Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556715 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1575 на: 17 Октомври 2015, 09:20:20 am »
Не сакам никого да убедувам во ништо, секој со својот ум и математики. Ете кај брат ми на дизелот не се осети разлика откако наточи дизел на Супертрејд .
Еве нека и не е Шел горивото (мада сум убеден дека го увезуваат од Coral Shell Грција), кај мене се осеќа подобра работа на 159-ката.
Јас не мислам дека би се фалеле со Шел гориво (и Макоил исто) и со тоа да ризикуваат прилично високи казни за злоупотреба на бренд и име, за џабе (за ова може и меѓународен суд да ги гони). Јас сум најголем скептик кога станува збор за такви „мали“ пумпи и досега сум ја давал довербата на макпетрол и на лукоил. Ама сега кога ми работи колата пофино (да не објаснувам сеа, неколку симптоми се во прашање), немам причина да се сомневам дека 100-ката (за другите горива не знам) им е моментално најквалитетното гориво што сум го наточил во мојата кола во Македонија (инаку веќе имам потрошено преку 100л од ова гориво)
« Последно менување: 17 Октомври 2015, 09:37:54 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1576 на: 17 Октомври 2015, 10:42:05 am »
Ај ке одам денес и ке пробам и така бензин треба да повозам малце, јас обично 100ка точам на МП бидејки имав еден проблем порано со 95 од кога отидов на 100 го снема.

Каде се наоѓа оваа пумпа?

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1577 на: 18 Октомври 2015, 16:23:37 pm »
Денес немаше бензин 100 на Супертрејд. Требало да добијат до среда.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1578 на: 18 Октомври 2015, 17:03:50 pm »
Истиот бензин од Корал Шел го има и во Велес на влез. Кој влез - не знам ;D

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1579 на: 18 Октомври 2015, 17:06:36 pm »
Првиот влез па десно. Од кај знаеш па ти  ;D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1580 на: 18 Октомври 2015, 17:08:36 pm »
Денес немаше бензин 100 на Супертрејд. Требало да добијат до среда.
Немаше ни вчера, мене ми рекоа од денес ќе имало тука им биле цистерните

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1581 на: 18 Октомври 2015, 17:09:43 pm »
Супертрејд беше бензинската на Првомајска пред Лукоил ?

Ако се тие имаат + од мене, пред 5-6 години ме остави без бензин баш таму а новчаникот го бев заборавил. Му викам Џони така и така одма ти носам пари, ИХХХХ нема проблем бате, те сваќам :D..

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1582 на: 18 Октомври 2015, 17:17:34 pm »
Истиот бензин од Корал Шел го има и во Велес на влез. Кој влез - не знам ;D

Првиот влез за Велес кога се иде од Скопје. Симит Петрол се вика бензинската и има доста реклами залепено од Coral Shell. Ставив неколку резервоари дизел на колата со гориво од таа пумпа и не приметив никаква разлика. На почетокот работеше исто како на Макпетрол, потоа со последниот резервоар не бев задоволен баш и се вратив на Макпетрол.

Последниов резервоар од Макпетрол исто така не ме радува многу па ако и следниот е ист ќе пробам на Луоил да видам до кај стасале од лани.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1583 на: 27 Октомври 2015, 08:35:35 am »
Да не се жалиме многу имало бетер, синоќа на Outback Truckers го остаи камионот у сред пустелија, вода у нафта или бољи речено нафта у вода .. We will go whit shotguns to the petrol station ;D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1584 на: 27 Октомври 2015, 08:43:19 am »
иако не верував, морам да потврдам дека од Супертрејд имам разлика.

претходно од кога залади нагло, при прво палење на бензин колата пали одма мегутоа по 3 секунди почнуваат вибрации, обртаите рипаат горе доле и се слушаше некој чуден звук, како клапната налго да отвора затвора. ја повозев на бензин тој што го имав во резервоар од МП100ка посебно на отворено, ништо.

наточив во Супертрејд сакав 98 ама 2 пати по ред одам нема. па ставив 95ка. 500 ден гориво го извозев строго на автопат, и ставив уште 500 пак немаше 98ка. од тогаш сум немал мака при палењето.

Истово ми се имаше случено пред 3 години тогаш само од ЛукОил почнав на Макпетрол и прекина секаков проблем.

на Макоил непроверив незнам може имаше 98ка. досега не сум полнел кај нив ама ке пробам

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1585 на: 27 Октомври 2015, 09:43:38 am »
Каде е таа пумпа Супертреид?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1586 на: 27 Октомври 2015, 09:43:59 am »
Да бе, и јас во Саботата полнев во 166, немаше 100-ка ма*у им... и јас стаив 95-ка.
На првомајска, одма до Тинекс-от залепена.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1587 на: 27 Октомври 2015, 10:48:52 am »
јас мислам дека подолго време немаат 98ка, незнам дали Макоил има и дали квалитетот е ист.

незнам само дали и кај едниве и другиве квалитетот е стандарден или па еднаш е ок еднаш не и така

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1588 на: 27 Октомври 2015, 11:41:25 am »
Знаете дека штом залади прв пат посилно, некои коли, особено оние со плински уред, треба да си ја рекалибрираат самите мапата за да може моторот мирно да работи. Џст сејинг, да не нема врска бензинот, туку сплет на други околности. :-D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #1589 на: 27 Октомври 2015, 13:06:40 pm »
која мапа да ја рекалибрирам? таа за бензин? од кај сеа?

јас сум убеден дека е до горивото.