Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 15204 пати)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2987
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #165 на: 04 Август 2024, 07:18:13 am »
Еве слика од вчера



Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #166 на: 04 Август 2024, 09:11:18 am »
Не дека не е корисен м тагот, ама овде од 5 души на 4ворица му има багнато по коментарите нанзад, , шо значи во салам процент знае да дупи. Моментално се врви побрзо заради шо поголемиот дел од попупацијата користи ќеш и лентите се како на сликата погоре, празни.
Не 50, 30% од овие сеа шо плаќаат ќеш да се префрлат утре на таг ќе почне пообавно со таг да се врви, прво помалце ленти се, 
 после багови, прочитај на тој пред тебе па се затворила рампата, или ја бацил некој, еве ти , киснење на рампа дур да се разреши една ситуација само.
Ако работи системот беспрекорно тогаш да, се ќе оди како подмачкано,ама не е тој случајот кај нас , така да возете си со таг и не го фалете многу по луѓе, оти ќе се направат гужви и таму :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7754
  • Плинаш!!!
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #167 на: 04 Август 2024, 11:55:06 am »
Не го кривете системот, системот супер си работи, проблемот е во тие што го користат.

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3384
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #168 на: 04 Август 2024, 12:27:01 pm »
Кавадарци - Петровец за 15 минути сум стигнал. Има ли некој побрз?

Глупости правите.
Немаме ние патишта за тие брзини. Кога се проектирани автопатиштата, радиусите на хоризонталните кривини на автопатиштата се дефинирани за брзини до 100 km/h. Тоа е брзина  со која две возила ќе возат паралелно во кривина и нема да си ја загрозуваат траекторијата на движење. Некој паметен стави ограничување на брзина на автопат од 130 km/h. Го има само на правите делници.
Ова е за автопатиштата, а што правиме за патиштата од пониска категорија каде проектираните брзини се и мнооогу помали во кривини? Не вреди тука нов асфалт. Проектираните брзини се за НОВ асфалт. Штом почне асфалтот да се пополнува со прашина, не важи веќе проектираната брзина...

Втор проблем: пред мостовите постои армирано бетонска належна плоча врз насипот. Насипите не се набиени, земјата пропаѓа и належните плочи пукаат. НЕМА мост пред кој има слегнат асфалт и не се отскокнува. Уште ако е во кривина, еве ти причина за срање при долетување.
Уште еден проблем со мостовите: дилатационите фуги на најголем број мостови се пропаднати, па и од нив полетувате во воздух.

Трет проблем: по зимското засипување на патиштата со ризла, никој не ја отстранува од коловозната површина. Пробај кочи го возилот кога има ризла на пат, а не е замрзнат патот...

Четврт проблем: стока на патот (не онаа во човешки облик), диви свињи, мечки, коњи, кучиња

Петти проблем: замастени асфалтни површини - во Македонија паѓаат малку дождови а возиме кршови кои трошат моторно масло и истото паѓа на асфалтот. Да не спомнувам дека често се истура нафта (а и уље) од камиони, автобуси и други големи возила

Шести проблем: пропаднати сообраќајни ленти (колотрази ги викаат србите)

Седми проблем: земја на патиштата падната од гумите на трактори, џипови и останати возила кои имаат гуми со крапмони или длабоки шари

Осми проблем: одрони и клизишта. Да објаснувам?

Да набројувам уште?

Колку и да ја знаете состојбата на патот оти секојдневно возите по него, не знаете кога ќе истрча некое животно, кога ќе заврне дожд, кога ќе излезе некој селанец со трактор со нечисти гуми...
Не си играјте со брзо возење, ајде вие што ќе загинете, него ќе повлечете и други луѓе со вас... А ако вие не загинете, а другите отидат? Сте размислувале на тоа? Како ќе се појавите пред фамилиите на тие други луѓе??

Него, баталите муабети за брзото возење. Темата беше за ТАГ уреди кои не ги детектира патарината...

Ако нема нова паметна информација на оваа тема, да побараме администраторите да ја затворат темава?


P.S. Не се палете на првата реченица од оваа порака. Бев со Милутин

Постов треба да се пинува кога ќе отвараш CC да ти го отвара прво него.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #169 на: 04 Август 2024, 15:44:59 pm »
Немам видено да бришат прашина од автопат низ Де пак е неограничена брзина. ;D

God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6118
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #170 на: 04 Август 2024, 16:31:05 pm »
Кавадарци - Петровец за 15 минути сум стигнал. Има ли некој побрз?

Глупости правите.
Немаме ние патишта за тие брзини. Кога се проектирани автопатиштата, радиусите на хоризонталните кривини на автопатиштата се дефинирани за брзини до 100 km/h. Тоа е брзина  со која две возила ќе возат паралелно во кривина секое во своја сообраќајна лента и нема да си ја загрозуваат траекторијата на движење. Некој паметен стави ограничување на брзина на автопат од 130 km/h. Го има само на правите делници.
Ова е за автопатиштата, а што правиме за патиштата од пониска категорија каде проектираните брзини се и мнооогу помали во кривини? Не вреди тука нов асфалт. Проектираните брзини се за НОВ асфалт. Штом почне асфалтот да се пополнува со прашина, не важи веќе проектираната брзина...

Втор проблем: пред мостовите постои армирано бетонска належна плоча врз насипот. Насипите не се прописно набиени, земјата пропаѓа и належните плочи пукаат. НЕМА мост пред кој има слегнат асфалт и не се отскокнува. Уште ако е во кривина, еве ти причина за срање при долетување.
Уште еден проблем со мостовите: дилатационите фуги на најголем број мостови се пропаднати, па и од нив полетувате во воздух.

Трет проблем: по зимското засипување на патиштата со ризла, никој не ја отстранува од коловозната површина. Пробај кочи го возилото кога има ризла на пат, а не е замрзнат патот...

Четврт проблем: стока на патот (не онаа во човечки облик), диви свињи, мечки, коњи, кучиња

Петти проблем: замастени асфалтни површини - во Македонија паѓаат малку дождови а возиме кршови кои трошат моторно масло и истото паѓа на асфалтот. Да не спомнувам дека често се истура нафта (а и уље) од камиони, автобуси и други големи возила

Шести проблем: пропаднати сообраќајни ленти (колотрази ги викаат србите). Да ве потсетам како менува правец на движење преку нив или како се вози кога се полни со вода?

Седми проблем: земја на патиштата падната од гумите на трактори, џипови и останати возила кои имаат гуми со крапмони или длабоки шари

Осми проблем: одрони и клизишта. Да објаснувам?

Да набројувам уште?

Колку и да ја знаете состојбата на патот оти секојдневно возите по него, не знаете кога ќе истрча некое животно, кога ќе заврне дожд, кога ќе излезе некој селанец со трактор со нечисти гуми...
Не си играјте со брзо возење, ајде вие што ќе загинете, него ќе повлечете и други луѓе со вас... А ако вие не загинете, а другите отидат? Ако некој остане инвалид и кој доктор ќе ве лечи ? Сте размислувале на тоа? Како ќе се појавите пред фамилиите на тие други луѓе??

Него, баталите муабети за брзото возење. Темата беше за ТАГ уреди кои не ги детектира патарината...

Ако нема нова паметна информација на оваа тема, да побараме администраторите да ја затворат темава?


P.S. Не се палете на првата реченица од оваа порака. Бев со Милутин

Бајо, Continental PremiumContact69 те прават Лауда за сиротиње.

Шо се одбираш ти...

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #171 на: 04 Август 2024, 21:14:59 pm »
Se pribrav od OH vo 19:30. Trgnat od Peshtani vo 16:30 nikade ne zaprav. E sega patarinive. Prvata na gostivar za 5 min dali udel imase semaforot pa brzo se cistese. Na vtorata 15min pred mene dali imase 5 koli site rampi otvoreni. Tretata 15 min isto kolona moze imase 100m ama 5 rampi se dvizevme. Da se nadovrzeme na temava so tagcinjata: na dve patarini imase povekje zastoj nego kaj nas obicnite smrtnici so seuste komunisticki svakjanja. Nekoj zastoj eden so audi znam deka se vrakjase rikverc pa morase site da se izmestuvaat radi nego sto i kako neznam. Na tetovskata isto pak nekoja guzva imase tamo. Ova znaci go zborime koga e spic den sto e ludo da go vozis toj pat radi guzva. Pojse go izedov na semaforon kaj Gostivar nego patarinive site vkupno. Bitno ekstra si projdov :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #172 на: 04 Август 2024, 21:19:34 pm »
Ja edno slikice

Sent from my SM-N9750 using Tapatalk


Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #173 на: 04 Август 2024, 22:44:25 pm »
Ја си земав мкард денеска за накај грчка, нема мака си работи и ми уштеди 10 мин можда на сите патарини, пошто немаше гужва.

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #174 на: 05 Август 2024, 02:38:51 am »
Немам видено да бришат прашина од автопат низ Де пак е неограничена брзина. ;D

@MecheTo Природата таму ги чисти патиштата... Многу често врне дожд.

Него, батали муабетов за Џерманија. Не користат они ТАГ-ови за патарина.  Темата беше за ТАГ уреди кои не ги детектира патарината во Македонија...

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8509
  • Малерозен дрводарец
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #175 на: 05 Август 2024, 03:14:34 am »
Чисто процедурално, би се навратил на конклузата, а во случај да продолжи муабетот на широко како што е, впрочем, традиција во царклуб
тогаш ќе го удрам истиот цитат пак, одново и одново (без цицки).

Е сега, реално, можеби би извадил некој кур од цитатот, ама нека го...
За почеток, добро е. :)

"На лента за МТАГ- НЕ СМЕЕ да има МКАРД. На сите други ленти треба да има МКАРД, и една посебна лента само за мкард.
Зашто бе комплицираме вака, за кур не не бива нешто функционално да имаме, се мора да се искомплицира."
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #176 на: 05 Август 2024, 09:59:20 am »
Nesto slabo komentari...
Ocekuvav burna reakcija kako tie tagcinja se funkcionalni kako ekspres se proagja patarina i neznam sto uste ne ili vcera si gi uvidovte slabostite ? Lesno e da projdes koga ima edvaj 2 koli na obicna patarina a na rampata kaj tagot da nema nikoj pa ete nie ne cekame kako ovie zatucanive sto plakjaat. Vcera vo spicot na celata guzva se vide sto i kako e. Pogolem zastoj kaj tagot nego na obicna rampa. Stojat ne im otvara pa rikverc site pa eden prosol vtoriot pak zakocil ne kreva rampa..... Nemozev da vi sliknam taa guzva tamo epten mi beshe preku 2 lenti. Toa sve bi bilo OK za nekoja godina koga bi se usovrsilo sve ova celiot sistem vaka laicki amaterski nekako tnko e.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2987
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #177 на: 05 Август 2024, 10:03:26 am »
Па тоа е зошто луѓето не се информирани.

Инаку ако не ти отвори тагот или кардот, можеш да си земеш билет, и да го платиш онлајн наместо да се враќаш у рикверц. Ама Македонче...

Инаку ти не се замарај зошто немаш таг или кард. И мене постари лица ме убедуваа дека не треба седиште за дете за во кола да се купи...

https://etc.roads.org.mk/AMC/ViolationTicketPayment

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #178 на: 05 Август 2024, 10:14:40 am »
За Македонија не би зел таг (зошто би платил 1200?), до Скопје одам еднаш годишно. За Грција би зел - не го плаќам, ем ми заштеди многу време, а и 1€ само на едно патување (незначајно, но доколку патуваш често до Грција и те како, а тука дискутирате за 1-2 денари.)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #179 на: 05 Август 2024, 10:56:57 am »
@Dule_ Не сум заприметил, како се вади билет во таква ситуација, има обележано на тој портокалов уред/читач?
Претпоставката е мајката на сите заебувања