Автор Тема: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100  (Прочитано 129872 пати)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #480 на: 16 Септември 2016, 18:50:51 pm »
Се регистриравме денес по 6 ти пат.

Вкупни трошоци: 10 227 Ден.Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54756
 • Махер
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #481 на: 21 Септември 2016, 13:43:47 pm »
Земи избриши со средство околу кожите, да не се познава дека само таа е без прашина и прљавштина.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #482 на: 16 Јули 2017, 14:51:23 pm »
Преку зимата почна да се одлепува тапацирот од кровот, за пред некое време целосно да се одлепи.

Матерјал набавен од Самад, профи изработка од страна на Service CAR Yugovski.

Сликовито:
Пред:


Потоа:Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5681
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #483 на: 16 Јули 2017, 15:17:10 pm »
Одлично испаднало оваа.

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk


Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 337
 • k24a3
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #484 на: 16 Јули 2017, 17:04:57 pm »
Да да топ..

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29170
  • CARclub.mk
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #485 на: 16 Јули 2017, 17:40:33 pm »
И добар материјал, и добар мајстор! Не ти фаќаше око црн да биде тапацирот?

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5681
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #486 на: 16 Јули 2017, 17:46:00 pm »
Не испаѓа добро у комбинација ако е црн матреалот пошо има пластични делови (лајсни)во боја на матреалот како шо е бил првично (крем боја)

Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
« Последно менување: 16 Јули 2017, 18:15:28 pm riki_staff »

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14040
 • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #487 на: 16 Јули 2017, 17:48:44 pm »
Ракун пошо и кај мене на Аудито е почнат процесот на одлепување па кај и дае ако имам време ке морам да го суредам можиш да кажиш колку те фати(кај мене сигурно ке кошта повеќе пошо караван),и колку време ја правеа?Јас се мислам да ставам некој потемен материјал ама ке видам тогаш ке одлучам.
Инаку супер испадна.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #488 на: 16 Јули 2017, 21:58:46 pm »
@zeroSignal - Во план ми беше црн да биде, но како што кажа @riki_staff  пластиките се во крем боја. За пластиките би се решиле со фарбање, но немаше решение за штитниците за сонце па затоа одлучив да биде како што беше фабрички.

@MecheTo - 4000ден. ме кошташе мене, контактирај го Југовски за кај тебе, целиот процес трае неколку часа. Имаш црн, сив и две нијанси на крем матерјал во Самад.

Отсутен martin_bt

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2515
 • Дете Битолчанче
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #489 на: 17 Јули 2017, 11:14:02 am »
4000 комплет со материјал?

Мече јас го решив со крфици :D
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #490 на: 17 Јули 2017, 13:48:11 pm »
Да, 4000 комплет.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #491 на: 11 Ноември 2017, 09:50:30 am »
По 7ми пат регистрирана во моја сопственост. Овој пат заедно со зелен картон.
Вкупно: 12 700 Ден.

Стариот акумулатор го одработи своето, дојден беше со колата. Оргинален GM акумулатор и ако бројките на него се година на произвотство, значи бил од 2008.
Заменет со EXIDE Premium Carbon 53Ah.Направен сервис на 188K km. масло, маслен филтер и филтер за полен.
Еден стабилизатор почна да тропка па заменет и тој.
Протекуваше масло од гумицата кај палењето, заменета и гумицата.Задните плочки се при крај. Купени нови дискови и плочки останува да се монтираат деновиве.
Во меѓувреме решен и проблемот со маглење на стаклата. Клапната беше затворена.
Постапката е објасната тука:
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2623.msg129218.html#msg129218

И на крај некоја слика да не се заборавиме :)

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #492 на: 11 Ноември 2017, 22:21:46 pm »
Топ количето  8) ....

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5982
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #493 на: 12 Ноември 2017, 14:00:39 pm »
Убав рифреш. Најс.

Како ти е останата клапната затворена?

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.6 8v - Edition 100
« Одговори #494 на: 12 Ноември 2017, 22:10:11 pm »
Се заебва моторчето што ја отвора/затвора клапната па останува затворена и го врти внатрешниот воздух. Нема циркулација на свеж воздух од надвор и замаглуваат стаклата.