Автор Тема: Масло во менувач  (Прочитано 1919 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Масло во менувач
« на: 18 Септември 2023, 12:45:04 pm »
Хелоу :)

До сега немам никогаш менувано масло во менувач, пошто ко демек постоеја муабети дека немало потреба да се менува или што ја знам.
Па ме интересира, дали менувате масло во менувач, ако да, кога, после колку поминати километри, какво масло би препорачале итн.

На пример, во мануелот за Инсигнијата нигде не се спомува интервал, или се кажува дека треба да се сменува маслото во менувачот, доколку е рачен. За аутоматик, има предвиден интервал на проверка и замена.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Масло во менувач
« Одговори #1 на: 18 Септември 2023, 13:15:54 pm »
За Инсигниа советуваа по форуми да се менува од 120.000-150.000км, кој е интервалот не знам.
Мајсторот (матичниот) кога го менуваше моторот смени и масло во менувач кај мене на астрата.

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Одг: Масло во менувач
« Одговори #2 на: 18 Септември 2023, 15:05:11 pm »
Искрено, на мануел јас не би чепкал до 250 илјади..обично модерните мењачи имаат доживотен рок на траење на улјето..Освен ако е специфицирано, како за некои аутоматици...

Е сега, ежот е у тоа да дознаеш колку у принцип значи тоа лајфтајм, што мислам дека некаде прочитав дека у денешно време тоа значи околу 250 илјади километри.

На голфот го променив у овластен на 230 илјади и тоа у МК на мое инсистирање, у Швајцарија ми викаа не се менува. Искрено не осетив никаква разлика ни пред, ни потоа, мењачот топ си работеше и пред и после зафатот. Само новчаникот ја осети промената :)

На Маздава, аутоматик (моментално 172 илјади километри), у упатство пишува дека не се менува улјето у мењач, освен ако се врши некој зафат и се менува некој дел внатре. Два пати инсистирав у Мазда и два пати ми рекоа не се менува и поарно не чепкај го..Според форуми што имам читано, на 250 илјади сеуште им работаат топ мењачите, така да не знам :)

На постари аутоматици знам дека се менува улје на 60тина илјади, али у сегашно време гледам дека и Фауве одат на суви мењачи без сервисен интервал, така да, ако не е специфицирано у упатство поарно не чепкај :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Масло во менувач
« Одговори #3 на: 18 Септември 2023, 15:11:42 pm »
Луѓе менуваат на промена на сет ламела, или ако почне да прави проблеми. Во глобала би требало да се доста 100.000 километри.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Масло во менувач
« Одговори #4 на: 18 Септември 2023, 15:27:37 pm »
Ако немаш проблеми со менувачот, не чепкај.
Километри не се релевантен интервал за промена на масло.

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Масло во менувач
« Одговори #5 на: 18 Септември 2023, 16:33:29 pm »
Ако е ефтино јас би сменал. Ќе менувам скоро на пунтото, има 180к и сигурно не е никогаш сменато, а нема да кошта ни 2000 денари.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Масло во менувач
« Одговори #6 на: 18 Септември 2023, 16:40:57 pm »
M32 менувач е најверојатно ако е 96kw, така да земи си Равенолче 75W-85.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Масло во менувач
« Одговори #7 на: 18 Септември 2023, 17:23:36 pm »
Колата пред малку помина 100000 км.

Јас приметив дека на изгасен мотор, кога го мрдам мењачот према лево (проверка за лер), ми појавува некое чудно крцкање. Кога работи моторот, го нема тоа крцкање.
Загледував да не е некоја прљавштина или нешто, ама не можев ништо да најдам.

Жена ми вчера возеше, па ми рече дека приметила нешто чудно со мењачот. Јас до сега неам нешто конкретно приметено, освен можда два пати кога ми подзаглави за во втора (не можеФ да му ја закачам), али па рака на срце, не ја ни возам толку колата.

До сега е сервисирана во овластени сервиси за Опел, никад не ми спомнале ништо за масло во менувач.

Од тоа што барам по нет, како за моето возило, има избор од Liqui Moly, Motul, Rowe, Mannol, Febi Bilstein итн. Во зависност од продавач, цените се од 15 до 25 евра по литар. На тоа ќе треба да се додаде и работна рака.

Е сеа, работата е што, не знам дали има реална потреба или не.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Масло во менувач
« Одговори #8 на: 18 Септември 2023, 17:28:01 pm »
Пре би рекол дека се сајлите отколку маслото. Тоа провери ако има некое крцкање.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Масло во менувач
« Одговори #9 на: 18 Септември 2023, 19:42:24 pm »
Рачен на 100к км или 10 години.......
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Масло во менувач
« Одговори #10 на: 18 Септември 2023, 20:45:11 pm »
Тоа се повеќе симптоми на сајли или чаури на полуги од бирачот (зависи како Опел го решиле тоа).

Би ти рекол да побарате мислење од механичар, дефектот не би требало да е скап ама ако се скине нешто скроз може или да одбива да влезе во брзина, или да заглави во брзина.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Масло во менувач
« Одговори #11 на: 19 Септември 2023, 19:09:22 pm »
Колата пред малку помина 100000 км.

Јас приметив дека на изгасен мотор, кога го мрдам мењачот према лево (проверка за лер), ми појавува некое чудно крцкање. Кога работи моторот, го нема тоа крцкање.
Загледував да не е некоја прљавштина или нешто, ама не можев ништо да најдам.

Жена ми вчера возеше, па ми рече дека приметила нешто чудно со мењачот. Јас до сега неам нешто конкретно приметено, освен можда два пати кога ми подзаглави за во втора (не можеФ да му ја закачам), али па рака на срце, не ја ни возам толку колата.

До сега е сервисирана во овластени сервиси за Опел, никад не ми спомнале ништо за масло во менувач.

Од тоа што барам по нет, како за моето возило, има избор од Liqui Moly, Motul, Rowe, Mannol, Febi Bilstein итн. Во зависност од продавач, цените се од 15 до 25 евра по литар. На тоа ќе треба да се додаде и работна рака.

Е сеа, работата е што, не знам дали има реална потреба или не.

Koj motor go vozi?
Kaj mene vo vtora pocesto kako na dva pati da vleguva pa i jas mu se mislam za promena.Pominati  110 000 2.0 125kw.Na net vika kastrol e fabricko za opel menuvac.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Масло во менувач
« Одговори #12 на: 20 Септември 2023, 10:27:54 am »
1.6 CDTi 100 KW (136 KC), B16DTH со рачен 6-брзински менувач.

Јас најдов Liqui Moly, Motul, Mannol, Rowe итн. Castrol не можев да најдам, а во моторот ми е Castrol Edge Titanium.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Масло во менувач
« Одговори #13 на: 04 Октомври 2023, 18:28:19 pm »
Апдејт: од овластен салон/сервис на Опел ми кажаа дека не е предвидено менување на масло во менувач, така да, ќе ја баталам целата работа
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Масло во менувач
« Одговори #14 на: 04 Октомври 2023, 18:32:49 pm »
Не заборавај да си ја накривиш и капата малку. http://drmj.eu/show/%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0/%D0%B6