Автор Тема: Сервис Long Life за Ауди ТДИ  (Прочитано 4807 пати)

Отсутен AudiQ5

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сервис Long Life за Ауди ТДИ
« Одговори #15 на: 03 Август 2016, 14:14:56 pm »
Јас користам во Зафирата GM Dexos 2.
Во спецификација стои:

GM-LL-B-025
Special GM approval for long-life engine oil for diesel engines. Viscosity is SAE 5W-40. Product meets ACEA A3/B3/B4. Drain interval can be as long as 50 000 kms. Recommended for vehicles built before MY2011.

Убаво кажа nikola_bb. Немаме ние такво гориво кое ги задоволува строгите критериуми во З.Европа, т.е. имаме ама само на некои пумпи (магистрални кои се по интернационална контрола), ама ретко кога ставаме гориво на такви пумпи.

Јас менувам масло на секои 10-12 000км. За 2000 денари и 300 денари работна работа, не му ја мислам ич.


Така што не си играј со таква банална работа како промена на масло.

Кои се тие пумпи кои имаат добра нафта?

Кај мене промена на масло и филтер е значително поскапа :) што не е проблем, проблемот е што немам толку време да сервисирам возило на 10-15 илјади кога сервисниот интервал според книга е 30.000 километри.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Сервис Long Life за Ауди ТДИ
« Одговори #16 на: 03 Август 2016, 14:16:30 pm »
На автопатиштата (Јас само Макпетрол турам) сите пумпи се под меѓународна контрола (заради камионите). Не смеат да ставаат неквалитетно гориво. Се обрнува посебно внимание на квалитетот.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Сервис Long Life за Ауди ТДИ
« Одговори #17 на: 03 Август 2016, 20:19:21 pm »
Кај мене ви Кочани си се продава оригинал лонг лајф кастрол и оригинал волксваген ама истото уље е како што знам, околу 1000ден литро е тоа,и можеш да го возиш до 20-25к км или еднаш годишно, зависи како ги минеш километрите.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.