Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 51808 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #315 на: 13 Април 2023, 20:00:43 pm »
Со мака беше сѐ извадено, истурено преку 5л. Вода на горниот дел од шофершајбната, долу и кај левата страна кај крилото. Внатре ни капка. Дали е можно да е од претходно?
Остана само тој сунѓер горе, но не знам како да го исушам, другиот беше исто полн со вода но е изваден и оставен да се печи на сонце. Би ставал стари весници, би го поминал со правосмукалка колку што е возможно, ама исто како некој да истурил вода внатре толку е водено.
Исто така стигна и клучот од алиекспрес, кога ќе имам време ќе го однесам на клучар и ќе го кодирам со опком.



Можеш ли да ми објасниш како се кодира клуч со опком, или некое клипче да ми пратиш? На резервниот клуч го немам чипот внатре, ама најдов чип на али и сеа незнам дали да го порачам затоа што незнам да го кодирам. Благодарам!

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #316 на: 13 Април 2023, 20:04:08 pm »
Марјанчееее, сунѓерот е изваден и се суши, тој дел што остана внатре се исуши со сода бикарбона, весници и калорифер прво на топло, потоа на циркулација на воздух. Вода од никаде не влегуваше кога пуштав вода со кофи, можи да е од претходно?
Еве утре че врни па че го остам надвор опелон да си*и спечало.
Инаку испрограмиран е новиот клуч со опком и исечен на клучар за 150 ден.
Трошоци:
Чип $3.37≈190 ден.
Празен клуч $1.76≈100 ден.
Далечинско оригинално (дај колку шо че дајш ми рече Станислав и му платив 200) =200 ден.
Клучар=150 ден.
Читање код со CarProg(кај Дарко колегата пред да почниме заедно да работиме)=300 ден.
Вкупно:940 ден.
+Гумена маска за клучот≈100 ден.


@Zile
1.Побарај ID40 чип на али.
2.Доколку имаш car pass и имаш код тој код треба да се внесе во opcom
,
доколку немаш car pass картичка и не го знаеш кодот од immo тогаш барај некој што работи со CarProg и тоа кошта 1200 ден. доколку те носи патот накај Прилеп тоа ќе го направам за цена од 300 ден.
3.Го носиш клучот на клучар само да го изреже.
4.Ги следиш чекорите од видеото, напоменувам со новиот клуч ставен во бравата.
« Последно менување: 13 Април 2023, 20:14:13 pm nestor04 »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #317 на: 13 Април 2023, 20:42:58 pm »
Имам кар пас(четири бројки), имам опком . Сеа ќе го погледнам видеото. Туку дали тој чип е универзален? Според чипот во клучот што го користам мислам дека е овој, а еве и слика од чипот во клучот.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #318 на: 13 Април 2023, 20:51:08 pm »
Ист е и кај мене, но тој на али е ID46 и мислам дека не одговара за опел, за опел треба ID40. Моето искуство досега е такво, имам на неколку опели правено резервни клучеви и така сум ги сфатил, а зошто баш ID40 појма немам.
Имам во темата ставено поназад линк од али од каде го порачав мојот чип, малку беше лабав и тоа е нормално (колку пари толку музика) и му капнав 1 капка секундарно лепило (она со спреј) за да не испаднњ кога ќе менувам батерија и да не ми појавува грешка на immo.
Еве слика од мојот оригинален чип:

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5357
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #319 на: 13 Април 2023, 20:53:46 pm »
Утре ќе турва,  ќе си земиш ручекот в кола, намести се на задни седишта и чекај ја од кај ќе почни да капи :)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #320 на: 13 Април 2023, 21:30:16 pm »
Пробај на дождот прво во место, ако не покаже пробај во возење. По нет што прочитав има случаеви од подот на споевите на лимот каде е премачкан со силикон од таму да пропушта, баш на возачко место само.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #321 на: 13 Април 2023, 21:30:33 pm »
Го нарачав чипот ID40. Кога ќе стигне ако заглавам ќе те барам. Значи имам клуч кој е од колата, отклучува заклучува само неможе да запали затоа што некој го изгубил чипот.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #322 на: 13 Април 2023, 21:37:59 pm »
Пробај на дождот прво во место, ако не покаже пробај во возење. По нет што прочитав има случаеви од подот на споевите на лимот каде е премачкан со силикон од таму да пропушта, баш на возачко место само.
Гледав, барав, најмногу има по руските форуми. Во нивниот случај или беше парното(кај мене не е мрсно), или од сајлата за хауба(можи да било од тука само многу вода да се насобрало) или шофершајбна.
Инаку на подот здрави се гумените чепови.

Го нарачав чипот ID40. Кога ќе стигне ако заглавам ќе те барам. Значи имам клуч кој е од колата, отклучува заклучува само неможе да запали затоа што некој го изгубил чипот.
Не е проблем, сакаш преку повик, сакаш преку Teamviewer ќе средиме.
Само јас го чекав чипот од 16 Февруари до денес (56 дена).
И кога ќе го местиш во лежиштето обавезно една капка секундарно лепило стави му со цел да не го изгубиш повторно.
« Последно менување: 14 Април 2023, 00:25:41 am nestor04 »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #323 на: 13 Април 2023, 23:00:16 pm »
Пробај на дождот прво во место, ако не покаже пробај во возење. По нет што прочитав има случаеви од подот на споевите на лимот каде е премачкан со силикон од таму да пропушта, баш на возачко место само.
Гледав барав најмногу има по руските форуми, или беше парното(кај мене е мрсно), или од сајлата за хауба(можи да било од тука само многу вода да се насобрало) или шофершајбна.
Инаку на подот здрави се гумените чепови.

Го нарачав чипот ID40. Кога ќе стигне ако заглавам ќе те барам. Значи имам клуч кој е од колата, отклучува заклучува само неможе да запали затоа што некој го изгубил чипот.
Не е проблем, сакаш преку повик, сакаш преку Teamviewer ќе средиме.
Само јас го чекав чипот од 16 Февруари до денес (56 дена).
И кога ќе го местиш во лежиштето обавезно една капка секундарно лепило стави му со цел да не го изгубиш повторно.
Нека стигне прво, па ќе се договориме после како ако затреба. А за лепаче, да обавезно. Фала ти!

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #324 на: 14 Април 2023, 03:40:34 am »
Кај мене клучот стигна, електроника стигна уште чипот се чека па да кодираме 😁😁

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #325 на: 14 Април 2023, 07:44:20 am »
И електроника има на али? Дај пушти линкче. Овој сегашниов нешто ме дупи и задње време па да бидам спремен.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #326 на: 14 Април 2023, 08:35:59 am »
Кај мене клучот стигна, електроника стигна уште чипот се чека па да кодираме 😁😁
Код имаш од immo?
Каде ќе го кодираш?
И електроника има на али? Дај пушти линкче. Овој сегашниов нешто ме дупи и задње време па да бидам спремен.
Пушти слика од целосниот клуч да побараме електроника.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #327 на: 14 Април 2023, 09:20:51 am »
Еве, повели.
А дали може новиот клуч што би го правел да биде на преклоп. Гледам на али има каса со клуч на преклоп кој треба да се изреже ама проблем е електрониката.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #328 на: 14 Април 2023, 09:48:31 am »
Треба да е ваков обичниот?
https://a.aliexpress.com/_msaJz8y
Инаку за со преклоп треба да се бара, мислам дека од corsa d одговара.
« Последно менување: 14 Април 2023, 10:06:47 am nestor04 »

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #329 на: 14 Април 2023, 10:14:07 am »
Фала пуно!!