Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 15212 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #120 на: 31 Јули 2024, 19:15:32 pm »
Ehhhh najlos primer na balkanec od opinci vo lakovana cipela. Do vcera ulje od kola koga se menjase vo sahta se isturase ili se mackase garazata od nadvor da ne skapat daskite denes ekologija promovirame. Kolku samo komsii na dusha nosis sabajlecki dodeka verglase pred garaza da zapali kadetceto.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #121 на: 31 Јули 2024, 20:36:15 pm »
Ehhhh najlos primer na balkanec od opinci vo lakovana cipela. Do vcera ulje od kola koga se menjase vo sahta se isturase ili se mackase garazata od nadvor da ne skapat daskite denes ekologija promovirame. Kolku samo komsii na dusha nosis sabajlecki dodeka verglase pred garaza da zapali kadetceto.


Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #122 на: 31 Јули 2024, 23:54:52 pm »
Не функционираат така нажалост, сеуште функционираме со патарините, се минусираат 30 минути од прва патарина, а се додаваат плус 30 минути од патарина и така се рачунаат дневниците.

А дека може поинаку, да, ама не овдека кај што сум нажалост, засега мораме сеуште кеш.

И така колку пати ги имам поминато сите патарини и дали сакам да чекам на патарини кога возам приватно макар и 20-30 секунди ? Не фала, не сакам.

Едно дамнешно завршено време работев во слична фирма со затуцани сметководители и неможевме да се објасниме дека од патарина па додека ги развозам сите дома ми треба повеќе од саат, понекогаш и саат и пол (ако има некој од селата, или летно време престојува во викендица во Волково)...

Ама, човек, жив ѓавол. Најдовме решение за тоа.
Нормално се враќавме дома, со тоа што колегата - возачот имаше обврска вечерта околу (колку часа му треба за дневница) ќе се извози до патарината Петровец и ќе си купи една патарина за влез према Скопје.
Нормално, патарината што си ја платил претходно во Петровец ја фрлаш, ја приложуваш во патниот налог оваа новата што си ја купил касно вечерта и сите среќни...

Не знам дали го пробија системот, јас преминав на друго работно место...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8852
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #123 на: 01 Август 2024, 09:08:20 am »
Ниедно возило не прави проблем со тагот, горе на шоферката кај што се греачите има избледен дел од двете страни на ретровизорот, тука не прави проблем, за тоа е оставено.
И јас се борев со Шкодата и ја открив Америка после 2 месеца...

@t0m1cA kaj e ova so greaci kaj retrovizor, kaj mene nema vakvo mesto. Se sum probal ako ne go izvadam tagot od prozor ne raboti

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #124 на: 01 Август 2024, 09:19:55 am »
Извини што кола возиш? Кадетот и корсата што се во случајов?

Лоши идеи даваш, а кажуваш како е подобро во Бугарија, таму се возат секакви крпеви од 90та, а регистрацијата е смешна цена...

Тоа само покажува колку сум јас опен мајдед. Имам уште генијални идеи како да се намали сообраќајот што би довело до подобар живот за сите нас.
kako samo bi te nacekal nekade na ulica u pred tebe samo puna gas so dizelov da ti prodisat malce sinusite.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Малку измеѓу топик што би се рекло, многу сме отпорни на радикални промени, мислам и јас самиот сум таков. Кај нас имаше идеа за Bus Rapid Transit за која имаше многу отпор и се откажавме од реализација (како идеја зборам, не навлегувам дали било обид на Шишегов за пари правење).

Во Сингапур има сличен таков систем и имаат најдобро организиран јавен превоз мислам во светот. Ама во Сингапур за да возиш треба да платиш лиценца која чини минимум 76.000 долари, плус цената на колите е највисока во светот (пример Тојота Камри чини околу 250.000 долари), кога ќе поминат 10 години треба да ја обновиш лиценцата и сл, така да, сакал не сакал ќе се возиш со градски превоз. На луѓето таму не им пречи, а зошто да им пречи кога имаат супер организиран градски превоз. Скоро 5 милиони луѓе на мала територија, нема друг начин, ако сакаш чист воздух, среден сообраќај без хаос, метеж и гужви.

Кај нас за почеток, еуро 5 норми за увоз на коли или еуро 6 со 50% помали давачки, строг (регуларен) технички преглед, а не ќе возиме БМВ од 2005 за 3000 евра со ДПФ и ЕГР офф. таков ни е менталниот склоп, наместо понов бензинец за иста пара.

Знам дека сме далеку од Сингапур, ама секогаш ќе сме далеку ако само ги гледаме од далеку, а не се ни обидуваме малку по малку нешто да смениме. Не дека јас јакиот моралист, возам дизел од 2007 година (чисто за инфо, фабрика, се си стои на него и е во функција), заради стандардот и слично, ама ако се сменат правилата на игра, во интерес на сите (и вашите и моите деца), ќе се навикнуваме, ќе се менуваме, велосипеди, дал боже нов систем на градски превоз со нови автобуси, бензинчиња. Знам дека треба милион работи да се придвижат, плати, стандард, ама еве се надевам дека ќе бидеме поубаво и почисто место за живеење.

П.С. Во Тојота има уште 15 бензинци на Корола, затоа се на акција, после тоа само хибрид модели ќе има. ми текна додека пишував.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #125 на: 01 Август 2024, 09:23:10 am »
Отпорни сме некој да ни го бетонира единственото зеленило. Затоа го нема БРТ.
Да го ставеа на лентите може и ќе поминеше. Вака со деструктивизам, не помина - за сечија среќа.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #126 на: 01 Август 2024, 10:42:55 am »
Za kraj na moabetot da ne trolame povekje :
I mene nekoj da mi keshira mesecno 2000€ plata da nemam drugi finansiski optovaruvanja vo zivotot i jas bi si zemal novo auto normalno benzin vo najlos slucaj nekoe 4-5 godini staro so site ekoloski normi. Arno ama me jebat na rabota za 700 evropski trista drugi davacki imam vo zivotot taka da ekoloskata svest za izbor na vozilo mi e svedena na 0. Toa sto sum skrpil go vozam i kje go vozam dodeka moze. Dali curi ili ne oko ne mi trepnue. Koga drzavata ne se grizi za mene jas pa ic za nea. A pa za mislenje na megjunarodnata fela pa muva ne me lazi. Malce maka si imav so komsii koj mocen meur im se svrti deka vozam mercedes ako e 20god star i za vo otpad ama bitno e mercedes. Pa ti sinko so tvojata ekoloska svest si slamka vo plastot seno megju komsiite moj.
Za kraj uzivajte go zivotot kratok e aloooooo dodeka trepnes otide.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #127 на: 01 Август 2024, 10:58:40 am »
Кога младоста ќе ја потрошиш на кантер страјк 12 часа дневно наместо да се развиваш на професионален план после државата ќе е крива.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #128 на: 01 Август 2024, 11:20:05 am »
Ах бе Кими, многу ми си чуден. Учев информатика средно (се запишав за информатика, на крај спадна електроника), имав два предмети по програмирање во прва година, професорот ќе го напишеше кодот од програмата, пробајте го во компајлер и заминуваше на цигара. За 2ка научи 3 кодови напамет и напиши му ги на лист, без проба, без компајлер, итн. Или знаеш или не беше работава.

А кој ме научил? Ми падна желбата за програмирање испод нула.

Исто и во прва и втора имав професор кој бараше ручек за 2ка или да научиш два теста по 20 прашања напамет за 2ка, учебник имав само по англиски и македонски (ретко го користевме не бил во ред), од тука почнува сѐ.

До кантер не е воопшто, до државата е. Мора да инвестира во квалитет - од образование, плати, инфраструктура, итн.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #129 на: 01 Август 2024, 11:29:19 am »
Кога младоста ќе ја потрошиш на кантер страјк 12 часа дневно наместо да се развиваш на професионален план после државата ќе е крива.
svaka cast za tvoeto profesionalno razvivanje. Eve kapa ti siminjam. Ali nema da otstapam od toa da ako te nacekam so kola da si pozadi mene da ti dadam puna pa da vidis AK47 kako puka. Merakot e ogromen nekoj sto se grizi za ekologijata i zima autogrami od Greta da go zadimis malce barem da oseti garez vo plukja.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2678
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #130 на: 01 Август 2024, 12:02:15 pm »
Ах бе Кими, многу ми си чуден. Учев информатика средно (се запишав за информатика, на крај спадна електроника), имав два предмети по програмирање во прва година, професорот ќе го напишеше кодот од програмата, пробајте го во компајлер и заминуваше на цигара. За 2ка научи 3 кодови напамет и напиши му ги на лист, без проба, без компајлер, итн. Или знаеш или не беше работава.

А кој ме научил? Ми падна желбата за програмирање испод нула.

Исто и во прва и втора имав професор кој бараше ручек за 2ка или да научиш два теста по 20 прашања напамет за 2ка, учебник имав само по англиски и македонски (ретко го користевме не бил во ред), од тука почнува сѐ.

До кантер не е воопшто, до државата е. Мора да инвестира во квалитет - од образование, плати, инфраструктура, итн.


Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3384
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #131 на: 01 Август 2024, 12:24:44 pm »
Ниедно возило не прави проблем со тагот, горе на шоферката кај што се греачите има избледен дел од двете страни на ретровизорот, тука не прави проблем, за тоа е оставено.
И јас се борев со Шкодата и ја открив Америка после 2 месеца...

@t0m1cA kaj e ova so greaci kaj retrovizor, kaj mene nema vakvo mesto. Se sum probal ako ne go izvadam tagot od prozor ne raboti

Греачите што се околу ретровизорот како поле големо, имаат избледен дел скроз горе од двете страни на ретровизорот.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #132 на: 01 Август 2024, 12:47:34 pm »
Порано се сеќавам Градско, Романовце и двете велешки патарини колку се полнеше со гужва кога немавме електронски систем на наплата на патариниве. Особено летниот период кога имало и по 2 км колони што чекале. Сега на овие патарини тоа го нема.

Плус со електронското плаќање, дали мкард или мтаг, добиваш попуст кога ја надополнуваш со одреден износ и тоа:

Па така, на патариниве до 60 денари добиваш 1 денар попуст, додека на патариниве од 80 денари нагоре добиваш 2 денари попуст ако полниш до 10 000 ден на едно полнење.


Ама еве тука не убедуваат дека на 1 човек ако нешто му се случи и дека тоа не треба да се користи.
Па и дома компјутерот, телевизорот, мобилниот или било што може да ти се расипи, дури и по 1 недела од купувањето, дали тоа значи дека не треба ништо од уреди да купуваме ?

Ама па од друга страна ок, нека има такви што не сакаат да си го елиминираат непотребното губење на време од својот живот, ете конкретно на патарините бидејки тоа е темата за разговор, тамам за нас со електронско плаќање на патариниве да не ни се прават гужви по лентиве. :D

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #133 на: 01 Август 2024, 14:09:35 pm »
Не е проблемот ако некогаш не отвори, проблемот е што сигналот го фаќа многу касно и дури и да работи совршено си под стрес дали ќе се крене рампата. Во случај да заглави некогаш, ако не си спремен да застанеш во место ја носиш рампата и го сјебуваш возилото. Значи еве не оди подалеку, во Србија се крева далеку пред рампа и комотно си поминуваш. Дефинитивно треба да се направи да го детектира многу порано.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #134 на: 01 Август 2024, 14:12:59 pm »
Да, ама затоа е препораката од 30 км/ч кога имаш Мтаг. А некои членови ете велат дека сакаат и со 60 км/ч да поминуваат со Мтаг.

Плус некои споделија дека и ако нема соодветно растојание мегу возилата, ако пред тебе има возило што оди на Мтаг, треба да оставиш и ти простор за првин него да го отчита и му наплати, а потоа тебе да те отчита сензорот и ти наплати.

Значи можеби и за таквите ситуации сме и самите криви. Ама како што реков, да се доведеш од ситуации чекање во колони и до 2 км, до ситуација да успориш макар и подзастанеш на 2-3 секунди ако пред тебе има некој во Мтаг лентата, нели е тоа огромен напредок во однос на порано пред електронскиов начин на наплата ?