Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 556190 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3555 на: 10 Август 2024, 17:43:03 pm »
Си пробал на Лукоил од Екто Спорт 98?
Се на лукоил ставав 98 од кога беше купена, последниве неколку резервоари од макпетрол 100 и никаква разлика во работата. Прв пат ставив 95 сега, некои работи што ме нервираа одеднаш ги снема.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3556 на: 10 Август 2024, 18:00:32 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас на стариот скутер го имав приметено истото, погруба работа и тропање на вентили, нерамномерна лер гас... Оттогаш на се ставам 95ка.

каква врска има тропањето на вентилите со горивото докторе?

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1656
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3557 на: 10 Август 2024, 18:36:18 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jaс исклучиво сипувам бс95 и тоа неколку пати тука го потенцирам за горивата никогаш не памтам да сум сменил исклучиво на Лукоил и бс 95 , да си правиш филмови не не си правиш филмови имам разговарано со 2-3 ица машинци професори од скопје и белград исто ми рекоа дека бс 95 е демек поквалитетен поготово за нови бензински мотори препорачкиво е бс 95 да се сипува колку е точно на вистина не знам тоа е од (стручен кадар со преку 30+ год) по книгата ако се  водиш за сузуки пишува бс 95 се сипува , да има разлика во квалитет да  има за мене се покажало бс 95 одличен без сецкање и етц.

Присутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1575
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3558 на: 10 Август 2024, 18:41:50 pm »
Последното танкирање зафатена беше пумпата кај што има 100тка, а ме мрзеше да чекам па го наполнив 95ка (за макпетрол се работи). Следниот ден приметив дека колата многу поубаво работи, помалку троши, поубаво шалта итн итн. Можно ли е да не и одговара 100октанско гориво или си праам филмови.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас на стариот скутер го имав приметено истото, погруба работа и тропање на вентили, нерамномерна лер гас... Оттогаш на се ставам 95ка.

каква врска има тропањето на вентилите со горивото докторе?
Немам појма, такво искуство имав...

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3559 на: 10 Август 2024, 18:47:16 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7024
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3560 на: 11 Август 2024, 18:34:01 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
И цена за мерак!

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3561 на: 11 Август 2024, 18:59:56 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
Дали е исто како во Грција или не си пробал?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3562 на: 11 Август 2024, 19:21:15 pm »
Мооре да видите што е убава 100-ката Е5 на Тифон у хрватска, и 100-ката V-Power.. :)
Дали е исто како во Грција или не си пробал?
Во грција имаат V-Power 98-ца и V-Power Racing 100-ка како што гледам на нивниот сајт, во Грција не сум точел V-Power Racing до сега, само 98ца. Ама не е ни битно, немам анализатор на гориво у гепек, па да знам дали е исто или различно, битно е колата фино да реагира на горивото. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.