Автор Тема: Купување стан (пред се во Скопје), каде (локација), реални цени или не?  (Прочитано 269659 пати)

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1367
Јас почнав со градење зграда во Солун и становите се во овој момент (на неизградено) од 3000 евра по квадрат за 1 спрат па до 3800 за 4 спрат. Има вкупно 8 спрата и последните 4 се спрат-стан и цената не им е по квадрат. На 8ми достигна пола милјон. Али ова што се случува во скопје е страхотно. А притоа влезните цени на инвеститориве не им се којзане колку зголемени…

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
@miksi Почни те молам да градиш на приморски локации, да купиме поволно еден ден некое студио за пензионерски денови  8)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Али ова што се случува во скопје е страхотно. А притоа влезните цени на инвеститориве не им се којзане колку зголемени…

Многу се скокнати и оние клуч до врата. Пред короната ми бараа во Скопје 180евра за м2 сега истото го правам за 280евра за м2 за карабина.  Плочкар по 30 евра м2 немаш. Што работи.

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
  • Macedonia
Непосредно пред летото, пред околу 3 месеци во комплексот Треска од Голден Арт и Мега Акустик беше 2.200 евра. Не поминало многу значи за да чепнат 2.500 ако е толку сега.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Не се жали, во убава фирма работиш  ;D

@stefanel984 немате плочкар за 30€?? Станов го купивме пред околу 2 години и плочкарите бараа 12€ ако добро памтам. Коректно си ја заврши работата плочкарот, па ако се договорите за храна и смештај неколку дена додека ги нареди може да ти дадам контакт.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Не се жали, во убава фирма работиш  ;D

@stefanel984 немате плочкар за 30€?? Станов го купивме пред околу 2 години и плочкарите бараа 12€ ако добро памтам. Коректно си ја заврши работата плочкарот, па ако се договорите за храна и смештај неколку дена додека ги нареди може да ти дадам контакт.
Zosto mislis deka ke raboti za ista cena od pred dve godini koga se e kaceno

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Нека е 15€. Баш ќе го прашам, обично куќите каде реди роднинава ламинат, човеков реди плочки.
Како можи монтажата на ламинатот од 80 на 100 денари да се качи во 2 години? 100 денари искрено е смешна цена.

Едит: Сега видов, сум запишал дека ни зел 8€/м2. Годинава е 12€, прашано сега.
« Последно менување: 16 Август 2024, 15:22:50 pm nestor04 »

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Грешка под 30 евра мислев.

Иначе фала богу дека мора да се крене цената, се поскапува, платите растат. Единиот проблем според мене е дека, становите несразмерно растат со овие трошоци, со работната рака, фамата со скапо железо и слично. За се што ќе поскапи 10% , ми стои дека стваат 10% на квадрат.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Ајде уште малу нека рипнат, да испродаа све да си купа грчко за истите пари.

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Се занесуваат многу со работната рака. Затоа е скапо.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
тоа точно, но можеш да го искористиш.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Ќе се вратам па да лепам плочки изгледа, 200m2 месечно, пуна капа!

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Ќе се вратам па да лепам плочки изгледа, 200m2 месечно, пуна капа!
од 5до7евра по м2

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Kaj najde za 7…?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
во африка