Автор Тема: Барам совет од правници  (Прочитано 12273 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #45 на: 09 Септември 2024, 08:54:33 am »
Обично цена се кажува топ-тан. Ако ти чини, ок. Па после тој како сака нека смета по м2.

Јас кога купував половен стан, терасите беа 13м2. Газдата си кажа јас барам за се што е на имотен лист толку.
А утреден ако некој ја загради терасата, што тогаш, ќе ти доплаќа ли?

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #46 на: 09 Септември 2024, 08:58:47 am »
Ако купувал некој скоро стан може да види како му пресметале за терасата. Ако добро се сеќавам, се рачунаше 70% (или 50%) од квадратурата, те беше со редуцирана површина, а цената по м2 е иста. На пример, 10 м2 тераса, се рачуна дека е 7м2 и се плаќа по цената како и останатите м2 станбена површина.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #47 на: 09 Септември 2024, 10:05:56 am »
тоа порано, кога имаше некаков стандард
од пред 10-тина години цената за тераси и балкони оди фул

ти како купувач може да негираш и да се ценкаш, ама после тебе тој што е, ќе си ја плати фул па ти ќе продолжиш да бараш

во Тафталиџе на Прашка се продаваа станови со по 20м2 тераси, терасите со фул цена по квадрат

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #48 на: 09 Септември 2024, 11:06:50 am »
2019-та платив полна цена за тераса. Со тоа што имав можност да бирам дали воопшто сакам тераса, и која големина да биде, дека зграда во изградба. Со оглед на тоа дека има стабилна побаравучка за станови, тешко дека ке можеш да се ценкаш сега за поефтина цена за тераса.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #49 на: 09 Септември 2024, 11:10:22 am »
Пред нецели 4ри години купен нов стан од ГП Пелистер во Битола, терасата и визбата беа по пониска цена. 75% од станбената и 50% од станбената.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #50 на: 09 Септември 2024, 11:28:13 am »
Јас кога го купив станот директно од инвеститор платив 43 квадрати x  ******* тотал толку , сега си го продавам станот имам купувач човекот си кажува стамбена површина 40 квадрати ми одг цената која ја бараш балконот не влегува по таа цена.Јас му кажав ако ти се допаѓа зимај ако не тоа ти е.Но ова е добро да се знае дали и балконот се рачуна како и стамбената површина по м2,благодарам на одговорите

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #51 на: 09 Септември 2024, 11:29:29 am »
Пред нецели 4ри години купен нов стан од ГП Пелистер во Битола, терасата и визбата беа по пониска цена. 75% од станбената и 50% од станбената.
ова за скопје не важи очигледно, не дека не е вистина изгледа до град ке е друго не знам што да кажам

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #52 на: 09 Септември 2024, 11:32:29 am »
Овај некој ко тебе. И ти сакаш да најдиш плочкар да ти лепи плочки во Ск за 5е/m2 ама нема

Впрочем и јас ја платив терасата по иста цена како и станот.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #53 на: 09 Септември 2024, 11:49:05 am »
Во контекст на муабетов за терасите, малку ми е тажно кога ќе видам на нови новцијати, сè уште нецелосно вселени згради, веќе затворени тераси.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #54 на: 09 Септември 2024, 12:05:34 pm »
Или преполни со ствари (ѓубре) кои што никогаш нема да се искористат

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #55 на: 09 Септември 2024, 12:45:27 pm »
Па нема по-грозно со терасите коа ке ги направат стакленик демек собче плус и не да е ружно вришти, сака  у 3 квадрата собче е нема , не постои закон за тоа што сака може да направи сопственикот ако не загрозува друг во случај на затварање има право платил 2000 илјади евра квадрат и затвара , бог да чува , тенда разбирам се остало ...

Спрема плата просчена и цена на мајсторот со 18 илјади денари и 5 евра е многу квадрат , да има плата као у немачка минимален саат 12 еура ке ти платам 8-9,без проблем со плата од 18 илјади да бараш квадрат 10 еура очиглено или су кредити или ти треба пари или пак  не живиеме во иста држава.Ако има кој да ти плати работи кај него нема лутиш понуда побарувачка. И мајсторинки бараа 50 евра дневница зидари,тесари фасадери па еве на секој објект 80 се соседи работници win-win двете страни преку леб погача не барај на крај гладен ке останеш.
Мајсторски поздрав

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #56 на: 09 Септември 2024, 13:22:45 pm »
За без пари ни кај бака нема веќе Јас сум зс такви цени време е да си го ценат трудот и занаетот. Оди ти лепи плочки да видиш колку е "лесно" и колена и раце се ке те боли....
Еве ги непалците како 'работат'

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1669
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #57 на: 09 Септември 2024, 13:46:01 pm »
Џенем фатиа побегнаа😂😂😂😂 се сложувам со тебе треба да си наплатат своето знаење работа време се. Кој има нека плати друже јас немам нема лутиш јас толку нудам ако сака повели работи не сака негов избор -но те уверувам пак се јават како ке се договориш така ти можеш клима монтажа да платиш и 100 евра некој 50 … и така од колена да го биеш нема сликава баш ме насмеа😂😂😂😂 истргнати како мачори на врел бетон

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #58 на: 09 Септември 2024, 14:04:14 pm »
И јас сум за такви цени, за регулирање на трудот. Ама ферски секаде да биде. Лебот да биде 150 денари за една векна. Како што јас останувам за праење/печење, ми се нарушува системот и страдаат ногите, така и кај него страдаат колена, итн. Па да видиме до кога ќе биде одржливо.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Барам совет од правници
« Одговори #59 на: 09 Септември 2024, 18:55:46 pm »
За без пари ни кај бака нема веќе Јас сум зс такви цени време е да си го ценат трудот и занаетот. Оди ти лепи плочки да видиш колку е "лесно" и колена и раце се ке те боли....
Еве ги непалците како 'работат'(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
Здраво
Од каде да најдам 3 палети како овие ?


Sent from my SM-S916B using Tapatalk