Автор Тема: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir  (Прочитано 15690 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17419
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #75 на: 24 Август 2023, 14:30:16 pm »
Јави се во Фас-Вас главен магацин, увозници се на Тутела, Селениа и други жабарски течности, и прашај каде во Охрид дистрибуираат.

Пред 2 недели си купив масло за менувач за мојата Алфа кај нив.

Ако нема никаде во близина, ќе ти купам и ќе ти пратам по карго утре, само пиши ми ПП. :)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5542
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #76 на: 24 Август 2023, 15:40:31 pm »
Аутоцентар ми ја откажаа нарачката со образложение дека имале само еден литар на залиха, а мене ми требаат два.

Дајте предлог од кај да земам масло? По можност или во/околу Охрид, или од продавница која би испорачала по карго.
Масло да си земеш Равенол најдобро од Техномото Прилеп - 048 435 652 (тие не откажуваат нарачки  ;D).
А во Охрид имаш продавница Крис и Том ако не се лажам.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #77 на: 24 Август 2023, 16:31:28 pm »
Аутоцентар ми ја откажаа нарачката со образложение дека имале само еден литар на залиха, а мене ми требаат два.

Дајте предлог од кај да земам масло? По можност или во/околу Охрид, или од продавница која би испорачала по карго.
Масло да си земеш Равенол најдобро од Техномото Прилеп - 048 435 652 (тие не откажуваат нарачки  ;D).
А во Охрид имаш продавница Крис и Том ако не се лажам.

Мислам дека за менувач бара, не за мотор 😄

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5542
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #78 на: 24 Август 2023, 16:46:20 pm »
@andrejnaumovski не прочитав, но сепак Равенол прави и масла за мотор, менувач, антифриз, глицерин и останати производи.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 994
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #79 на: 24 Август 2023, 17:26:46 pm »
Аутоцентар ми ја откажаа нарачката со образложение дека имале само еден литар на залиха, а мене ми требаат два.

Дајте предлог од кај да земам масло? По можност или во/околу Охрид, или од продавница која би испорачала по карго.
Масло да си земеш Равенол најдобро од Техномото Прилеп - 048 435 652 (тие не откажуваат нарачки  ;D).
А во Охрид имаш продавница Крис и Том ако не се лажам.

Мислам дека за менувач бара, не за мотор 😄

Имам нарачано од ова го имаат

 https://www.ravenol.de/en/product/getriebeoel/getriebeoele-fur-schaltgetriebe-und-antriebsachsen/ravenol-mtf-3-sae-75w

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5542
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #80 на: 24 Август 2023, 21:28:35 pm »
Аутоцентар ми ја откажаа нарачката со образложение дека имале само еден литар на залиха, а мене ми требаат два.

Дајте предлог од кај да земам масло? По можност или во/околу Охрид, или од продавница која би испорачала по карго.
Масло да си земеш Равенол најдобро од Техномото Прилеп - 048 435 652 (тие не откажуваат нарачки  ;D).
А во Охрид имаш продавница Крис и Том ако не се лажам.

Мислам дека за менувач бара, не за мотор 😄

Имам нарачано од ова го имаат

 https://www.ravenol.de/en/product/getriebeoel/getriebeoele-fur-schaltgetriebe-und-antriebsachsen/ravenol-mtf-3-sae-75w
Такво и препорачуваат од Равенол за ова возило.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #81 на: 25 Август 2023, 10:09:03 am »
Фала ви момци :) Алтернативни масла имам локално, Elf, Motul, Liqui Moly, имам опции, ама Tutela-та е препорачано масло за Алфата, па сакав да пробам да најдам такво. Ми порачаа од една продавница во Охрид, наредна недела вторник или четврток ќе е тука, по иста цена ко Аутоцентар (1,450 денари по литар). Ако не, ќе ги барам Фас-Вас (фала @MartinAlfista !)


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #82 на: 26 Август 2023, 22:13:01 pm »
Искористив денес прилика да ја повозам Алфата на отворен пат, се прошетав до Прилеп кај Дарко (Auto Detailing Studio Gold), да ми го средит едниот фар. Претходниот сопственик ми кажа дека колата е чукната на паркинг, при што е сменет браникот и едниот фар, ама другиот фар останал така, па доби полирање и заштита. За човекот имам само пофални зборови, и за односот и за сработеното, а еве и слики од стариот и новиот фар, бидејќи немам before/after, изумив да сликам.

Полираниот фар е десниот, новиот е кај таблицата. Имат минимална разлика во сјајот од едниот до другиот, ама искрено, не мислев дека ќе е олку мала со оглед на то дека фаровите се со 12 години разлика во старост. Искрено, презадоволен сум.

Дури бев таму, договоривме 3-4 козметички забелешки шо требит да ги средам кај колата, и на пролет да одам на комплетен третман (хемиско, полирање, керамика).




Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5542
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #83 на: 26 Август 2023, 22:47:16 pm »
Те видов, ама немав време да застанам, баш тогаш се паркираше ти. Можеби ме забележа не знам. Перфектно ги сработил.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #84 на: 26 Август 2023, 22:51:40 pm »
Те видов, ама немав време да застанам, баш тогаш се паркираше ти. Можеби ме забележа не знам. Перфектно ги сработил.

Ах, не сум те приметил, извини. Не сум низ Прилеп често и некако не ми беше сеедно да застанам кај било и да блокирам некој, на то бев фокусиран ;D

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #85 на: 26 Август 2023, 22:57:32 pm »
Чекај сеа,од Охрид до Прилеп за да го исполираш само едниот фар?
Па вие Алфистите сте посебна категорија,треба под надзор да сте. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #86 на: 26 Август 2023, 23:40:49 pm »
Чекај сеа,од Охрид до Прилеп за да го исполираш само едниот фар?
Па вие Алфистите сте посебна категорија,треба под надзор да сте. ;D

Зад зграда имам дечки шо полирет фарови. Ми требаше изговор да се повозам :D Сериозен муабет, сакав да договориме шо се требит козметички да средам зимава за на пролет да добијат комплетен третман, то беше огромен дел од причината шо бев до Прилеп.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #87 на: 27 Август 2023, 00:48:51 am »
Друже,Алфа имаш,поголем изговор да те нема дома од тоа нема да имаш никогаш.
Зошто не ги исполира двата?
Според мене,требаше двата(едниот повеќе,другиот помалку),али ок,твоја одлука.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5542
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #88 на: 27 Август 2023, 09:30:03 am »
Можело Дарко керамика да стави и на другиот, или веќе има ставено?

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #89 на: 27 Август 2023, 09:36:29 am »
Никако полирање другиот фар. Само античкиот. Инаку ќе матира одма и тој. Вака само полираниот ќе си жолтее и матира цело време. И ќе си го полира цело време додека не стави нов или го излакира.