Автор Тема: Помош околу избор на количе за нов шофер?  (Прочитано 6215 пати)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #15 на: 09 Септември 2016, 08:50:28 am »
Според акоунт нејмот - ВР6 само.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #16 на: 09 Септември 2016, 14:08:49 pm »


Си размислил за меган 2003-2006, 1.4 16в 100кс, или можда форд фокус истиот период со 3 врат ;)..Стило со 3 врати.....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #17 на: 09 Септември 2016, 14:34:07 pm »
Прееска меркав една Алфа во Велес, 147ца, нешто како сребрено кремова боја.. Стварно паѓа во очи има лик колава, ама ако е толку проблематична како што многу од вас велат, значи да ја баталам? :/ инаку Golf ми е фина кола, али не сакам нешто што го има на секој втор чекор... Голф ме потсеќа на таксист и ништо друго.. Сепак влегува во комбинација како опција 4-ка 1.6ЅR

Прашај некој што имал/поседувал. Луѓето тука си праат чаршиски муабети.
Види низ фејсбук побарај алфа ромео македонија групи, зачлени се, прашај си што те занима.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #18 на: 09 Септември 2016, 14:39:43 pm »
Mногу солидна кола:





Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #19 на: 09 Септември 2016, 14:44:09 pm »
I cena ne kaza, do koja?

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #20 на: 09 Септември 2016, 19:15:07 pm »
Ценовниот ранг се движи 3500-4000 eur
Бараме кола стрикно со 4 врати поради патување во Скопје скоро секојдневно со 5 патници.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #21 на: 09 Септември 2016, 19:27:34 pm »
Ако е за 5  патници, може ќе биде тесничка 147цата...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #22 на: 19 Септември 2016, 03:32:36 am »
Ако е за 5  патници, може ќе биде тесничка 147цата...
Сеуште во дилеми.. Денес возев една Алфа и можам да кажам дека ги исполнува очекувањата.. Навистина е добра опција спрема цената и типот на возило. Како и да е, на задната клупа може да има проблеми доколку се возат 5 патници, посебно ако дечките позади се малку повисоки...
Засега останува мојата желба за Аlfa ама изгледа ќе се купи како примарно возило само за мене, а стариот ќе си ја остави старата за по работа... Гледам дека си верен алфиста хахах, па би сакал да те прашам дали некогаш си имал 147-ца и на што треба да обрнувам многу внимание при купување? Во план сум да земам 1.6 тс мотор со 105кс. И обавезно алфата ќе биде фејслифт, првата ми има многу грди светла. Читав во групиве за алфа на фб и во македонија гледам дека многу многу ретко се наоаѓаат 147ци со ваков мотор, а и за проблеми најчесто пишуваат и се жалат околу 1.9јтд моделот...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #23 на: 19 Септември 2016, 06:33:42 am »
Брат ми вози 147-ца, 140кс мултиџет, така да, тука ми е, у при рука.
1.6 ts моторот со 105кс e солиден, си брка работа, поготово со плинче. Иако е twin spark мотор, за одржување нешто поефтин е од другите мотори (1.6 120 и 2.0 150кс).
При купување обратни внимание на општата состојба на внатрешноста, тапацири, пластики и остали работи, и на подвозјето. Ако колата при возење бара многу корекции со воланот по нашиве патишта и делува како да е „насекаде“, тогаш подвозјето треба да се оправа. Понекое крцкање и цвикање е помал проблем.
Секако види колку пати е фарбана пред да ја купиш и дали структурно е одвалена у некоја хаварија :)
Моторот треба да си влече рамномерно во секоја брзина од 2000 па се до 6000 вртежи, без чудни звуци од мотор и менувач.
Колата треба да вози стабилно и да делува стегнато, ако е се добро на неа. Барај прмерок со што помалку пројдени километри.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Помош околу избор на количе за нов шофер?
« Одговори #24 на: 19 Септември 2016, 09:14:43 am »
Има на реклама5 една 147ца бензин (не пишува дали 1.6 или 2.0) со 79.000 поминати. Црвена е, огласувачот е од Скопје. Веројатно лесно ќе ј најдеш ако ги внесеш овие параметри во пребарувачот.