигурно по пат...???
Спрема нив од другата страна на улицата има бензиска на МАК Петрол, значи само улицата треба да ја поминеш од салонот и да ставиш, колку треба 100 грама.....?
Е додека чекав ред едно 5 минути колата работеше во местo и ми се изгаси.....снема бензин....  :D :D така д ова со АСХ-от беше дури и добро...
« Последно менување: 22 Март 2011, 14:29:04 pm Sportex »