Автор Тема: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas  (Прочитано 26912 пати)

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« на: 29 Јуни 2016, 00:18:03 am »
Zdravo drugari zanam deka tuka ima golemi strucni lica sto mozat da mi pomognat so mojot problem na kolata
Se raboti za Opel Astra G 1.4 16v benzin i plin

E vaka stojat rabotite,koga ja vozam so 2 brzina koga ke ja pustam gasta kolata secka isto i na dodavanje gas izmegu 1500-2000 obrtai toa go pravi na benzin i na plin a na plin e po izrazeno ne mozam da ja smiram samo ako stisnam kumpluk se smiruva ili da natepam poveke gas a da drzam konstatno da receme na 1800 obrtai celo vreme secka isto kako( koga palis kola na turkanje)  isto secka i na drugite brzini 3,4,5 na po golema brzina pomalku se oseka a koga ja vozam na otvoreno so 5 kolata normalno si odi ja gazam nema gajle samo ako pustam gas malce ke cimne i po nekogas ja osekam kako da e po tromava .
Na kompjuter e stavena ne pokazuva nikakva greska ne pali nikakva sialica na saltabla ,ovie raboti gi imam smeneto drzaci na motor site cetiri,svekici,bonbina pred 2 godini smeniv mi crkna i pak isto se ponasase,klapna cistena i motorce za ler gas restartirana na orginalen kompjuter,icisten EGR ventil,nova sonda smeneto, iciste senzorot za protok na vozduh,icisten senzor na radilica,ECU staven od druga astra za proba pak isto se ponasa,vo ler raboti odlicno
i stvarno neznam veke sto da pravam dali ima nekoj ideja do sto moze da bide da mi pomogne dolgo vreme me maci ovoj problem me nervira ne mozes da ja vozis na mali obrtai i gradska voznja gas ne smees da pustis ako mislis da pustis gas podobro vo isto vreme stiskaj i kupluka da se izbegne seskanjeto strasna rabota sum bil kaj poveke majstori pojma nemaat grcat  ramenici ova e ona e na kraj ispaga site delovi da gi smenam  samo za pari da zemat nikoj ne moze da go locirat tacno sto e
Jas se izvinuvam sto napisav pogolem tekst ali morava za da vi objasnam po dedalno, da imate prestava za polesno da se vidi do sto e problemot

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #1 на: 29 Јуни 2016, 00:24:53 am »
Uste nesto zaboraviv da pisam ja nosev i vo plimot taume vgraden plinot vikaat deka e se vored so plinot ja nosevi kaj drugi plinari istoto go kazaa vikaat ptoblem do kolata, majstorite vikaat problem do plinot topkata si ja prefrrlaat eden na drug i ne znaes koj da slusas
I drugo sto zabelezav na sabajle koga ja palam obrtaite gi drzi na 1500 pa posle gi spusta a nekogas gi drzi normalno na 1200 pa gi spusta poleka da ne e povrzano ova nesto so problemot

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #2 на: 29 Јуни 2016, 00:24:56 am »
А кабли за свеќици кога имаш сменето?

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #3 на: 29 Јуни 2016, 00:27:37 am »
ovoj tip na motor nema kabli dismodul ima dirkto e bonbinata vrz svekicite

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #4 на: 29 Јуни 2016, 00:43:27 am »
Probav i EGR vetilot da go zatvoram so limce dobi na snaga ama pak secka koga ke ja pustis gasta na pomala brzina

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #5 на: 29 Јуни 2016, 00:50:33 am »
а која марка држачи на мотор стави ?
провери си ги и дизните и ламелата

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 891
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #6 на: 29 Јуни 2016, 01:17:27 am »
сецка како misfire или само скока кога одземаш гас?

свекиците какви се по боја? и колку време не ти се сменати?

обртаи можи да крева и од ламбдата ако дава погрешни информации па да ти прави сиромашна смеса. види прво свекиците

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #7 на: 29 Јуни 2016, 06:08:22 am »
а која марка држачи на мотор стави ?
провери си ги и дизните и ламелата

Staviv originalni drzaci GM lamelata ja smeniv 3 pati sve mi gi razlokuva vo srcecto sve ot toa seckanje,koga staviv nova lamela na pocetok minimalno go ima seckanjeto posle toa pak isto

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #8 на: 29 Јуни 2016, 06:09:51 am »
сецка како misfire или само скока кога одземаш гас?

свекиците какви се по боја? и колку време не ти се сменати?

обртаи можи да крева и од ламбдата ако дава погрешни информации па да ти прави сиромашна смеса. види прво свекиците

ma neznam i jas vise sto pravi i secka, po nekogas i skoka ona koga saka

Отсутен Carlover

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #9 на: 29 Јуни 2016, 06:19:19 am »
svekici si menuvam na 30 000km stavam originalni GM so dve pipki sto idat po katalaski broj probav i so onie sto gi reklamiraat demek za plin brisk vrska nema ,sega pak gi smeniv novi staviv i pak isto si se ponasa

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #10 на: 29 Јуни 2016, 09:27:18 am »
Да не е била колата порано удрена???

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #11 на: 29 Јуни 2016, 09:57:32 am »
@Carlover, да пробаш со нов MAF сензор, без разлика што си го чистел и што не пријавува грешка...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен aleksandar_bt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 340
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #12 на: 29 Јуни 2016, 10:02:10 am »
Смени ги каблите цел комплет чим ти е на плин колата.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #13 на: 29 Јуни 2016, 11:02:09 am »
Абе читајте човекот што ви пишува аман, какви свеќици какви кабли.

Палењето проверено е? Сензорот за брегаста? Изгледа како рано да пали. Провери ламбда сонди, провери катализаторот во каква состојба е. И во лер ли прави исто? Исто ли е кога е загреана и кога е ладна?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Secka na mali obrtai koga ke dodades gas i koga ke pustis gas
« Одговори #14 на: 29 Јуни 2016, 11:07:53 am »
А да ја однесиш на мајстор? Вака како на гравчиња да гледаме ;D