Автор Тема: Мојата кола е тапа...!  (Прочитано 223652 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #285 на: 28 Мај 2013, 13:03:45 pm »
Да, но овде се работеше за нешто што е толку очигледно и беспотребна беше дискусија на темата. Ко` да кажеш „сите нови гуми одлично држат на мокро“. И сеа да бараме докази дека не држат сите гуми одлично на мокро, и на крај ќе ги најдеме после 3 страни мудрувања и здосадувања сами на себе, а не па на другите читатели на форумов. Па не е г`с маалоско семкарски муабет на клупи па да го дрвиме по 3 дена за глупости. И јас очекувам дека некои работи едноставно се познати и не треба дискусија на форум за нив.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #286 на: 28 Мај 2013, 13:04:58 pm »
Дали на било кој од вас не ви кочат кочниците?

Чим сте живи и здрави (што е очигледно оти ја посравте темава), може да се заклучи дека кочниците на вашите коли НЕ се тапа, па повелете споделете нешто што припаѓа во темава.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #287 на: 28 Мај 2013, 13:06:19 pm »
Моите кочници се тапа. По 3-4-то паник стоп, се осеќа приличен фејд и подолг пат на кочење. Ќе мора да ги надградам. ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #288 на: 28 Мај 2013, 13:09:31 pm »
Ај една тема за апгрејд на кочници да направиме, нешто и мене ме чеша да ставам од шестаците самовентилирачки дискови, клешти и останато.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #289 на: 28 Мај 2013, 13:10:55 pm »
U vezi kocnicite...

I Astrata GTC i Kalibrata imaat po 4 diska.
Na Kalibrata prednite diskovi se duri iso brazdi.

Sepak Astrata vidno podobro se ukopuvase.......i tuka i zavrsuvaat prednostite. ;D

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #290 на: 28 Мај 2013, 13:18:08 pm »
1. Некој од Фиат помислил дека ова е прифатливо решение за брисач.

Многу лесно се решава, идеш на отпад бараш соодветен држач на метлици кој ќе пасува, монтираш на твојата.

Проблем решен за 200 денара.


Прво, треба да легне на штраф новиот држач, а второ, треба должината и на левиот и на десниот да се погоди.
Долго време барам држачи од 145/146 facelift затоа што тие одговараат и во должина, и на штраф.
Сега се пренасочив сам да си го изработам тоа, ќе има и проект и на енглески и македонски, зошто тоа е више познат проблем со Фиат и Алфа од таа генерација.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #291 на: 28 Мај 2013, 15:45:55 pm »
Jas na bivsata 146-ka i staviv stangli i brisaci od 156, i zavrsena prikaska, odis u prodavnica i kupuvas metlici kakvi sakas.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #292 на: 28 Мај 2013, 16:02:11 pm »
Преправки нешто имаше или директно на штраф влагаат???

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #293 на: 28 Мај 2013, 17:26:53 pm »
Мартинчо, не го дрви брачед! Идеш на отпад со 10ка клуч во тебе вадиш од 156 ставаш кај тебе фаќа оставаш не фаќа фрлаш назад и толку.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #294 на: 28 Мај 2013, 18:04:04 pm »
@FilipV, ти веројатно си имал среќа да не возиш постари возила од типот на пегличка со добоши, југо без серво кочница, ZX со дискови помали од оние на југото без серво...

Ова не знам како сум го пропуштил, вероватно нешто друго фрлило сенка :-)

Симо, кола крадам уште од доцните осумдесети, така да веруј сум ги возел дискретно низ град сите могучи фичовци, пегли, дијани, рено четворки, рено десетки (!), пежо двестачетворки, лади вакви, лади онакви, стокецови, стокецови, стокецови и по некое југо. :-) И веруј многу добро знам што се слаби кочници :-) и сите биле на неисправни канти

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #295 на: 28 Мај 2013, 18:16:41 pm »
;D ;D ;D сте седнале од југовци во коли па сеа ви кочат јако или слабо  ;D ;D ;D
инаку најјаки досега имам окусено кочници на цитроен берлинго-одма копа, супер за на асфалт али тапа за зимо и на рено кангоо, најскапана кочница од поновите имав во опел инсигниа, толкаво колиште а треба повеке од пола да згазиш за да закочи

Од кога мерило за тоа дали колата кочи е колку ќе ја претиснеш кочницата? Дури и подобро е кога повеќе притискаш на педалата бидејќи имаш подобро чувство отколку да треба само да ја допреш. За инсигниата можеш да кажеш дека има лоши кочници ако тие не се доволни да ја застанат колата за одредени секунди или метри ама дека има лоша кочница затоа што требало да ја притиснеш педалата повеќе од пола ми се рекла казала муабети од n-ти степен.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #296 на: 28 Мај 2013, 18:19:28 pm »
Пример за лоши кочници ;D ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #297 на: 28 Мај 2013, 18:21:19 pm »
lele OTRUVTE  so kocnicive

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #298 на: 28 Мај 2013, 18:22:14 pm »
Мартинчо, не го дрви брачед! Идеш на отпад со 10ка клуч во тебе вадиш од 156 ставаш кај тебе фаќа оставаш не фаќа фрлаш назад и толку.

Извини.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мојата кола е тапа...!
« Одговори #299 на: 28 Мај 2013, 20:17:19 pm »
Ама со тебе не може така. Мора докази, елаборати, судења и пресудувања.

Јеби га... за гс маалско-семкарски муабети има клупи пред зграда и локални морончиња.

Тука очекувам аргументи во дебатата, не само „така е не е така“

и пак истиот муабет и прашање е зашто мора некој нешто да докажува?

патем речено форум е за дискусии, забава, мислење и слично, ама не е баш за дебата. дебата во парламент и влада се тера. барем јас така гледам на работите...

тоа што го кажа симо дека со тебе е “тешко“ и јас се согласувам... кога ми пиша вчера ајде сега повели линкови ово оно да докажеш и објасниш, ми се смучи у моментот.. и како што реков немам потреба да докажувам на никого ништо ако не сакам нели? мое право...

волво, сааб и форд (тшкашите) сакаат поубаво стискање на педала за да закочат... фабрички се такви... не е тоа лошо, ама според мене е полошо... кога ке седнам од волвото во алфата, увек ги лепев со челата сите, првите 2-3 закочувања...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време