Автор Тема: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas  (Прочитано 26904 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #15 на: 29 Јуни 2016, 11:08:15 am »
Јас типувам на бедна смеса со пореметено палење. А како да се среди конкретно кај ова моторче, не знам.
Прво би пробал со отштекан МАФ, за да ја натерам да работи на предефинирани вредности, за да видам дали ќе има промени по работата на моторот и како ќе се однесува во возење. Истото што го кажа Џонтра би ја правел оваа гимнастика на студен и топол мотор.

Е сега, можеби ќе запише грешка за отштекан МАФ, ама откако ќе испиташ што како, после ќе ја избришеш.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #16 на: 29 Јуни 2016, 12:05:22 pm »
Да не е била колата порано удрена???


Ne be kakvo udirana kolata e staklo ja imam 5 godini koga ja zemav nemase nikakvi problemi si rekov jas nova kola kupiv,posle 2 meseca i napraviv servis ja vozev na benzin odlicna bese posle 6 meseci i staviv plin i togas bese dobra e posle plinot posle 4 mes.pocnaa po malku da secka minimalno ne se ni primetuvase i kako idese vremeto pocna poveke da secka

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #17 на: 29 Јуни 2016, 12:57:05 pm »
Da mi preporacate nekoj stvarno dobar majstor ama stvarno sto se razbira da go najde problemo sto  e a ne da se uci na mojata kola zosto od takvi mi e preku glava

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #18 на: 29 Јуни 2016, 13:09:48 pm »
Јас типувам на бедна смеса со пореметено палење. А како да се среди конкретно кај ова моторче, не знам.
Прво би пробал со отштекан МАФ, за да ја натерам да работи на предефинирани вредности, за да видам дали ќе има промени по работата на моторот и како ќе се однесува во возење. Истото што го кажа Џонтра би ја правел оваа гимнастика на студен и топол мотор.

Е сега, можеби ќе запише грешка за отштекан МАФ, ама откако ќе испиташ што како, после ќе ја избришеш.
Неможе 3 пати да ја разлокува и заебува ламелата од лоша смеса.Има друг посериозен проблем тука.Затоа прашав дали е удирана колата.Ако се менувани држачи на мотор и мењач може тука да лежи проблемот.Колава јавува сериозен проблем.Кај мене колата е 98 со поминати 200 000 км и е се фабричко.Оти мене не ми ја разлокува ламелата.Ете горивото не ни го бива тоа е факт.Кога ке турам гршко шел гориво како да возам друга кола.Ако беше до лоша смеса сите ке го имавме истиот проблем.

Исто така многу битен факт е и возачот на колата.Дали и колку знае да вози.Немој па да излезе сеа дека додека вози дечкото левата нога постојано да му е на кумплукот па да ја ебе он ламелата :D :D :D ....

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #19 на: 29 Јуни 2016, 13:26:57 pm »
Drugar abe ne sum pocetnik so koli sum porasnal ne zaebavaj istiot muabet mi go napravija vo auto makedonija do vozacot e zatoa seckala abe koj gi primil tie vo ovlasten servis pojma nemaat zasto sluzbenite koli koga gi vozam ni edna ne secka taka i toa se site na plin

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #20 на: 29 Јуни 2016, 13:48:37 pm »
Малку се мутави во Аутомакедонија. Пробуваат будала да те прават. Ти викаат има разлика кога нема разлика. Они знаат подобро од тебе. Морони.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #21 на: 29 Јуни 2016, 14:00:06 pm »
Малку се мутави во Аутомакедонија. Пробуваат будала да те прават. Ти викаат има разлика кога нема разлика. Они знаат подобро од тебе. Морони.


E bas taka totalno si vo pravo,kolata si ja znam kako disi spomnav pogore veke 5 godini ja imam ako bilo problemot do mene uste togas ke mi seckala a ne poslednive 2g.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #22 на: 29 Јуни 2016, 14:09:19 pm »
Citav po forumot go falat majstor za opel Marchel kade se naoga ovoj majstor kako da go najdam i kako se vika tocno dali toj moze da go resi problemot vie sto mislite

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #23 на: 29 Јуни 2016, 14:12:02 pm »
Se vodi na forumov pod ime Marcher

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #24 на: 29 Јуни 2016, 14:19:48 pm »
Еве локација на Маршер. Другото не знам, нека кажат опелџииве.

42.004656, 21.468343

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #25 на: 29 Јуни 2016, 21:09:16 pm »
Dali nekoj zne za sto sluzi ova crevo?


Eee pak ke recam kako da veruvas vo majstori ( normalno postojat isklucoci ne se site takvi)  ke reces Plimont profesionalci ama ispaga deka ne se, kako moze vakva glupos da napravat takov brent ova ne da e za kritika ova treba tuzba da im se stegne pod hitno ....sramota

Slucajno go primetiv ova crevo bilo pretisnato pod raspunjacata i duri cviknato,znaci pri montaza ne vnimavale da ne upropastat nesto tuku butaj neka curi,raspunjacata ja stavile vrz nego a namesto da go trgnat i go cviknale znaci jas kolata ja vozam 4 god. so cviknato crevo mozno e i od tamu da nastanal cel problem,i uspeav nekako da go trgnam da ne stoi pod raspunjaca taka cviknato zemav so klesta malku go podispraviv ama neznam dali disi ne se gleda a inaku od pokruta plastikaa e crevoto
I ja provoziv kolata nekako mi deluva kako da e po ziva malku, ama pak secka taka koga ke ja pustis gasta.

(i koga odev mi vikaat ako ja stavime na tester ke treba da ti naplatime...... alooooooo kade go ima ova, toa e vo sklop so uredot sto treba da ja proveri da ja nasteluva ako ima potreba  sramota )

Im se vrakav nekolku pati cekot celo vreme mi svetese  i jas im vikam ova ne treba da sveti nekam da sveti da go sredite i oniv me ubeduvaa deka treba da sveti abe vikam ne mi kazuvaj prikaski za mali deca toa kazuva nekoj problem so izduvni gasovi ne treba da sveti,i mi vikaat ostavi ja kolata ja ostaviv (neznam sto pravele koj ke ti kaze) koga ja zemav od togas eve veke ne sveti nikako cekot, mu vikam sto bilo a vika nesto so kompjuterot drug stavivme a znam deka me mavnaa sto pravele neznam pa si vikam si gi spojuvam kockite  da ne ispomesale tuka nesto stvarno neznam so da kazam.

Eve ova javno go kazuvam pret site da se znae

Plimont od koga stana number one za plin tolku izreklamirani i procueni si ja krenale cenata,a koga odis da se zalis ne te reckaat te pravat budala se smejat deka imas problem i vikaat od nasa strane e se sovrseno postaveno kaj nas nema utka,i na kraj ispadna sam da im go otkrijam problemot. 


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #26 на: 29 Јуни 2016, 21:13:12 pm »
Dali nekoj zne za sto sluzi ova crevo?



Кое црево?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #27 на: 29 Јуни 2016, 21:27:27 pm »
Eve sliki za crevoto

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #28 на: 29 Јуни 2016, 21:40:14 pm »
Ако не се лажам за довод на бензин е

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #29 на: 29 Јуни 2016, 22:04:48 pm »
Ако не се лажам за довод на бензин е

Crevoto doagja od negde od pot kola i vleguva vo levoto krilo,nekako ne mi e logicno da e za benzin neznam