Автор Тема: Мојата кола е тапа...!  (Прочитано 223650 пати)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #300 на: 28 Мај 2013, 21:06:02 pm »
@FilipV, ти веројатно си имал среќа да не возиш постари возила од типот на пегличка со добоши, југо без серво кочница, ZX со дискови помали од оние на југото без серво...

Ова не знам како сум го пропуштил, вероватно нешто друго фрлило сенка :-)

Симо, кола крадам уште од доцните осумдесети, така да веруј сум ги возел дискретно низ град сите могучи фичовци, пегли, дијани, рено четворки, рено десетки (!), пежо двестачетворки, лади вакви, лади онакви, стокецови, стокецови, стокецови и по некое југо. :-) И веруј многу добро знам што се слаби кочници :-) и сите биле на неисправни канти

i sea kje te procita nekoj so mu zdiplile peglica pred 30 godini i kje te akne od zemja!

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #301 на: 28 Мај 2013, 21:09:56 pm »
@FilipV, ти веројатно си имал среќа да не возиш постари возила од типот на пегличка со добоши, југо без серво кочница, ZX со дискови помали од оние на југото без серво...

Ова не знам како сум го пропуштил, вероватно нешто друго фрлило сенка :-)

Симо, кола крадам уште од доцните осумдесети, така да веруј сум ги возел дискретно низ град сите могучи фичовци, пегли, дијани, рено четворки, рено десетки (!), пежо двестачетворки, лади вакви, лади онакви, стокецови, стокецови, стокецови и по некое југо. :-) И веруј многу добро знам што се слаби кочници :-) и сите биле на неисправни канти

i sea kje te procita nekoj so mu zdiplile peglica pred 30 godini i kje te akne od zemja!

 :) видиш, не ми текна дека и така може да се сфати, треба да пишува „кола крадам од татко ми...“

дискретно возени не дека биле крадени (не биле, биле без прашање земани од блиска родбина :-)) туку дека сум ги возел без дозвола, порано имаше чести контроли, а плус и внимавав да не правам прекршоци

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #302 на: 28 Мај 2013, 21:30:01 pm »
Мојата кола е тапа ...
Хммм заебана тема за муабет, ама јебига и животот не е баш цвеќка за мирисање.
Генерално од Астрата сум задоволен. Моделите од 2006 год., па нагоре ги имаат отклонето мааните на претходниците како, незнам, лабава брегаста, слаба изолација околу штрафовите на бобината, корозија на држачите за амортизери, непријатниот звук од климата, CIM модулот (проблеми со сирената) и мал милион други аномалии.
Ја не сум задоволен од фабричкиот акумулатор, моторчето за лер гас и можда некои ситници како НЕ можноста да се исклучи ESP, немање на сајла или брава за отварање на гепекот, немање на инструмент за температура на моторот, USB и слични реквизити.
Тапа е тежок збор, ама секое возило си има и свои недостатоци нез обзир на нивото на опременост, како и пазараот за кој е наменето истото. Фала Богу секогаш постојат афтер маркет гаџети, па ко воли - нек изволи ;)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #303 на: 28 Мај 2013, 21:36:07 pm »
Немањто опрема во колата не би требало да спаѓа во „тапа“. Ја купуваш без опремата поради некаков компромис цена/перформанси/удобност/финти и тоа е. Тапа е ако тоа што го имаш не работи во очекуваните рамки или не ги задоволува очекуваните стандарди за квалитет.

Значи „немам електрични задни прозори“ е избор при купување. „Прозорите позади ми се заглавуваат на ладно“ е тапа момент.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #304 на: 28 Мај 2013, 21:41:12 pm »
Апсолутно се согласувам!

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #305 на: 28 Мај 2013, 23:02:55 pm »
Toa за температура не сум знаел дека нема... Ае да е кинеско возило ќе кажеш заборавиле...
Како ќе знаеш дали е загреан моторот, па да почнеш да го газиш?

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #306 на: 28 Мај 2013, 23:15:50 pm »
Нема на инструмент таблата, инаку на бордот многу лесно се проверува. Ама како и да е, глупо е што нема. На една стрелка штеделе.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #307 на: 28 Мај 2013, 23:26:17 pm »
Toa за температура не сум знаел дека нема... Ае да е кинеско возило ќе кажеш заборавиле...
Како ќе знаеш дали е загреан моторот, па да почнеш да го газиш?


Последно нешто што проверувам е дали колата има работна температура бидејќи се подразбира дека треба да ја палиш и да ја возиш како што ти одговара. Она во првите 5 километри не стискај над икс вртежи одсекогаш ми било глупо...

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #308 на: 28 Мај 2013, 23:28:47 pm »
Се разбира дека ти е глупо пошто ти за тие 5 километри 3 пати ќе го свртиш градот.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #309 на: 28 Мај 2013, 23:31:19 pm »
Пиканто исто нема стрелка за темп но е решено со сијаличка која свети плаво додека не се постигне работна температура

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #310 на: 28 Мај 2013, 23:59:33 pm »
како можи бе 21 век да нема стрелка за температура, ај разбирам фичото од 70та да нема ама нова кола, а најмал проблем е постигнувањето на работна температура, што ако недај господ ја надмине таа температура од каде ке знаеш или од чадот од под хауба?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #311 на: 29 Мај 2013, 00:09:04 am »
како можи бе 21 век да нема стрелка за температура, ај разбирам фичото од 70та да нема ама нова кола, а најмал проблем е постигнувањето на работна температура, што ако недај господ ја надмине таа температура од каде ке знаеш или од чадот од под хауба?
a vidi finta, ama fico ima strelka za temperatura hahaha.... inaku esapot e lesen zashto nema.... strelka na salttabla da ima podrazbira: strelka, senzor, neshto kabel, papuci za kabel, majstorite shto sklopuvaat, vreme na zadrzuvanje.... se vkupno vo vrednost od eve da receme 30 evroni po vozilo.... udri matematika na milion proizvedeni vozila koja cifra e? toa se platite na site vraboteni za cela godina.... i sega izracunaj shto se nema pa udri esap kako nie imame na primer ganc nov gradski mini suv dacija duster za 10 i neshto sitno iljadi evra...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #312 на: 29 Мај 2013, 00:11:23 am »
Сензор има, кабел има, мајстори има, информација до компјутер има. Се` што фали е само стрелче. :)  Инаку има сијаличе за висока темп. и прегрејана (поморанџесто и црвено мислам дека свети) :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #313 на: 29 Мај 2013, 00:13:09 am »
Сензор има, кабел има, мајстори има, информација до компјутер има. Се` што фали е само стрелче. :)  Инаку има сијаличе за висока темп. и прегрејана (поморанџесто и црвено мислам дека свети) :D
e dobro de... eve neka se 5 evra...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #314 на: 29 Мај 2013, 00:25:28 am »
како и да свртиш,тоа е глупост,мене на пунто од 98ма ме нервираше што нема па камо ли на нова кола од салон во 2013