Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 157358 пати)

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 513
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1065 на: 29 Јуни 2022, 13:09:52 pm »
Ako e taka, noviot trebashe 10 godini da ti istera.

Pod uslov Toa da e problemot.

Не можеш да знаеш заради квалитетот на самиот заменски дел, заради квалитетот на горивото/какви издувни гасови одат во ЕГР...
Не дека го „правдам“ што се расипал, мене како засегнат ме нервира и чуди што еве се расипа после година и пол. Џабе фрлени 15.000 денари, исто како да сум плаќал месечно по 1000-ка  ;D
Може згрешив што уопште земав нов на кола стара 10 години. Исклучи го и мирна глава. Aма тогаш дека колава ми беше купена пред некој месец, па викам да не измислувам топла вода и да ја одржувам како „од фабрика“.

Ќе го изгасам деновиве, нема друго. Сабајле до Скопје 2 пати отиде во Limp mode.
Ќе гледам барем усисната клапна да остане активна (заради мазно гасење/да не тресе при гасење) и секако ДПФ-от. Сакам да ги прочитам вредностите од него денес или утре (колку има ash, колку има soot, кога последен пат правело регенерација).

Најдов интересно мислење од друга тема на форумов хах
Баба Ванѓа од CarClub

А нели може едноставно да се купи нов ЕГР?

Да, најмалку е 350 евра и СЕКАКО после одреден период ќе го снајде истото како што го снашол стариот. За одреден период мислам на година дена до две макс.
Кога го имав Пасатот исто ми се случи со ЕГР, си нарачав настаро ЕГР и после немаше проблем колата. Цената настаро беше 40 евра, така да може да си ја разгледаш и таа опција.

Sent from my SM-G998U1 using Tapatalk


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1066 на: 29 Јуни 2022, 13:15:03 pm »
@stavrov - Што му беа маките?
Може и си пишувал по форумов, ама не сум налетал...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43556
  • Il Moderatore
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1067 на: 29 Јуни 2022, 13:16:54 pm »
Де бе, малце сецкала колата, одма на преса... Па ние со алфите шо да праиме бе?! :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1068 на: 29 Јуни 2022, 13:19:03 pm »
Ако добро се сеќавам, таа кола сменила неколку сопственици претходно, и прашање е каде се е носена на сервиси, што се е извадено и какви делови монтирани, односно импровизирано,

Oд Бангладеш и Уганда има делови Леонов, со непознати нивни марки, дури мислам дека само каросеријата е оригинална. Има ставено фејк капак за мотор, а под него нема скоро ништо. Фред Флинстон ја придвижува со нозете.

Другото се е извадено и импровизирано во сомнителни сервиси во Гнилане, Прибилци и Логодаж.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7003
  • хаУс мајстор
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1069 на: 29 Јуни 2022, 13:23:37 pm »
Де бре па и ти, како се палиш одма...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1070 на: 29 Јуни 2022, 13:28:52 pm »
Ако добро се сеќавам, таа кола сменила неколку сопственици претходно, и прашање е каде се е носена на сервиси, што се е извадено и какви делови монтирани, односно импровизирано,

Oд Бангладеш и Уганда има делови Леонов, со непознати нивни марки, дури мислам дека само каросеријата е оригинална. Има ставено фејк капак за мотор, а под него нема скоро ништо. Фред Флинстон ја придвижува со нозете.

Другото се е извадено и импровизирано во сомнителни сервиси во Гнилане, Прибилци и Логодаж.
Сум возел половни коли, не се секирај, и јас го јадев стапот.
Нема да ти се верува колку делови фалеле а не сум бил свесен се додека не ти кажат дека треба да го имаш, или пак ставани несоодветни делови колку да се импровизира работата.

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1071 на: 29 Јуни 2022, 17:25:31 pm »
Ако добро се сеќавам, таа кола сменила неколку сопственици претходно, и прашање е каде се е носена на сервиси, што се е извадено и какви делови монтирани, односно импровизирано,

Oд Бангладеш и Уганда има делови Леонов, со непознати нивни марки, дури мислам дека само каросеријата е оригинална. Има ставено фејк капак за мотор, а под него нема скоро ништо. Фред Флинстон ја придвижува со нозете.

Другото се е извадено и импровизирано во сомнителни сервиси во Гнилане, Прибилци и Логодаж.
Сум возел половни коли, не се секирај, и јас го јадев стапот.
Нема да ти се верува колку делови фалеле а не сум бил свесен се додека не ти кажат дека треба да го имаш, или пак ставани несоодветни делови колку да се импровизира работата.
53__4$-3/4/:$__&&_/

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1072 на: 29 Јуни 2022, 17:25:42 pm »
Ако добро се сеќавам, таа кола сменила неколку сопственици претходно, и прашање е каде се е носена на сервиси, што се е извадено и какви делови монтирани, односно импровизирано,

Oд Бангладеш и Уганда има делови Леонов, со непознати нивни марки, дури мислам дека само каросеријата е оригинална. Има ставено фејк капак за мотор, а под него нема скоро ништо. Фред Флинстон ја придвижува со нозете.

Другото се е извадено и импровизирано во сомнителни сервиси во Гнилане, Прибилци и Логодаж.
Сум возел половни коли, не се секирај, и јас го јадев стапот.
Нема да ти се верува колку делови фалеле а не сум бил свесен се додека не ти кажат дека треба да го имаш, или пак ставани несоодветни делови колку да се импровизира работата.
53__4$-3/4/:$__&&_/
I

Отсутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 513
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1073 на: 29 Јуни 2022, 17:43:57 pm »
@stavrov - Што му беа маките?
Може и си пишувал по форумов, ама не сум налетал...
Одеше во Limp Mode и се палеше Check engine сијаличката. Исто и сецкаше колата кога возиш во една брзина или кога нагло забрзуваш. Мислам дека го порачав од АС ауто на фб, извадено од друг Пасат што му бил земен за делови. Имаат многу делови од растурени коли, воглавно германски, провери ги на фб.

Edit: D-as Auto Parts била страната

Sent from my SM-G998U1 using Tapatalk
« Последно менување: 29 Јуни 2022, 18:31:38 pm stavrov »

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1074 на: 29 Јуни 2022, 17:52:18 pm »
Ima eden Stojce vo Vlae, demek za dizni e “expert” mi go zboruvale. Mozes i tamu da proverish za dijagnostika

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1075 на: 29 Јуни 2022, 18:03:36 pm »
Ако добро се сеќавам, таа кола сменила неколку сопственици претходно, и прашање е каде се е носена на сервиси, што се е извадено и какви делови монтирани, односно импровизирано,

Oд Бангладеш и Уганда има делови Леонов, со непознати нивни марки, дури мислам дека само каросеријата е оригинална. Има ставено фејк капак за мотор, а под него нема скоро ништо. Фред Флинстон ја придвижува со нозете.

Другото се е извадено и импровизирано во сомнителни сервиси во Гнилане, Прибилци и Логодаж.
Сум возел половни коли, не се секирај, и јас го јадев стапот.
Нема да ти се верува колку делови фалеле а не сум бил свесен се додека не ти кажат дека треба да го имаш, или пак ставани несоодветни делови колку да се импровизира работата.
53__4$-3/4/:$__&&_/
I
Имаш некој проблем?!
Сакаш да се тепаш?!
😂

Отсутен TSI

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 202
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1076 на: 29 Јуни 2022, 18:52:15 pm »
Haha
Se izvinuvam.
Nesto telefonov sam vo dzep pisuval

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1077 на: 29 Јуни 2022, 19:03:22 pm »
Jas ete taze na mercedesot pozadi na zadna vrata mi rekoa demek mehanizmot za prozor ne raboti arno koga otvoriv nacekav 2 tabli debel stiropor i daska-mehanizam jok. Fino si go resil prethodniot gazda problemotza 800 denari mehanizam. Srekja drugoto bese okej :)

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1078 на: 29 Јуни 2022, 19:09:22 pm »
@stavrov - Што му беа маките?
Може и си пишувал по форумов, ама не сум налетал...
Одеше во Limp Mode и се палеше Check engine сијаличката. Исто и сецкаше колата кога возиш во една брзина или кога нагло забрзуваш. Мислам дека го порачав од АС ауто на фб, извадено од друг Пасат што му бил земен за делови. Имаат многу делови од растурени коли, воглавно германски, провери ги на фб.

Edit: D-as Auto Parts била страната

Sent from my SM-G998U1 using Tapatalk

Ааа значи исто како кај мене. Сега сум сигурен дека ЕГР-от ме дупи за сите проблеми што пишував.

Ги знам D-as, земав брава за гепек пред две години од растурен Леон.
Ама одлучен сум да го изгасам софтверски...

Фала ти многу за споделеново инфо.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1079 на: 29 Јуни 2022, 19:21:32 pm »
И јас имам слични симптоми, сменив филтер за гориво, свеќици, и пак се гуши некако сецка у трета 4та и 5та околу 2500-3000 обртаи, најверојатно и кај мене е егр само никако да го добијам мајсторов да види за сигурно. Со внимание ја пратам темава да видам шо ќе искочи иако кај тебе се работи за дизел ама егрот е голема заебанција и кај бензин и кај дизел изглеа.