Автор Тема: Совети пред купување половен автомобил!  (Прочитано 942778 пати)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3090 на: 04 Септември 2019, 20:58:06 pm »
Многу неповрзан муабет направивме.
Онтопик - Јас би му препорачал на членот доколку е во можност да погледне во DE/CH во салоните... Ауди А4ки вратени старо за ново. Има доста избор и повеќето се на 50-80 илјади километри што реално за таа кола треба да е пичкин дим. Исто и голфови има, тој голф што би го купил нов 28 тука, верувам во дојчланд кошта 15,000 со километража до 100к

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3091 на: 09 Септември 2019, 08:36:28 am »
Што мислите за Пиканто за женско почетник? Некој случајно да не продава овде на форумот?

Гледав едно од 2006 год. 130.000км 2400 евра + регистрација. Ќе се најде и друго од прв сопственик некој пензионер кој го има зачувано.

Ме убедуваат дека  е подобро да и изберам А3 , ама за до кај 3000 евра само некое постаро од 2001/2002 година.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3092 на: 09 Септември 2019, 19:42:12 pm »
Има ли некој искуство/ мислење за fairauro.mk?
Стварно се со реални км? И демек одбрани зачувани коли? Или како и секој друг афтоплац. Оти пак држат цени

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3093 на: 10 Септември 2019, 00:06:22 am »
FairAuto e бренд на Аутомобиле СК. Колите би требало да се подобри од некој рандом плац.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3094 на: 10 Септември 2019, 00:37:53 am »
Што мислите за Пиканто за женско почетник? Некој случајно да не продава овде на форумот?

Гледав едно од 2006 год. 130.000км 2400 евра + регистрација. Ќе се најде и друго од прв сопственик некој пензионер кој го има зачувано.

Ме убедуваат дека  е подобро да и изберам А3 , ама за до кај 3000 евра само некое постаро од 2001/2002 година.
Одлично е Пикантото, никако А3, А6 и сл. за тие пари, па уште и за почетник.

Види @Roci дали го дава неговото.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3095 на: 10 Септември 2019, 10:09:31 am »
@AlexAl1en Имаше една понуда и од Gold(en) car за една црна Киа Пиканто, почетна цена околу 2400 мислам, тука некој ги пофали дека продаваат посаглам коли, можеби и тоа си го гледал :)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3096 на: 10 Септември 2019, 20:59:27 pm »
Да тој оглас од Golden Car го видов и некако ми изгледа ок и евтино за женско почетник и не верувам да го смени наредни 5 години ако го има, ама ете ме убедуваат да и изберам A3 или Golf 5, а не ми се оди од Бугарија да купувам.
 Golf 4 исто гледав, ама некако стари се.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3097 на: 10 Септември 2019, 21:46:01 pm »
И аудито е старо. Посебно за иста цена ќе биде бар 7 год постаро од кијата. За километри да не правиме муабет

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3098 на: 10 Септември 2019, 23:26:31 pm »
И аудито е старо. Посебно за иста цена ќе биде бар 7 год постаро од кијата. За километри да не правиме муабет
И за разлика од Кијата ќе биде кола.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3099 на: 11 Септември 2019, 00:17:32 am »
Цитат
Ме престаса,  некако големо возило и мануелен менувач не ми идат заедно, пасатот е добар, ама е во категорија на а6,
;D ;D sho tresesh be braat? kakov Passat sporeduvass so A6? Passat =A4 , 3 i C klasa koj btw ima poslabi performansi i od A4 i od 3 i od C.

1.BMW 3
2.Mercedes C
3.Audi A4


---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6942
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3100 на: 11 Септември 2019, 00:24:33 am »
И аудито е старо. Посебно за иста цена ќе биде бар 7 год постаро од кијата. За километри да не правиме муабет
И за разлика од Кијата ќе биде кола.
....Што ќе кошта х5 за оддржување.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3101 на: 11 Септември 2019, 01:02:25 am »
Цитат
А зошто тди, па зошто да не, убава проверена машина, економична, мирна, лесна за оддржување, помалку џиглинг на ниско обратаи со s-tronic споредба до tfsi. И повеќе торк.
TDI ostana samo imeto kako trademark inacce seta Diesel tehnologija e Common Rail i kaj VAG koncernot.
btw VAG koncernot ima od poslabite Diesel motori od site pojaki marki vo Evropa.
Prednosta kaj VW Golf se drugite performansi ne motorot.
Najizdrzzliv i najdolgotraen Diesel motor e na mercedes najdobri performansi jaccina i potrossnja na BMW.
Dovolno e samo da ja poglednes kW i Nm i potrossnjata na Diesel motorite na BMW so 2.0 4 cilindri i sve ke ti stane jasno kolku e VAG nazad so Diesel tehnologijata.
Samo kako sporedba BMW Motorot B47 go ima vo varijanta so 2.0 170Kw i 500Nm so twin turbo tehnologija.
Vo Audi go vgraduvaat najjakiot so 140kW
Zgora nad toa ovoj model Ea288 e eden od najpogodenite so Diesel Gate skandalot taka da ne se znae toccno kolkavi mu se izduvnite stetni gasovi i sto sve ne treba da se vgradi da bide Euro6d.
Taka da ako zemas Diesel 4 cilindri treba da poglednes BMW ili Mercedes.
Za benzinci isto taka VAG ne se najdobri.



---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
  • Best Motors Worldwide
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3102 на: 11 Септември 2019, 01:05:40 am »
Да тој оглас од Golden Car го видов и некако ми изгледа ок и евтино за женско почетник и не верувам да го смени наредни 5 години ако го има, ама ете ме убедуваат да и изберам A3 или Golf 5, а не ми се оди од Бугарија да купувам.
 Golf 4 исто гледав, ама некако стари се.
od do koja godina da bide proizvedena?
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен AlexAl1en

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3103 на: 11 Септември 2019, 09:33:52 am »
После 2004/05

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2153
Одг: Совети пред купување половен автомобил!
« Одговори #3104 на: 11 Септември 2019, 10:03:54 am »
Да тој оглас од Golden Car го видов и некако ми изгледа ок и евтино за женско почетник и не верувам да го смени наредни 5 години ако го има, ама ете ме убедуваат да и изберам A3 или Golf 5, а не ми се оди од Бугарија да купувам.
 Golf 4 исто гледав, ама некако стари се.

За почетник (поготово женско, да не звучам дискриминаторски) која не би ја сменила колата барем 5 години, мислам дека Кијата е подобар избор (дупло поевтина во старт од која било комбинација на А3/Голф 5, далеку поевтина за одржување - сервиси, регистрација, зелен картон, гуми, полесна за возење, маневрирање и паркирање по градот).
Мислам дека и Honda Jazz може да се најде за буџет околу 2500 - 2800 е.
Ако веќе се разгледуваат коли во класа на А3/Голф 5, моментално се продава Мазда 3 1,6 бензин во Велиновски Куманово (увоз Швајцарска, мислам 3950 беше, плус ако спушти некоја стотка), мене доста солидно ми изгледаше
Претпоставката е мајката на сите заебувања