Автор Тема: Opel Astra H GTC 1.9 150  (Прочитано 26169 пати)

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #75 на: 20 Ноември 2021, 16:56:22 pm »
сегашните бандажи за зимски сетап.


Истото ќе го пишев, ако си во можност овие да ги сочуваш за зимски а 18ките за летен би било таман


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #76 на: 21 Ноември 2021, 01:15:21 am »
Ми се допаѓа размислувањето на @Rakun4e, ме премисли да го пренасочам фокусот во комплетирање на OPC Line пакетот, па за крај да оставам бандажите. Инаку, баш вчера повозев една Астра со Penta 18-ки и за ова си во право, не осетив некоја голема разлика од моите. Сега, кај би барал опц прагови и липови, хммм.. треба кај Кардаш да се јавам пак ;D

-----------------

Друго, денеска се одлучив да го исчистам ЕГР-от повторно, иако во Април некаде го менував пошто рикна стариот. Приметив дека на ладен мотор, првото стискање гас знаеше да избаци некои црнила позади, па потоа низ цел ден да се понаша нормално. Тие црнила беа поврзани и со некој шубе краток ајде турбо лаг да го наречам, кој исто така беше присутен само на прво тргнување сабајлечки.

Отворив ЕГР-от и што да видам:







Ми дојде сомнително за неполни 7 месеци волку гареж да се собере, се до моментот кога ми текна дека мајсторот што ми менуваше воопшто не го зачисти делот на кој што се поврзува ЕГР-от со усисната грана, а тоа изгледаше вака:



Шта речи а не заплакати. Сликава не го доловува баш моментот колку гареж имаше, беше стигнато до ниво каде што 2-та пролази беа презапушени, кутриот ЕГР немал ни кај да ги носи гасовите од кога ќе прошле преку него.

После една убава чистенка и на вентилот и отворот кај граната, склопив се и буквално се препороди колава. Сега нема никакви црнила на прво палење, па дури и се осеќа како да се подобри low down torque-от.



Ако дојде ред за повторна ваква ексукрзија, мислам дека наместо да рибам пак, ќе ставам блок плејт и ќе го исклучам софтверски, мислам дека и првиот пат требаше да го направам тоа, али ај, you live and you learn.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #77 на: 21 Ноември 2021, 08:19:56 am »
Употреби некое средство/хемикалија при чистење?

За делови и се останато за опел, провери и во сервисот до топланата, во топанско. (не ми текнува на името) Ние тука ја праевме колата, најефтина цена кажаа.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #78 на: 21 Ноември 2021, 08:50:20 am »
I usisnata grana ti e polna so garez sigurno. Zafat e da se vadi i cisti ama sigurno ke ima razlika posle toa.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #79 на: 21 Ноември 2021, 12:28:27 pm »
Употреби некое средство/хемикалија при чистење?

За делови и се останато за опел, провери и во сервисот до топланата, во топанско. (не ми текнува на името) Ние тука ја праевме колата, најефтина цена кажаа.

ЕГР-от со Арес го чистев, а отворот кај усисната само со четка.

Не сум го заприметил тој сервис инаку, мада генерално за сервиси си зимам делови од Прчот па со мој мајстор си мењам, а што можам и сам фаќам.

I usisnata grana ti e polna so garez sigurno. Zafat e da se vadi i cisti ama sigurno ke ima razlika posle toa.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Знам, во план ми е и нејзе да ја средам, поготово ако планирам да ремапирам понатака. Би сакал и тоа да земам сам да го средам, али условите за таков зафат се ептен тенки кога живееш во зграда а немаш ни гаража. Треба да видам со мајсторов мој ако е расположен за некоја таква акција.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #80 на: 21 Ноември 2021, 14:13:10 pm »
Swirl flaps нема кај тебе ? Ако ја чистиш граната со еден удар и тие извај ги да ти е мирна глата :)

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #81 на: 21 Ноември 2021, 14:30:49 pm »
Swirl flaps нема кај тебе ? Ако ја чистиш граната со еден удар и тие извај ги да ти е мирна глата :)
Фабрички има, али минатиот газда ми напомена дека ги има средено, ставил блокатори на самата грана и софтверски ги тргнал, мада не знам колку е за верување тоа. Не може да се провери без да се отвори за жал, па затоа се мислам да си нарачам swirl flap delete kit за секој случај.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #82 на: 21 Ноември 2021, 14:32:23 pm »
Se gledat od gore dali mrdat ili dali se lepeni i slucno

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #83 на: 21 Ноември 2021, 14:44:43 pm »
Se gledat od gore dali mrdat ili dali se lepeni i slucno
Не сум знаел за ова, ќе ѕирнам баш утре. Фала на инфо.

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #84 на: 21 Ноември 2021, 14:46:30 pm »
Se gledat od gore dali mrdat ili dali se lepeni i slucno
Не сум знаел за ова, ќе ѕирнам баш утре. Фала на инфо.
Zaborajv da napomenam ke gi vidis pod uslov ako ne e plasticna granata. Vo plasticnata vnatre se mislam ne se gledat

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #85 на: 21 Ноември 2021, 19:50:16 pm »
На Opel Club огласник имаше огласено прагови, а и спирали 😁

За Penti можи ке имам јас за продавање 😉

P.S. Згазни го малку количето, не го гали😁 Не вака гареж да фаќа 😁

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #86 на: 21 Ноември 2021, 21:10:34 pm »
На Opel Club огласник имаше огласено прагови, а и спирали 😁

За Penti можи ке имам јас за продавање 😉

P.S. Згазни го малку количето, не го гали😁 Не вака гареж да фаќа 😁
Treba pochesto znachi da pregleduvam oglasnikot.. vidov za spiralite si me tagnal, tie kje pochekaat malku za zhal.

Inaku za gazenjeto si znae ona, sekoj den sum ili preku obikolnica ili preku Avtokomanda na avtopat, a tuka 120 ne se vozi  ;D

Za Pentito informiraj me

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #87 на: 21 Ноември 2021, 21:21:00 pm »
Sega otvoriv reklama pa moze ke ti odgovara
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4032747

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #88 на: 24 Ноември 2021, 20:23:39 pm »
Podobri sliki od koga ke ja isperam, ova chisto za da se pofalam ;D



I pak vo pravo @Rakun4e, ne e tolku drastichna razlikata so 18ki kolku shto mislev..
« Последно менување: 24 Ноември 2021, 20:41:54 pm ivanxh »

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1057
Одг: Opel Astra H GTC 1.9 150
« Одговори #89 на: 24 Ноември 2021, 20:56:02 pm »
Sozdravje da si gi vozis :D