Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 15246 пати)

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7358
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #105 на: 31 Јули 2024, 14:42:24 pm »
Па така е и сега, на сите ленти има ставено уред за куцање на Мкард картички, што значи на сите ленти со Мкард можеш да ја куцнеш мкард картичката.

Тоа што од Патишта не означуваат една постојана лента за Мкард, не сум јас крив.

Затоа те прашувам што ќе направиш ти ако имаш Мкард картичка, и имаш ситуација, доаѓаш на патарина, 3 ленти за Кеш каде што би чекал, нема означено лента за Мкард, а две слободни Мтаг ленти каде што по некоја кола минува ?

На лента за МТАГ- НЕ СМЕЕ да има МКАРД. На сите други ленти треба да има МКАРД, и една посебна лента само за мкард.

Зашто бе комплицираме вака, за кур не не бива нешто функционално да имаме, се мора да се искомплицира.

Така нема да се доведеме во ситуација да ме прашуваш што би правел во таква глупа дебилна ситуација.

Јас не реков дека ти си крив, јас вината ја наоѓам во ретардирнаите државни административци кои ги комплицираат работите, а може да е се перфектно фино искомбинирано да нема главоболки за никој.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #106 на: 31 Јули 2024, 14:46:05 pm »
И јас сум за тоа, по макс 2 ленти за кеш, останите 4, ете 2 за Мкард, 2 за Мтаг и така да исфрламе од употреба кеш, да дојдеме до само една лента чисто онака за некој закоравен Југословен што само еднаш во годината патува, само во кеш верува и го има целиот живот за чекање.

Ама па така има и фирми што сеуште користат кеш наплата, таква е и мојата, плаќам јас патарини потоа ми ги рефундираат заедно со дневницата.

Ајде здравје може ќе не биде.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #107 на: 31 Јули 2024, 16:01:16 pm »
Многу се напнавте со тоа тој шо плаќа ќеш е заостанат, мора сите М-Таг за во европска ако сакаме.

Го имав правено есапот и со попустот со тагот, 5-6 пати во годината јас шо возам до Скопје ќе го исплатам за 10 години. Не сме сите шофери по професија браќа, ниту работиме во Скопје, полека не се нервирајте.

Јас се радувам ко ќе помини некој со таг на рампа, еден помалку за чекање.  ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #108 на: 31 Јули 2024, 16:45:57 pm »
Многу се напнавте со тоа тој шо плаќа ќеш е заостанат, мора сите М-Таг за во европска ако сакаме.

Го имав правено есапот и со попустот со тагот, 5-6 пати во годината јас шо возам до Скопје ќе го исплатам за 10 години. Не сме сите шофери по професија браќа, ниту работиме во Скопје, полека не се нервирајте.

Јас се радувам ко ќе помини некој со таг на рампа, еден помалку за чекање.  ;D
ela bre srce edno ladno pivce da te pocastam. Neznam koj kesh samo go potenciraat gospodava za plakjanje koga osven hartija se plakja i so platezna karticka. Aj batali sve toa imase zimoska na katlanovska patarina eden se baci so rampata i najverojatno eba predna sofersajbna bidejki se raspravase so tie tamo. Fino si projdovme nie posle 20sek cekanje neli kola pred mene a toj gospodin okapa tamo nategajki i posle bog znae kolku izedeno nervozi dodeka se tuzaka da go iskesiraat za stakloto.
Godisno ete 20 pati da izlagam nadvor od SK. Na patarina povekje od 1 do 2 koli nemalo pred mene sto e cekanje edvaj 30 sekundi. Trula e drzavata i sistemot kade sto cekate za pobitni raboti vo zivotot ama toa ne vi smeta vi smetame nie zatucani sto seuste si cekame na patarina.Abe alo eden eban izvod da nekazam posmrtnina vo skopje ti vika pocekaj 10 rabotni dena dodeka vo pomalive gradovi go vadis odma na raka. Za bilo sto da odite niz administracija ve rebraat pocekaj 5 pocekaj 10 rabotni dena vas vi gori pod noze da pocekate 1min na patarina neli biznisot trpi.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #109 на: 31 Јули 2024, 16:58:03 pm »
И јас сум за тоа, по макс 2 ленти за кеш, останите 4, ете 2 за Мкард, 2 за Мтаг и така да исфрламе од употреба кеш, да дојдеме до само една лента чисто онака за некој закоравен Југословен што само еднаш во годината патува, само во кеш верува и го има целиот живот за чекање.

Ама па така има и фирми што сеуште користат кеш наплата, таква е и мојата, плаќам јас патарини потоа ми ги рефундираат заедно со дневницата.

Ајде здравје може ќе не биде.

И тоа е лесно, си вадиш преглед во пдф и готово. Ако е службено возило, ќе се правдаат трошоците преку тој преглед.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #110 на: 31 Јули 2024, 17:07:29 pm »
Не функционираат така нажалост, сеуште функционираме со патарините, се минусираат 30 минути од прва патарина, а се додаваат плус 30 минути од патарина и така се рачунаат дневниците.

А дека може поинаку, да, ама не овдека кај што сум нажалост, засега мораме сеуште кеш.

И така колку пати ги имам поминато сите патарини и дали сакам да чекам на патарини кога возам приватно макар и 20-30 секунди ? Не фала, не сакам.

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #111 на: 31 Јули 2024, 17:21:44 pm »
Многу се напнавте со тоа тој шо плаќа ќеш е заостанат, мора сите М-Таг за во европска ако сакаме.

Го имав правено есапот и со попустот со тагот, 5-6 пати во годината јас шо возам до Скопје ќе го исплатам за 10 години. Не сме сите шофери по професија браќа, ниту работиме во Скопје, полека не се нервирајте.

Јас се радувам ко ќе помини некој со таг на рампа, еден помалку за чекање.  ;D
ela bre srce edno ladno pivce da te pocastam. Neznam koj kesh samo go potenciraat gospodava za plakjanje koga osven hartija se plakja i so platezna karticka. Aj batali sve toa imase zimoska na katlanovska patarina eden se baci so rampata i najverojatno eba predna sofersajbna bidejki se raspravase so tie tamo. Fino si projdovme nie posle 20sek cekanje neli kola pred mene a toj gospodin okapa tamo nategajki i posle bog znae kolku izedeno nervozi dodeka se tuzaka da go iskesiraat za stakloto.
Godisno ete 20 pati da izlagam nadvor od SK. Na patarina povekje od 1 do 2 koli nemalo pred mene sto e cekanje edvaj 30 sekundi. Trula e drzavata i sistemot kade sto cekate za pobitni raboti vo zivotot ama toa ne vi smeta vi smetame nie zatucani sto seuste si cekame na patarina.Abe alo eden eban izvod da nekazam posmrtnina vo skopje ti vika pocekaj 10 rabotni dena dodeka vo pomalive gradovi go vadis odma na raka. Za bilo sto da odite niz administracija ve rebraat pocekaj 5 pocekaj 10 rabotni dena vas vi gori pod noze da pocekate 1min na patarina neli biznisot trpi.

Ова ти е чист whataboutisam. Не може сеа ради нешто што не функционира во системот и ај и на патарините ќе чекаме, едноставно нема логика ни поента во тоа.
Да, ако сакаш ти плати си со што сакаш твое и легитимно право, ама дека треба да има посебно ленти и за кеш и за картица и за таг треба да се има и нема ништо лошо во тоа.
Лошо е што е фушерајски изведено, ама тоа значи дека треба да биде средено, а не ај сеа ќе продолжиме да плаќаме и да чекаме ред.
Несреќен настан е тоа што му се случило на дечкото и не е нешто што се случува на дневна база па да треба да се оттргниме од процесот на модернизација. Ова е исто како да кажеш не патувам со авион бидејќи може да се сруши. Истото важи и за со кола.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #112 на: 31 Јули 2024, 17:22:58 pm »
Па така е и сега, на сите ленти има ставено уред за куцање на Мкард картички, што значи на сите ленти со Мкард можеш да ја куцнеш мкард картичката.

Тоа што од Патишта не означуваат една постојана лента за Мкард, не сум јас крив.

Затоа те прашувам што ќе направиш ти ако имаш Мкард картичка, и имаш ситуација, доаѓаш на патарина, 3 ленти за Кеш каде што би чекал, нема означено лента за Мкард, а две слободни Мтаг ленти каде што по некоја кола минува ?

На лента за МТАГ- НЕ СМЕЕ да има МКАРД. На сите други ленти треба да има МКАРД, и една посебна лента само за мкард.

Зашто бе комплицираме вака, за кур не не бива нешто функционално да имаме, се мора да се искомплицира.

Така нема да се доведеме во ситуација да ме прашуваш што би правел во таква глупа дебилна ситуација.

Јас не реков дека ти си крив, јас вината ја наоѓам во ретардирнаите државни административци кои ги комплицираат работите, а може да е се перфектно фино искомбинирано да нема главоболки за никој.
Драго ми е што логично размислуваш.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3245
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #113 на: 31 Јули 2024, 17:53:23 pm »
Треба и една лента за ВИП со кеш/картица што ќе може да се плати. Таму да биде патарината дупло поскапа и да си поминуваат сите што не им се чека ред нормално или несакаат да бидат плебс со М-Таг. Плати си дупло, и терај си.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #114 на: 31 Јули 2024, 18:01:38 pm »
Треба и една лента за ВИП со кеш/картица што ќе може да се плати. Таму да биде патарината дупло поскапа и да си поминуваат сите што не им се чека ред нормално или несакаат да бидат плебс со М-Таг. Плати си дупло, и терај си.

Нема потреба од ова. Само нека направат максимална старост на возилата да биде 10 години и годишната регистрација да поскапи едно 10 пати. На тој начин едно 70 проценти од кршовите ќе се тргнат од патот и ќе продиши сообраќајот.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #115 на: 31 Јули 2024, 18:08:05 pm »
Извини што кола возиш? Кадетот и корсата што се во случајов?

Лоши идеи даваш, а кажуваш како е подобро во Бугарија, таму се возат секакви кршеви од 90та, а регистрацијата е смешна цена...

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #116 на: 31 Јули 2024, 18:10:57 pm »
Извини што кола возиш? Кадетот и корсата што се во случајов?

Лоши идеи даваш, а кажуваш како е подобро во Бугарија, таму се возат секакви крпеви од 90та, а регистрацијата е смешна цена...

Тоа само покажува колку сум јас опен мајдед. Имам уште генијални идеи како да се намали сообраќајот што би довело до подобар живот за сите нас.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3699
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #117 на: 31 Јули 2024, 18:46:57 pm »
Голема грешка си. Тоа само ќе придонеси да се возат повеќе нерегистрирани возила.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #118 на: 31 Јули 2024, 18:56:07 pm »
Извини што кола возиш? Кадетот и корсата што се во случајов?

Лоши идеи даваш, а кажуваш како е подобро во Бугарија, таму се возат секакви крпеви од 90та, а регистрацијата е смешна цена...

Тоа само покажува колку сум јас опен мајдед. Имам уште генијални идеи како да се намали сообраќајот што би довело до подобар живот за сите нас.
kako samo bi te nacekal nekade na ulica u pred tebe samo puna gas so dizelov da ti prodisat malce sinusite.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #119 на: 31 Јули 2024, 19:00:45 pm »
Извини што кола возиш? Кадетот и корсата што се во случајов?

Лоши идеи даваш, а кажуваш како е подобро во Бугарија, таму се возат секакви крпеви од 90та, а регистрацијата е смешна цена...

Тоа само покажува колку сум јас опен мајдед. Имам уште генијални идеи како да се намали сообраќајот што би довело до подобар живот за сите нас.
kako samo bi te nacekal nekade na ulica u pred tebe samo puna gas so dizelov da ti prodisat malce sinusite.