Автор Тема: Помош околу избор на количе за нов шофер?  (Прочитано 6216 пати)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Помош околу избор на количе за нов шофер?
« на: 08 Септември 2016, 13:29:57 pm »
Ги извозив часевите и положив тестови, ми остана уште полигон и градска да извозам, се надевам следната недела ќе земам возачка дозвола. Веќе имам возило од стариот што ќе се вози некое време додека не се земе нешто друго. Е сега вака јас сум нов, ама и не пресен шофер.. Возам од помал, последниве 2-3 години може да се рече активно. Пусти мерак за кола, па мораше да ми се потпишат моиве да полагам оти не биваше веќе да се вози на ризик.. Затоа и полагав на 16 години, арно ама сите заебанции со документации и процедури ги терав околу 5 месеци и еве сега веќе при крајот ми е веќе смачено и едвај чекам да земам возачка.. Да не го тупам со ова, сакам да земеме возило што ќе биде заедничко со моите.. Е сега тука ме кочи една работа, јас секако како детиште од 16 години сакам нешто поспортско, а моите секојдневна фамилијарна кола.. Поради тоа ќе се бара нешто измеѓу... Разгледував и нешто што ми остави поубав впечаток беше Alfa Romeo 147 Facelift моделот.

Ми се свиѓа колата во целост, големината е погодена, а и моторите се снажни како што гледам. Дали некој го има овој модел од алфа ( заинтересиран сум за 1.6 Бензинец) и какви пофалби/поплаки има околу нив? Знам дека алфите страдаат на предница и тоа е се што знам за Alfa..
Предложете ми други возила од овој ранг од типот Seat, VW, Audi, и тн...  ПС: Возилото да има 4 врати.
Ако имате вие за продавање уште поубаво дајте предлог :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #1 на: 08 Септември 2016, 13:42:42 pm »
1.6 бензинецот е најмалку 105 коња. Како возач почетник, првите 3 години законски нема да смееш да ја возиш колата.

Со среќа во потрагата.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #2 на: 08 Септември 2016, 13:56:34 pm »
Astra H 1.7 cdti 101 кс , peugeot 307 1.6 hdi/2.0 hdi 90 кс , polo 1.9 tdi 101 кс и така натака.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #3 на: 08 Септември 2016, 15:20:24 pm »
1.6 бензинецот е најмалку 105 коња. Како возач почетник, првите 3 години законски нема да смееш да ја возиш колата.

Со среќа во потрагата.
Размислував за тој модел конкретно, нема да имам проблем ако најдам модел со 105кс.. Само ме бунат проблематиките на Алфите читам по форумов дека има доста дефеци?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #4 на: 08 Септември 2016, 16:50:55 pm »
1.6 бензинецот е најмалку 105 коња. Како возач почетник, првите 3 години законски нема да смееш да ја возиш колата.

Со среќа во потрагата.

Смее да ја вози.

Отсутен BigBull

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 411
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #5 на: 08 Септември 2016, 17:53:45 pm »
1.6 бензинецот е најмалку 105 коња. Како возач почетник, првите 3 години законски нема да смееш да ја возиш колата.

Со среќа во потрагата.

Смее да ја вози.
Како смее да ја вози ако е над 100hp?

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #6 на: 08 Септември 2016, 17:57:42 pm »
Не само што не смее туку има и други ограничувања и во брзина и во тоа каде смее да ја вози итн. 16 год има.


Ги извозив часевите и положив тестови, ми остана уште полигон и градска да извозам, се надевам следната недела ќе земам возачка дозвола.  
Е уште да одеа вака лесно работите :) :) :)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #7 на: 08 Септември 2016, 18:28:55 pm »
Не знам под 18 години што правила има. Законот е сменет за почетници и сега е до 77kW.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #8 на: 08 Септември 2016, 19:38:10 pm »
Какво мислење имате за Mazda 3 1.6 Бензинец? Искуства, пофалби/поплаки? Од тоа што барав по интернетов, најдов дека во Македонија сите возат Mazda дизел..  :)

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #9 на: 08 Септември 2016, 19:39:44 pm »
1.6 бензинецот е најмалку 105 коња. Како возач почетник, првите 3 години законски нема да смееш да ја возиш колата.

Со среќа во потрагата.
Смеам да возам возило до 77kw/105HP, ова со ограничувањето ми е стварно кочница, ако е до 77кв 147-цата ќе можам да ја возам бидејќи Golf-от што полагам е 105HP и не прават проблем... За сега сепак можам да ја возам Cordoba-та што ја имаме сега 75HP е :( хахахах

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #10 на: 08 Септември 2016, 19:43:51 pm »
Таман 77kw е 147-цата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #11 на: 08 Септември 2016, 22:15:08 pm »
Тамам првите 3 години по сервиси ќе стои алфата дур да ја опраиш и после ќе си ја возиш 3 месеци и пред да се расипе пак, ќе ја продадеш и ќе си купиш голф. И ќе те види господ.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #12 на: 09 Септември 2016, 01:20:12 am »
читам по форумов дека има доста дефеци?

Мислиш на дефекации?
Е да има, и тоа многу, цел форум е :D

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #13 на: 09 Септември 2016, 02:09:25 am »
Прееска меркав една Алфа во Велес, 147ца, нешто како сребрено кремова боја.. Стварно паѓа во очи има лик колава, ама ако е толку проблематична како што многу од вас велат, значи да ја баталам? :/ инаку Golf ми е фина кола, али не сакам нешто што го има на секој втор чекор... Голф ме потсеќа на таксист и ништо друго.. Сепак влегува во комбинација како опција 4-ка 1.6ЅR

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #14 на: 09 Септември 2016, 02:11:58 am »
1.6 SR голф никако.