Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 12100 пати)

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Патарини - ТАГ уред
« на: 28 Јули 2024, 23:07:47 pm »
Здраво на сите,

сакам да поделам негативно искуство со наплатните рампи на Македонија Пат при користење на таг уред за наплата на патарината.

на 22.06.2024 движејќи се во правец од Гевгелија према Скопје системот за читање на ТАГ уредите не ми го детектира ТАГ уредот на крајните десни ленти на патарините Градско, Отовица и Петровец. Соседната лента на патарината го детектираше ТАГ уредот. Денот беше многу топол - околу 40º C и претпоставив дека не функционира опремата која е изложена на сонце.

На 14.07.2024 движејќи со од Скопје до Кавадарци и назад, повторно не го детектираше ТАГ уредот на враќање према Скопје на крајната десна сообраќајна лента на Градско, (на Отовица поминав низ покриена сообраќајна лента и детекцијата беше без проблем), меѓутоа на патарината на Петровец бевме две возила на крајните две десни ленти кои безуспешно се враќаме 4-5 пати за да ја поминеме наплатната рампа (јас бев на сообраќајна лента под настрешница). Мојот ТАГ беше детектиран и поминав, возачот на другото возило остана да се убедува со вработенит на патарината и го изгубив од видик.
Утредента дојде фактурата со приказот на поминување и на наплатната станица Петровец ми е наплатена поголема патарина.

Низ Србија нема проблем со детекција на ТАГ уредите на поголемот број на патарини низ кои поминав во овој период на високи температури.

Пред некој ден на фејсбук ми прелета една тема на која српски туристи на поминување низ Македонија се жалеа употребата на таг уреди за наплата на патарините. Не успеав да ја прочитам.

Дали некој од членовите овде користи таг уред за плаќање на патарини и какви се искуствата, дали Ви се случуваат слични проблеми?

P.S. Не е тема зошто извештаиве што Ви ги лепам со поракава се на српски јазик. Во моментов не можам (можеби не сакам) да го сменам јазикот, заради други причини кои не се важни за публиката

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #1 на: 28 Јули 2024, 23:14:46 pm »
Прв пат користам грчки таг и сѐ е во најдобар ред. Платени 5 патарини брзо и лесно.



Со македонски таг немам искуство. Можеби е проблемот само во Македонија доколку тагот во Србија ти функционира добро.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #2 на: 28 Јули 2024, 23:34:06 pm »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.
« Последно менување: 08 Август 2024, 20:23:44 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #3 на: 28 Јули 2024, 23:58:09 pm »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.
Ако поминуваш еднаш месечно на патарина океј, ама секој ден и ете како си треба таг или картичка. На патарина градско сум чекал и 20 минути за да поминам. Моментално нема на гостиварските патарини таг и се чека за викенд. За јуни што службено што приватно околу 11.000 за патарини...

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #4 на: 29 Јули 2024, 00:00:03 am »
@Vlatce-Vectra не си начекал изгледа ти гужва на патарина. Корисна работа е, ако не ти прави проблеми како на членот.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #5 на: 29 Јули 2024, 00:03:35 am »
Јас користам српски пост-пејд таг, со македонска внесена картица.

Искрено не сум имал проблем, кај мене не внесувам пари на таг-от, него на крај на денот ми одзема од картица.


Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #6 на: 29 Јули 2024, 00:35:24 am »
Јас користам српски пост-пејд таг, со македонска внесена картица.

Искрено не сум имал проблем, кај мене не внесувам пари на таг-от, него на крај на денот ми одзема од картица.



Јас имав проблем со македонскиот при-пејд таг. По уплатата и првата помината патарина ги снемуваше парите, до Велес не можев нормално да отидам (а парите беа дадени однапред и не само за тоа возење, туку уплаќав по 10000-15000 денари). Следеше рекламирање во Скопје во дирекција и на патарината Петровец а башка нервози со неспособна бирократија. Да земат пари знаат, да ги вратат исчезнатите вчера уплатени пари е речиси НЕВОЗМОЖНО.

Со српскиот пост-пејд таг регистриран за плаќање со македонска картичка, прв пат ова лето на крајот на јуни и во цел јули се појавија проблеми (мислам дека имав проблеми со детекција на таг-от и на патот Миладиновци - Штип).

Драго ми е да никој друг нема проблем и јас да сум изолиран случај.

А тоа што наплатија 50 наместо 40 денари на наплатна станица Петровец, мислам дека таа цена е за возило со три осовини т.е возило со приколка... Баш ме интересира како констатираа приколка на возилото?

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #7 на: 29 Јули 2024, 01:06:09 am »
MCard е топ, заштедува многу време.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #8 на: 29 Јули 2024, 01:23:24 am »
Јас користам српски пост-пејд таг, со македонска внесена картица.

Искрено не сум имал проблем, кај мене не внесувам пари на таг-от, него на крај на денот ми одзема од картица.



Јас имав проблем со македонскиот при-пејд таг. По уплатата и првата помината патарина ги снемуваше парите, до Велес не можев нормално да отидам (а парите беа дадени однапред и не само за тоа возење, туку уплаќав по 10000-15000 денари). Следеше рекламирање во Скопје во дирекција и на патарината Петровец а башка нервози со неспособна бирократија. Да земат пари знаат, да ги вратат исчезнатите вчера уплатени пари е речиси НЕВОЗМОЖНО.

Со српскиот пост-пејд таг регистриран за плаќање со македонска картичка, прв пат ова лето на крајот на јуни и во цел јули се појавија проблеми (мислам дека имав проблеми со детекција на таг-от и на патот Миладиновци - Штип).

Драго ми е да никој друг нема проблем и јас да сум изолиран случај.

А тоа што наплатија 50 наместо 40 денари на наплатна станица Петровец, мислам дека таа цена е за возило со три осовини т.е возило со приколка... Баш ме интересира како констатираа приколка на возилото?
50 е за комбе

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #9 на: 29 Јули 2024, 01:46:44 am »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.

Муабетов испаѓа членов е крив што сака да користи пософистициран начин за наплата на патарини, а не ЈПДП/Македонија пат или кој и да е одговорен за функционирање на системот.

Ја би користел МТАГ само за да не ги гледам љочкине што наплаќаат патарини со тетовирани калаши на раце.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #10 на: 29 Јули 2024, 01:47:09 am »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.

Јас не знам што се замарате да возите кола. Еден коњ и тој самиот те носи плус свеж воздух цело време те пирка.

Иронијата на страна мене пак и е чудно кога ќе видам некој да застане да плаќа патарина кога за 1200 денари ќе си минуваш без застанување. Многу ме нервира што миладиновци нема мтаг рампа..

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #11 на: 29 Јули 2024, 01:59:15 am »
Јас не знам што се замарате да возите кола. Еден коњ и тој самиот те носи плус свеж воздух цело време те пирка.

Многу ме нервира што миладиновци нема мтаг рампа..

Коњот бара често потковување, а потковувачи нема. Немам штала за него, ниту амбар за храна за него...
Ем башка коњот не сака да носи дебели човеци.

Миладиновци нема (и мене ми е проблем), ама затоа на патарината кај Глумово функционира, а приметив дека се намонтирани антени и на патарината кај Желино

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #12 на: 29 Јули 2024, 02:12:25 am »
Mcard картичка користам веќе една година, мора да застанеш, ама тоа е 1-2 секунди и веднаш тргнуваш.

Досега со неа не сум имал проблеми, со таг немам искуство, а ќе земев тогаш, но немаа на залиха во моментот.

И Мкард картичката врши добра работа, секогаш си прв, дали на Мкард или Мтаг рампа.


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #13 на: 29 Јули 2024, 07:40:14 am »
И јас имам Mcard картичка, ме има спасено неколку пати од колони пред патарина, посебно сега во шпицот на овие 40+ степени. МTag е уште покултурна работа, штета што имаат проблеми со системот.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #14 на: 29 Јули 2024, 08:21:55 am »
Neznam sto e problem da zastanes edna ili dve koli otvori prozor vozduh kje te fati i plakjas 40 ili 80 den na raka i mirna glava. Ne mora Tag za pobrz protok na vozila. Usteduvas 1 do 2 minuti koj vo zivotot premnogu ti znacat a ti go naplakja tagot 1200 denari od start plus kredit.

Денар/денарипол попуст на секоја трансакција, денар по денар.. = 1.200 ;D

Тоа што ќе заобиколиш цела колона летно време срби и македонци што одат накај и од грција, тоа е бесплатно. :D

Уште миладиновци да ја опраат и 2те Гостивар и мирно ќе се тера.

п.с. од 100 поминувања на нашиве патарини со тагот, 10 ми биле проблематични, едноставно некогаш не го чита тагот.