Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 691882 пати)

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2475 на: 26 Март 2015, 00:17:57 am »
1.Кога може хонда К20 да стигне до 550кс без отварање, зошто да не може 2.8 V6?
2. Не заборавајте дека оваа М5 само со издув е побрза од FERRARI 599, така да комотно перформансите на вектрата може да ги споредувате со кола од 250.000 ЕВРА!
3. Кларксон ја искења највише у свет (со право) ама па според табелата што ја стави страто е побрза на стаза од E55 AMG! (очигледно кларксон не бил објективен)
4. Е сега дека е скапана вектра, тоа е сосема друг муабет... Ондак сите да батлиме тјунинг и ебавање со коливе, па да си купиме М1,М3,М5...

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2476 на: 26 Март 2015, 00:38:40 am »
Јас секогаш би купил нешто што од фабрика има сила отколку сам да го правам.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2477 на: 26 Март 2015, 00:57:29 am »
1.Кога може хонда К20 да стигне до 550кс без отварање, зошто да не може 2.8 V6?
2. Не заборавајте дека оваа М5 само со издув е побрза од FERRARI 599, така да комотно перформансите на вектрата може да ги споредувате со кола од 250.000 ЕВРА!
3. Кларксон ја искења највише у свет (со право) ама па според табелата што ја стави страто е побрза на стаза од E55 AMG! (очигледно кларксон не бил објективен)
4. Е сега дека е скапана вектра, тоа е сосема друг муабет... Ондак сите да батлиме тјунинг и ебавање со коливе, па да си купиме М1,М3,М5...

1. Да ти одговрам само за број 1.

Еве што има сменето дечкото со вектрава, и тоа пред да ја стави оваа турбина:

Exhaust '3
Intake '3
Forge valve
Actuator 1 bar
GT3071R WG 0.82 ( epic fail
Injectors 550cc
Pump Aeromotive Stealth 340
Je Pistons & Paulter rods
MAF stock
MAP 3 bar
Courteney cooler & water radiator
ECU ME9.6 stock
Denso IK24
Quaife Diff

Цени за дел од работите:
Exhaust -- FULL intake -- collectors ( enigne -> turbo ) -- accumulator BOX -- Fittings -- Forge Valve = $3700
Turbo = $1400
JE + Paulter + some engine details = $4000
Rebild enigne ( work ) = $1700
Courteney cooler & radiator = $1500
ECU tune = $1000
Injectors = $0

Слики и темата оригинал:
http://opc-club.ru/vb/index.php?/topic/21659-vectra-opc-gtx3076r-%D0%B1%D1%8B%D0%BB%D0%BE-gt3071r/

Заклучок: Ете која е разликата меѓу Хонда и Опел. Обичен мочан атмосферски К20 кој што не е предвиден и конструиран за турбо може да стигне до 550кс без отварање. На опеловиот малце поголем и од мајка со скоро 100кс повеќе гледаме што се му треба.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2478 на: 26 Март 2015, 00:58:18 am »
Опел Вектра ОПЦ е пукање у празно. Си пукнал пари, за ништо. Ни перформанси, ни имиџ, ни бутур.

Фала ти за лекцииве, ова беа лекции за ништо.

Браво Симо.... браво. Се надмина себе си.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2479 на: 26 Март 2015, 01:04:20 am »
Скарај му се ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2480 на: 26 Март 2015, 01:07:11 am »
Нема зошто.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2481 на: 26 Март 2015, 01:07:33 am »
Јас секогаш би купил нешто што од фабрика има сила отколку сам да го правам.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4218
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2482 на: 26 Март 2015, 01:17:30 am »
Ако ставил све ова, ондак 550кс се ништо за тој мотор. Цената е 15000$, ма да цените се ДУПЛО него реалната...

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2483 на: 26 Март 2015, 09:27:23 am »
1.Кога може хонда К20 да стигне до 550кс без отварање, зошто да не може 2.8 V6?
2. Не заборавајте дека оваа М5 само со издув е побрза од FERRARI 599, така да комотно перформансите на вектрата може да ги споредувате со кола од 250.000 ЕВРА!
3. Кларксон ја искења највише у свет (со право) ама па според табелата што ја стави страто е побрза на стаза од E55 AMG! (очигледно кларксон не бил објективен)
4. Е сега дека е скапана вектра, тоа е сосема друг муабет... Ондак сите да батлиме тјунинг и ебавање со коливе, па да си купиме М1,М3,М5...

1.Не е битно дали е отваран,битно е дали зафатот кошта колку ново М5. Спрема цените што ги пишал Банзаи не кошта ни колку 1/4 од ново М5.
Браво за К20 моторот али споредби со Хонда се непотребни тука...Најдобриот Тајп Р по хендлинг се гледа каде е на листата.

2.Добро утро, така е и САМО за да не дојде до ваква дискусиија го ископирав цел текст заедно со видеото.  Џабе. `

3.Тестот на Кларксон за Вектра ОПЦ? Откако Кларксон кажа дека во моментот на тестот Вектра ОПЦ е во топ 5 најбрзи седани на правец во светот, сакаше да ја усере со изјави дека има неподонослив understeer.
Малку од вас знаат дека they pulled all the fuses for everything - abs, traction, esp and the active suspension - basically crippled the car, then drove it like wankers. What do you expect ?
Гугл ит.
Истото го направи и со генерациски истата Астра ОПЦ, се додека Мануел Ројтер не извозе време на Нирбургринг па своевремено Астра ОПЦ беше најбрз хеч на преден погон, до појавувањето на Меган Р26Р.
А дека Кларксон е способен на вакво нешто еве ви и пример...

https://www.youtube.com/watch?v=WKpKE0FWph4
http://www.edmunds.com/car-news/tesla-motors-claims-victory-in-dismissed-lawsuit-against-top-gear.html

4.  Дебатираш со луѓе кои мислат дека Вектра ОПЦ е 4 цилиндраш или атмосферец и дека се потребни 6 цифри за да стигне до 500 коња.
Не си троши времето повеќе.


Јас секогаш би купил нешто што од фабрика има сила отколку сам да го правам.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

И тата би сине..

« Последно менување: 26 Март 2015, 09:45:24 am Stratro »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2484 на: 26 Март 2015, 10:00:01 am »
Да де, затоа сите тркачи кога излегуваат на стаза ги оставаат ESP, TCS и останатите глупости уклучени. Пошто така се гледа квалитетот на една шасија.

Јас не реков дека е 4 цилиндраш, нити пак дека е атмосферец. Од старт знаев дека е V6, а истакнав колку пари е потребно 4-цилиндарец да се дигне до 500 коња.. За V6 сигурен сум дека е уште поскапо - како што и искочи дека е - во Русија е платено цирка 15к даларс, во други земји сигурно може да биде значително поскапо (исто како што може да биде и значително поевтино, ако го правиш сам во гаража со questionable квалитет).

Како што веќе реков - ете, претерав со бројката. Ама и ти претера со изјавата дека само турбо е потребно да се смени. Барем ако сакаш да ја возиш колата повеќе од еднаш и повеќе од 200 метра.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2485 на: 26 Март 2015, 10:06:05 am »
Да де, затоа сите тркачи кога излегуваат на стаза ги оставаат ESP, TCS и останатите глупости уклучени. Пошто така се гледа квалитетот на една шасија.



Нисан ГТР?
А колку навистина е брза Вектра ОПЦ и од кого се е побрза на стаза имаш една страна поназад.
Дали е и таму со исклучени електроники или не, не знам.


Јас не реков дека е 4 цилиндраш, нити пак дека е атмосферец. Од старт знаев дека е V6, а истакнав колку пари е потребно 4-цилиндарец да се дигне до 500 коња.. За V6 сигурен сум дека е уште поскапо - како што и искочи дека е - во Русија е платено цирка 15к даларс, во други земји сигурно може да биде значително поскапо (исто како што може да биде и значително поевтино, ако го правиш сам во гаража со questionable квалитет).

Не ни пишав дека баш ти си рекол дека е 4 цилиндри или атмосферец.
Ти само претера со цената за тунинг до 550 КС дека кошта колку ново М5 и се корегираше после тоа.
15 К даларс и уште толку за работна рака е 1/3 од цена на ново БМВ М5.
Дуплирај ја сумата ( од било какви причини) и стигаш до цена упола од ново М5.
End of story.

Ама и ти претера со изјавата дека само турбо е потребно да се смени. Барем ако сакаш да ја возиш колата повеќе од еднаш и повеќе од 200 метра.

Каде тоа сум рекол дека само турбо е потребно да се смени? Цитирај ме.
« Последно менување: 26 Март 2015, 10:18:41 am Stratro »

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2486 на: 26 Март 2015, 10:26:55 am »


По се што прочитав ќе морам да се сложам со Страто  ;D колку и да не го сакам опел, омразата која ја имате сите према опел е необјаснива и непоткрепена со факти. Од друга страна хонда (било која), алфа (било која), мазда(3) и Vw(бидејќи пола административен ешалон на форумот поседува) се без мана  ;D
Зини да ти кажу.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2487 на: 26 Март 2015, 10:28:01 am »
Абе знам дека сум дебел, ама не сум пола. :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2488 на: 26 Март 2015, 10:33:00 am »

По се што прочитав ќе морам да се сложам со Страто  ;D колку и да не го сакам опел, омразата која ја имате сите према опел е необјаснива и непоткрепена со факти. Од друга страна хонда (било која), алфа (било која), мазда(3) и Vw(бидејќи пола административен ешалон на форумот поседува) се без мана  ;D

Јас не реков дека се другите коли без мана. Кажувам дека има подобри Опели од таа вектра. Опели кои опелџиите би ги ставиле пред Вектра Ц ОПЦ на нивниот список на посакувани Опели.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2489 на: 26 Март 2015, 10:40:57 am »
Нема везе..срцки сте сите. :-* :-* :-*

Moving on..