Автор Тема: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI  (Прочитано 84535 пати)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #135 на: 11 Ноември 2017, 10:21:50 am »
Јап, на моменти се осеќа малце замашно и габаритно, али од друга страна, дава добар "planted feel".

Истиот впечаток го имав кога ја возев толку пцуената Астра Ј. Воланот бил како желе бомбона воланот беше првиот таков, одличен со супер грип кој почна да се вградува на секое јебено возило на ГМ, со права кожа на него, сосем добар волан. Исто така била многу тешка, епа не знам дали била многу тешка ама колата беше голема и имаше баш Planted feel, на пат лежеше како на шина, апсолутно тивко внатре и изолирано од надворешни звуци. Тоа што смотано мачедонче ја купуваше до 1.4 атмосферец кој мораше да исполнува еколошки норми наместо да придвижува возило не е моја вина. Исто беше и со моторите на Голф и на Тојота и на гранде пунто и на Форд Фокус.

Сума сумарум, Опел си продолжи да гази напред и покрај непријателите од сите страни, успеа следните модели да ги направи доволно добри па дури и хејтерите да признаат дека се подобри од на измамничките Фолксваген. Мене ме радува целокупниот исход, создаде сериозна конкуренција и одигра важна улога општото ниво на напредокот на возилата да се качи скалило погоре. Mission accomplished.

Миле, Опел работеше со загуба и го купија Французи. Сега ќе го направат да биде сваштарник од бренд.
Опел се заебаа што немаа никаква конзистентност во квалитетот. Вадат нов модел од возило кој што во ништо не е подобар од стариот. Вадат класик серии од модели кои што им се во залез од производстцо и квалитетот на тие возила им е катастрофа. Бренд што сака да промовира германска издржливост ова не смее да го помисли, а не пак да го нуди на пазар.

Со инсигнија се обидоа да се поправат и до некаде успеаа. Ама инсигнија е еден модел од Опел.

Извинете за офтопик. Класен бриши ако треба.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #136 на: 11 Ноември 2017, 20:00:01 pm »
Вчера сменети ол-сизн тркалата со зимски (од прошлата Инсигнија).
Поминати 4863км од 05.07.2017, кога ја земавме, до 11.11.2017, кој е датумот кога ја пазаривме прошлата Инсигнија



Немам замерки за Good Year 4 Vector, стварно добра гума, особено со оглед дека е ол-сизн, и дека бев ептен скептик за тој тип на гуми.
Ставени се старите зимски, да истераме сеа, па ќе видиме за наредна сезона кои комбинации ќе се прават.
Поради тоа што немам сензори на зимските тркала, TPMS цело време јавува грешка, и ќе морам да се борам со “криптонитот” - да ми свети жолто сијаличе на инструмент таблата.
Вчера беше направен тест на светлата, резултатите одлични.



Денеска бев на проверка на акумулаторот, чисто онака пошто заладува, а колата е половна и со старт-стоп систем. Секако проверката беше бесплатна, па зашто не би. И акумулаторот е во одлична состојба (волтажа 12,46; стартна моќност 84%).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #137 на: 11 Ноември 2017, 23:08:00 pm »
@zlatkoa апсолутино не се сложувам со тебе, ниту реалноста се сложува, ама да не дискутираме на таа тема, овде не е место.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #138 на: 22 Ноември 2017, 12:47:31 pm »








Ме свиѓа осветлувањето, особено црвеното амбиентално, што е тешко да се долови со телефон.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #139 на: 22 Ноември 2017, 14:09:06 pm »
Свети црвено околу рачната?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #140 на: 22 Ноември 2017, 14:18:22 pm »
Не, црвеното сијаличе на претходната (3тата) слика осветлува надоле, онака лагано, ненападно. Исти такви има во рачките на вратите и многу фино изглеа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен stapmkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 765
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #141 на: 22 Ноември 2017, 15:38:50 pm »
Не, црвеното сијаличе на претходната (3тата) слика осветлува надоле, онака лагано, ненападно. Исти такви има во рачките на вратите и многу фино изглеа.
тоа обично е горе кај светлото за читање ко две мали дупчиња има шупливи и низ нив свети за да го осветлува мењачот дискрерно, обично кај сите коли е така без рачна осветлена

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #142 на: 30 Ноември 2017, 18:37:05 pm »
Денеска купени и монтирани Туле држачи:











За у иднина у план е ваков куфер:


Thule Motion XT XL

Земав и понуда за држачи ProRide 598, ама мислам дека ќе можам по подобра цена да ги најдам од таа што ми ја понудија.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #143 на: 03 Декември 2017, 17:23:39 pm »
Веле, како си задоволен од озвучувањето во Инсигнијата и дали знаеш какво е?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #144 на: 03 Декември 2017, 18:52:54 pm »
Не знам чива производња е, али сосема солидно си врши работа. Поише од 1/3 не го ни пуштам пошто е прегласно.
Има звучки доле во вратите напред и назад, и пиштачи кај ретровизорите напред. Не знам дали има уште некој звучник, ама мислам дека нема.

Што се однесува до квалитет на репродукција, сигурно си зависи од медиумот. На пример, убедливо најбољи звук вади од ајПод врзан на кабел (не на Аукс). После тоа е ЦД, па стриминг преку блутут/КарПлеј.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #145 на: 03 Декември 2017, 20:14:02 pm »
Како се викаше опцијата за да сетираш од каде да оди музиката, да речеме само од задните врати ?
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #146 на: 03 Декември 2017, 20:17:17 pm »
Balance е за лево-десно.
Fade е за напред-назад.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #147 на: 03 Декември 2017, 20:19:28 pm »
Мислев целиот feature како се вика од опрема ..

Како се пушта глас на тоа округлото ? ;D
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #148 на: 03 Декември 2017, 21:34:41 pm »
Не знам на што мислиш...

Иначе гласот се регулира на левиот потенциометар или на воланот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Opel Insignia ST Innovation 1.6 CDTI
« Одговори #149 на: 03 Декември 2017, 21:37:41 pm »
Мислев целиот feature како се вика од опрема ..


Car Audio system? :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.