Автор Тема: Skoda Octavia RS 2.0 TSI  (Прочитано 80018 пати)

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #135 на: 02 Јули 2015, 16:17:54 pm »
Баш дека има снага, треба помалце да се мачи при одржување на брзината(ова е особено битно за на стража на пример), како и при крузање со 80 до 120 по автопат, обртаите треба да бидат многу ниски при 6та брзина.
Јас мислам дека после прв сервис ќе се покаже реалната потрошувачка што ќе ја има колата.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #136 на: 02 Јули 2015, 16:23:43 pm »
Да бе веќе 3л на 100 да троши.... Нема врска. колата има повеќе „железо“ што мора да го тркала на 60-70 на саат, почнувајки од клипљачи, преку радилици, мењачи, па до бандаши, ако ја занемариме тежината на самото возило. Ова „железо“ (тежина) помага да не се распадне моторот кога ќе ги употребиш 230-те коњи. Меѓутоа трејдоф е (нешто) поголема потрошувачка во однос на послаб мотор при тие брзини.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #137 на: 02 Јули 2015, 19:05:03 pm »
Колава си е појава! :D
Ти свирнав вчера во Автокоманда на мост, не знам дали ме примети :D
Paparazzo :P

Знаеш што? Не се ни сеќавам дека оттаму сум си одел кон дома вчера. :( Извини ако не сум ти отпоздравил, кон крајот на денот сум обично издишан. :(

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #138 на: 02 Јули 2015, 19:09:47 pm »
Баш дека има снага, треба помалце да се мачи при одржување на брзината(ова е особено битно за на стража на пример), како и при крузање со 80 до 120 по автопат, обртаите треба да бидат многу ниски при 6та брзина.
Јас мислам дека после прв сервис ќе се покаже реалната потрошувачка што ќе ја има колата.

Можеби. Бројките ќе кажат. Се под 9л/100км комбинирано, без пазење е за мене одлична бројка, имајќи го во предвид капацитетот на моторот и типот на возилото.

Да бе веќе 3л на 100 да троши.... Нема врска. колата има повеќе „железо“ што мора да го тркала на 60-70 на саат, почнувајки од клипљачи, преку радилици, мењачи, па до бандаши, ако ја занемариме тежината на самото возило. Ова „железо“ (тежина) помага да не се распадне моторот кога ќе ги употребиш 230-те коњи. Меѓутоа трејдоф е (нешто) поголема потрошувачка во однос на послаб мотор при тие брзини.

:) 3л/100км, ако ја возам по удолнина, со исклучен мотор. :)

Шега настрана, напоменав пред некоја недела - идејата ми беше (и уште е) мапирање на потрошувачката на (еден единствен) TSI мотор во реални секојдневни услови, со цел добивање на повеќе информации и чекор повеќе кон разбивање на митови од типот "како ламја троши".

Кога размислував за ова возило, податоците за реална потрошувачка на TSI мотор беа многу тешки за наоѓање. Се надевам дека ова ќе помогне некому.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #139 на: 02 Јули 2015, 21:05:15 pm »
Па виии сеа вака... ова не се „реални секојдневни услови“.. мииислаааам ретко, навистина ретко кој освен тракторите возат 50 по стража до пресека :D

Како и да е, не може да се очекува моторов да троши при тие услови на возење исто или помалку од 1.4тси. Тоа ми е муабетот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #140 на: 02 Јули 2015, 22:48:30 pm »
Па виии сеа вака... ова не се „реални секојдневни услови“.. мииислаааам ретко, навистина ретко кој освен тракторите возат 50 по стража до пресека :D

Never more. :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #141 на: 03 Јули 2015, 13:46:55 pm »

Кога размислував за ова возило, податоците за реална потрошувачка на TSI мотор беа многу тешки за наоѓање. Се надевам дека ова ќе помогне некому.

Истиот проблем го имав. Јас кога го земав си велев се под 9 градска за мене е ќар (претежно град се вози колата).
Мојата е 1.4 ТСИ и го имам пстирано логот кај мене во гаража, за евентуално ако не некој му потреба да види колку реално троши:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,137.0.html



ИМам и за 2014 и 2015, ама не можам да го едитирам постот па да ја вметнам :(

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #142 на: 03 Јули 2015, 18:41:25 pm »
Марјан, апликацијава како работи ? Мора од 0 до капаче да точиш за да ти измери или ?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #143 на: 03 Јули 2015, 19:01:22 pm »
Како дигитрон што работи. :) :)

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #144 на: 07 Јули 2015, 19:31:29 pm »
гледам си ставил и заштита на моторот од лоши патишта. 40 еур е доплата според ценовникот, а доста практична работа е мислам за нашиве лоши-раскопани патишта.

прашањето ми е знае некој дали може тоа да се достави накнадно од кога е земена (направена) колата?

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #145 на: 07 Јули 2015, 19:35:57 pm »
Секако дека може. Најверојатно ќе чини повеќе од тие 40 евра, ама секако дека може.

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #146 на: 07 Јули 2015, 19:39:34 pm »
аха. што мислиш вака од искуство, вреди да се стави?

јас искрено се мислам да ставам, па да се распрашам во салон, ако тоа повеќе од 40 евра, не е 140 евра. :)

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #147 на: 07 Јули 2015, 19:42:39 pm »
аха. што мислиш вака од искуство, вреди да се стави?

јас искрено се мислам да ставам, па да се распрашам во салон, ако тоа повеќе од 40 евра, не е 140 евра. :)

Ставај. Од заштита глава не боли. Еве што сум пишал кога го претставив возилото:

DENDE-LANCERED малку подолу точно објаснува. Се работи за пластична плотна (во недостаток на подобар збор) кој го штити моторот од удари на камчиња и слични моменти од долната страна. Во минатото имав една непријатност со удар од долната страна на моторот, и за мала доплата (чинам околу 40 ЕУР), секако дека не ни размислував - особено ако спречи поголема штета накнадно.

Отсутен Darko_sk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 95
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #148 на: 07 Јули 2015, 19:52:51 pm »
нема зијан од такво нешто дефинитивно, освен ако цената за отпосле ставање на заштитата е ептен поголема од тие 40 еур. уствари ни тогаш не си зијан ако спречи поголема штета тоа, само што ќе се пцујам себеси зашо не сум го ставил при нарачката. :D


Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Skoda Octavia RS 2.0 TSI
« Одговори #149 на: 07 Јули 2015, 21:07:28 pm »
Пред 3-4 часа те видов на нов мост. Шкодичето лепота  :-*
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i