Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 562529 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6639
  • Бенве сие бенве
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3555 на: 10 Август 2024, 17:43:03 pm »
Си пробал на Лукоил од Екто Спорт 98?
Се на лукоил ставав 98 од кога беше купена, последниве неколку резервоари од макпетрол 100 и никаква разлика во работата. Прв пат ставив 95 сега, некои работи што ме нервираа одеднаш ги снема.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34048
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3556 на: 10 Август 2024, 18:00:32 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас на стариот скутер го имав приметено истото, погруба работа и тропање на вентили, нерамномерна лер гас... Оттогаш на се ставам 95ка.

каква врска има тропањето на вентилите со горивото докторе?

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1761
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3557 на: 10 Август 2024, 18:36:18 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jaс исклучиво сипувам бс95 и тоа неколку пати тука го потенцирам за горивата никогаш не памтам да сум сменил исклучиво на Лукоил и бс 95 , да си правиш филмови не не си правиш филмови имам разговарано со 2-3 ица машинци професори од скопје и белград исто ми рекоа дека бс 95 е демек поквалитетен поготово за нови бензински мотори препорачкиво е бс 95 да се сипува колку е точно на вистина не знам тоа е од (стручен кадар со преку 30+ год) по книгата ако се  водиш за сузуки пишува бс 95 се сипува , да има разлика во квалитет да  има за мене се покажало бс 95 одличен без сецкање и етц.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3558 на: 10 Август 2024, 18:41:50 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас на стариот скутер го имав приметено истото, погруба работа и тропање на вентили, нерамномерна лер гас... Оттогаш на се ставам 95ка.

каква врска има тропањето на вентилите со горивото докторе?
Немам појма, такво искуство имав...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3559 на: 10 Август 2024, 18:47:16 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7041
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3560 на: 11 Август 2024, 18:34:01 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
И цена за мерак!

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5532
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3561 на: 11 Август 2024, 18:59:56 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
Дали е исто како во Грција или не си пробал?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3562 на: 11 Август 2024, 19:21:15 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
Дали е исто како во Грција или не си пробал?
Во грција имаат V-Power 98-ца и V-Power Racing 100-ка како што гледам на нивниот сајт, во Грција не сум точел V-Power Racing до сега, само 98ца. Ама не е ни битно, немам анализатор на гориво у гепек, па да знам дали е исто или различно, битно е колата фино да реагира на горивото. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 854
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3563 на: 08 Октомври 2024, 19:54:14 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
Дали е исто како во Грција или не си пробал?
Во грција имаат V-Power 98-ца и V-Power Racing 100-ка како што гледам на нивниот сајт, во Грција не сум точел V-Power Racing до сега, само 98ца. Ама не е ни битно, немам анализатор на гориво у гепек, па да знам дали е исто или различно, битно е колата фино да реагира на горивото.

Го сонувам грчкото и бугарското V-Power Racing 100, скрос би го плаќал и кај нас по тамошна цена колку добро ми работат колите.

Присутен Fizzbuzz

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3564 на: 14 Октомври 2024, 15:55:09 pm »
Некаде низ темиве прочитав дека на Топ Трејд бензинската имале најдобро гориво (?).

Јас цела моја „кариера“ полнам гориво на Макпетрол. Во последно време слушам исклучиво пофални зборови за Лукоил.
Не верувам дека ќе приметам драстична разлика помеѓу бензинскиве (или сепак ќе приметам?) ама баш ќе наполнал еден резервоар дизел на Лукоил и можеби и Топ Трејд.


Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 383
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3565 на: 14 Октомври 2024, 17:14:01 pm »
Некаде низ темиве прочитав дека на Топ Трејд бензинската имале најдобро гориво (?).

Јас цела моја „кариера“ полнам гориво на Макпетрол. Во последно време слушам исклучиво пофални зборови за Лукоил.
Не верувам дека ќе приметам драстична разлика помеѓу бензинскиве (или сепак ќе приметам?) ама баш ќе наполнал еден резервоар дизел на Лукоил и можеби и Топ Трејд.

Моето искуство е дека со 98ца гориво од Лукоил на зима, на минус температури, на колата и требаа некои 30-40 секунди работа во место, или стотина метри извозени непосредно после палење, за да престанит да “потскоквит“. Со 100ка гориво од Макпетрол, ставено по предлог на Сервис Илија, проблемот скроз го снема, ко друга кола да возам.

Топ Трејд имаат Shell гориво. Еднаш имам ставено на моја кола Shell, иако беше V Power Racing 100ка точено во Грција, колата се препороди. Мислев дека е placebo, ама двајца ја возевме, двајцата истиот муабет го напрајвме.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 854
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3566 на: 14 Октомври 2024, 17:17:18 pm »
Некаде низ темиве прочитав дека на Топ Трејд бензинската имале најдобро гориво (?).

Јас цела моја „кариера“ полнам гориво на Макпетрол. Во последно време слушам исклучиво пофални зборови за Лукоил.
Не верувам дека ќе приметам драстична разлика помеѓу бензинскиве (или сепак ќе приметам?) ама баш ќе наполнал еден резервоар дизел на Лукоил и можеби и Топ Трејд.

Дизелот на Макпетрол е одличен. Бензинот им е добар ама не е 100ка добар.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3567 на: 14 Октомври 2024, 18:22:32 pm »
Моето искуство е дека со 98ца гориво од Лукоил на зима, на минус температури, на колата и требаа некои 30-40 секунди работа во место, или стотина метри извозени непосредно после палење, за да престанит да “потскоквит“. Со 100ка гориво од Макпетрол, ставено по предлог на Сервис Илија, проблемот скроз го снема, ко друга кола да возам.

Исто, со бензинот од Лукоил едноставно на минусни температури кога е подолго стоена колата, не ми палеше на прво верглање. Најчесто на трето верглање палеше.
Се префрлив на Макпетрол 95ка, проблемите ги снема.
Е сега минатото лето почнав да ставам 100ка Макпетрол, ама кога дојдоа ладните температури, истиот проблем со палењето како од Лукоил.

Од тогаш се вратив повторно на 95ка Макпетрол и само тој го точам.


А разлика во потрошувачката или во влечењето не осетив со ниту еден бензин, само ова со палењето ми прави проблем со другите бензини.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11727
  • Архитект
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3568 на: 15 Октомври 2024, 08:42:13 am »
Некаде низ темиве прочитав дека на Топ Трејд бензинската имале најдобро гориво (?).

Јас цела моја „кариера“ полнам гориво на Макпетрол. Во последно време слушам исклучиво пофални зборови за Лукоил.
Не верувам дека ќе приметам драстична разлика помеѓу бензинскиве (или сепак ќе приметам?) ама баш ќе наполнал еден резервоар дизел на Лукоил и можеби и Топ Трејд.

Моето искуство е дека со 98ца гориво од Лукоил на зима, на минус температури, на колата и требаа некои 30-40 секунди работа во место, или стотина метри извозени непосредно после палење, за да престанит да “потскоквит“. Со 100ка гориво од Макпетрол, ставено по предлог на Сервис Илија, проблемот скроз го снема, ко друга кола да возам.

Топ Трејд имаат Shell гориво. Еднаш имам ставено на моја кола Shell, иако беше V Power Racing 100ка точено во Грција, колата се препороди. Мислев дека е placebo, ама двајца ја возевме, двајцата истиот муабет го напрајвме.

Исто и јас се префрлив на макпетрол после долго време точење на Лук Оил. Колата си работи подобро. Со Лук Оил знаеше да потскокнува на сабајле. Сега нема такви симптоми.
95 точам јас цело време.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1294
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3569 на: 15 Октомври 2024, 12:29:59 pm »
И јас. Коа ги трошеше МП стоковите резерви катастрофа беше. Сега дизелот е ок.