Автор Тема: Најновиот Ајфон во вторник !  (Прочитано 57999 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #60 на: 29 Септември 2011, 16:44:02 pm »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #61 на: 29 Септември 2011, 16:52:34 pm »
Хехехехех стварно... :D

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #62 на: 29 Септември 2011, 18:00:18 pm »
Како можиш да споредуваш Самсунг телефон со ајфон?
Тоа било истото, според спецификации?

Точно на хартија исто изгледа ама во реалниот свет ништо не е јасно.
Тоа што го прави ајфон, не е процесорот, не е екранот, не е камерата ниту пак рамот
iOS !!!
Зошто до сега не се појави на пазарот уште еден уред со iOS од некој друг прозиводител што викаш?
Спојката на хардвер со софтвер во епл функционира неверојатно добро. Јас имам тел со 600мхз процесор, па по брзо работи од од други телефони со 800+ мхз процесори.

На секој продаден телефон со Ios се продаваат два со андроид ОС. И објасни во шо е толку подобар Iphone 4 од Самсун Галакси II.

Годишно колку телефони излегуваат со андроид OS?
Епл прави само 1 (еден).
Ти кажав и погоре зашто е подобар, заради оперативниот систем.
Мене не ми е битно ни колку мхз има, ни колкава камера има ни ништо, битен ми е оперативниот.

Ти изгледа не си користел/поседувал ај фон подолго време, затоа споредуваш ајфон со самсунг... кој и да е.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #63 на: 29 Септември 2011, 18:06:59 pm »
Како можиш да споредуваш Самсунг телефон со ајфон?
Тоа било истото, според спецификации?

Точно на хартија исто изгледа ама во реалниот свет ништо не е јасно.
Тоа што го прави ајфон, не е процесорот, не е екранот, не е камерата ниту пак рамот
iOS !!!
Зошто до сега не се појави на пазарот уште еден уред со iOS од некој друг прозиводител што викаш?
Спојката на хардвер со софтвер во епл функционира неверојатно добро. Јас имам тел со 600мхз процесор, па по брзо работи од од други телефони со 800+ мхз процесори.

На секој продаден телефон со Ios се продаваат два со андроид ОС. И објасни во шо е толку подобар Iphone 4 од Самсун Галакси II.

Годишно колку телефони излегуваат со андроид OS?
Епл прави само 1 (еден).
Ти кажав и погоре зашто е подобар, заради оперативниот систем.
Мене не ми е битно ни колку мхз има, ни колкава камера има ни ништо, битен ми е оперативниот.

Ти изгледа не си користел/поседувал ај фон подолго време, затоа споредуваш ајфон со самсунг... кој и да е.
Не е само оперативниот систем, туку комплетниот уред е значително подобар и пружа значително подобро корисничко искуство. Тоа беше случајот до сега. А со 5кава може само разликата да стане поголема...

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #64 на: 29 Септември 2011, 18:25:01 pm »
A zosto da nemoze da se namali razlikata? Just saying.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #65 на: 29 Септември 2011, 18:49:09 pm »
Како можиш да споредуваш Самсунг телефон со ајфон?
Тоа било истото, според спецификации?

Точно на хартија исто изгледа ама во реалниот свет ништо не е јасно.
Тоа што го прави ајфон, не е процесорот, не е екранот, не е камерата ниту пак рамот
iOS !!!
Зошто до сега не се појави на пазарот уште еден уред со iOS од некој друг прозиводител што викаш?
Спојката на хардвер со софтвер во епл функционира неверојатно добро. Јас имам тел со 600мхз процесор, па по брзо работи од од други телефони со 800+ мхз процесори.

BADA

Зашто пишуваш нешто што е тотална глупост?
Реков оперативни системи, а не заебанции.

Next please!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #66 на: 29 Септември 2011, 18:51:19 pm »
A zosto da nemoze da se namali razlikata? Just saying.

Затоа што се два света тотално спротивни.

Никој од вас не ја разбира која е филозофијата на епл.

Другите производители се такмичат со тоа што ќе произведат повеќе производи од епл, не е само маркетот работата.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #67 на: 29 Септември 2011, 19:10:03 pm »
A zosto da nemoze da se namali razlikata? Just saying.

Затоа што се два света тотално спротивни.

Никој од вас не ја разбира која е филозофијата на епл.

Другите производители се такмичат со тоа што ќе произведат повеќе производи од епл, не е само маркетот работата.

Zosto mislis deka nikoj ne ja razbira filozofijata na Apple, nekoi od nas ja primenuvaat. No ne mi odgvori na prasanjeto, zosto razlikata mora da se zgolemi, zatoa sto jas ocekuvam da se namaluva.


Како можиш да споредуваш Самсунг телефон со ајфон?
Тоа било истото, според спецификации?

Точно на хартија исто изгледа ама во реалниот свет ништо не е јасно.
Тоа што го прави ајфон, не е процесорот, не е екранот, не е камерата ниту пак рамот
iOS !!!
Зошто до сега не се појави на пазарот уште еден уред со iOS од некој друг прозиводител што викаш?
Спојката на хардвер со софтвер во епл функционира неверојатно добро. Јас имам тел со 600мхз процесор, па по брзо работи од од други телефони со 800+ мхз процесори.

BADA

Зашто пишуваш нешто што е тотална глупост?
Реков оперативни системи, а не заебанции.

Next please!

Odgovorov mngou zboruva za tvoite licni poznavanja.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #68 на: 29 Септември 2011, 19:19:40 pm »
Разликата ќе се зголеми. Тоа и јас го мислам, заради, ќе кажам повторно, спротивноста на размислуњето и целта на производите.
Самсунг цели кон најголемо производство, многу различни модели. Во кратко по еден самсунг за секој, или по два.
Ајфон не му е целта да биди прв во продажбите, целта му е блискост до корисниците. Тој не прави 200 модели годишно, туку 1 (со зборови, ЕДЕН).


Одговорот многу зборува за моите познавања?
Сакаш за БАДА да зборуваме? Или за iOS?
Ти како шо гледам имаш некој самсунг за без пари од т-мобајл/ван/вип со БАДА и сега се правиш курназ со него. Многу бил личен.
Дали си користел/поседувал ајфон подолго време, не само 15 мин да го држиш во рака?

Што има за БАДА? Дали има апликации за цртање? Дали има апликации за GPS од познати производители? Дали ги има сите познати игри за мобилни? И уште безборј други апликации...
И дали имаш достапност до сите овие програмчиња со 2 клика на мобиљниот?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #69 на: 29 Септември 2011, 19:27:28 pm »
1. Jas mislam razlikata ke se namali, i ke ja snema. Bez Jobs se nula.
2. Ne znam zosto mislis deka imanjeto na linija od 100 modeli znaci deka Samsung ne moze da go dolovi korisnickoto iskustvo. Naprotiv.
3. Iphone seuste e #1. Uste nekoe vreme.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #70 на: 29 Септември 2011, 19:34:12 pm »
ЛП одговори ми прашањата од погоре.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #71 на: 29 Септември 2011, 19:38:48 pm »
Ретко кој корисник на ајфон би се префрлил на било што друго. Иако останатите нудат добра копија, далеку се од вистинската работа, но затоа оние кои се најблиску до ајфон, се и најблиску по цена до ајфон, па целата поента им пропаѓа. :) Како Мајкрософт Zune и iPod да споредуваш.

Како и да е има следбеници на едното и на другото, а наскоро и на третото (8)... Секој си нашол предност и си купил. Некој допрва ќе купи.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #72 на: 29 Септември 2011, 19:40:22 pm »
Зашто ме цитираш Дени??
Ова беше за ЛП.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #73 на: 29 Септември 2011, 19:45:10 pm »
Без Џобс се 0 ама Епл има најлојални корисници на планетата Земја. Секој што го поседувал стариот модел, ќе постави шатор пред продавница да го купи новиот.
ЦЕЛ СВЕТ му се  смееше на Џобс и Епл кога го представи аЈПад и кога кажа „ова е иднината“. Погледнете што се прави сега во светот и колку бил во право човекот.
Една работа што многу ја ценам кај Епл е PR-от и маркетингот. Наклонети се кон потрошувачот. И да не е така, ќе те убедат низ реклами, презентации дека е така. Секој си има плусеви и минуси и мора да ги има за да има пазарна конкурентност, во спротивно ќе има еден производ кој сите ќе го имаат.

П.С. Не го потценувајте Самсунг. Се тужакаат се кољат по медиуми, ќе пројде и тоа. Јас имам една нивна „копија“ Галакси С, само мислам дека аЈФонџиите тука мааалку го потценуваат телефонот. Личи на аЈФонот, ама не доволно за да се нарече копија, ама тоа се други муабети. Инаку Галакси С 2 се продаде во 10милиони парчиња за 10-12 недели чинам, машинчето е ФЕНОМЕНАЛНО! ;)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #74 на: 29 Септември 2011, 19:51:26 pm »
еве осмица јас ќе ти одговорам иако го прозва лп

Ти како шо гледам имаш некој самсунг за без пари од т-мобајл/ван/вип со БАДА и сега се правиш курназ со него.  Многу бил личен.

Јас имам Samsung Wave купен е во кеш од импулс 19000 денари, не се правам курназ со него и да многу е личен

Дали си користел/поседувал ајфон подолго време, не само 15 мин да го држиш во рака?

да сум поседувал ајфон месец дена третата генерација сакав да го купам од еден другар ама се премислив и го зедов самсунгот, бев многу задоволен од ајфонот и од оперативниот, но кај мене при избор на техника не е бројот на апликации што ти ги нуди, ми беше важна камерата, да снима видео во хд, екранот да биде добар и телефонот да биде брз и едноставен за користење

Што има за БАДА? Дали има апликации за цртање? Дали има апликации за GPS од познати производители? Дали ги има сите познати игри за мобилни? И уште безборј други апликации...
И дали имаш достапност до сите овие програмчиња со 2 клика на мобиљниот?

има и апликации за цртање, имаш ndrive навигација за бада, ги има повеќето познати игри за мобилни, NFS, COD, Asasins creed... и да има уште безброј други апликации кои на почетокот пред една година беа тотално моронски, ама секој ден има се повеќе и повеќе апликации што се одлични и огромен број на апликации што се рекомпајлираат од андроид за бада, дури има муабет дека ќе има апликација во вид на емулатор и сите андроид апликации ќе работат на бада.
и последното прашање, да достапни се со 2 клика на мобилниот.

Значи немој да ме сватите погрешно, не плукам по iOS мислам дека е фантастичен оперативен револуциенерен во секој поглед, факт е дека другите го копираат интерфејсот, што во понатамошниот развој андроид и бада ќе бидат многу различни од iOS, но не е фер од ваша страна да плукате по андроид или бада а не сте го имале galaxy s2 ни 15 мин во рака