Автор Тема: Најновиот Ајфон во вторник !  (Прочитано 58035 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #360 на: 13 Септември 2012, 18:25:31 pm »
И после голфот не чинел, не менувал дизајн  ;D ;D

If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #361 на: 13 Септември 2012, 18:46:44 pm »
I feel fairly sure that if Apple were asked to make a car, it would come up with an automotive iPod, and within weeks we'd view the current alternatives in the same way that we now view the cassette tape, the LP and the 8-track. -Jeremy Clarkson

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #362 на: 13 Септември 2012, 23:03:02 pm »
Бар да се потруделе iPhone 5 да стават во „аналогијата“ погоре...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #363 на: 14 Септември 2012, 19:08:25 pm »

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #364 на: 14 Септември 2012, 23:10:53 pm »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Re: Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #365 на: 16 Септември 2012, 15:47:22 pm »
Не би го рекол дека е „фантастичен“ систем на работа... На моменти, многу повеќе е арогантен, препотентен, и да не речам „педерски“... Од многу гледни точки.

Првично, правеа заебанции со компатибилност на некој уред, со некоја периферија што си ја купил за истиот...

Рецимо, имаш iPod nano 4та генерација... И си го почастуеш карактерот, купуеш B&W Zeppelin, што не е воопшто евтино, а е наменето за iPod. Јееееј супер, све фино, сите среќни и весели... После извесно време, некој ти поклонуе iPod touch, од оние најновите што са... И Zeppelin-от што скапо си го платил, не ти работи веќе. И тоа сеа, НЕМАШ можност да купиш адаптер или нешто такво. Е тоа е веќе безобразлук.

Исто е сеа со конекторот... Такво фино пердашење е на буквално СИТЕ што купиле некаков i-уред, што е дрско до бесвест и назад. И нормално, да не останат покуси у педеризмот, iPhone 5 е компатибилен САМО со nano SIM картици.

Плус, за кој таков, новите мапи и навигација и пар други ствари, што на велико ги дробат за iOS 6, НЕМА да бидат компатибилни со iPhone 4?? Ти сугерираат да не џејлбрејкуваш ни под разно, заради безбедност, к**чеви/карики, а тука те ј**е у здрав памет...

Отсекогаш сум ги почитувал за тоа што го прават, и го разбирам целиот момент со „бренд“ и „елитизам“, ама ова е веќе претеризам до даске. Да, иам iPhone 4, што ми требаа ~8 месеца да го користам како телефон, пошто не може туку така да го отклучиш, иако нема веќе никакви врски со операторот од кој е купен, и ДА, ме фасцинира уредот како парче технологија и хардверски и софтверски... Ама Apple може да (и веројатно ќе) го лапне немиен поради ваквото понашање, особено сега, кога веќе имаш конкуренти кои успешно го препишале тоа што го направил Apple, и сега го прават подобро од него.

а сигурно тие што имаат ајфон викаат дај ми го ајфонот место дај ми го телефонот  ;D ;D ;D

Ја така го викам, зошто тоа не е телефон - тоа е ѓубре. Не вреди Телефон да се нарекува. Денес пробувам некоја финта од типот „едитирај број пред да го бираш - без да го измениш во именик“ (edit number before dial) - работа што го има секој нормален телефон - НЕМА!. Ај викам, добро. Ми треба *123*број# да откуцам, викам, ќе го ископирам бројот, па во keypad ќе внесам *123* па ќе го залепам бројот и на крај ќе турам тараба. НЕ МОЖЕ!. Единствен начин е, во notes (или на друго посредно место) да му додадеш на бројот она што треба, па целото тоа да го ископираш и залепиш во кипад, ако не сакаш да памтиш и куцаш броеви. FU*K you IPhone :D

Ве разбирам, знам како ви е.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #366 на: 17 Септември 2012, 01:14:08 am »
Не, не знаеш.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Re: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #367 на: 17 Септември 2012, 01:21:14 am »
Де бе, до толку ли?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #368 на: 17 Септември 2012, 15:25:14 pm »
Да се разбереме... Телефонот е фантазија од технологија, и му нема рамен. Не зборам за пропратните работи, и абнормалната зависност од ајТјунс. Али ок, се навикнуе чоек. Она што најмногу фали кај другите е самиот хаптички момент, односно, како ти се осеќа телефонот на допир. Епл е дааааааааааааалеку над сите, на тоа поле. Самсунг (сеуште) делува евтино (имав Ѕ3 у рака на извесен период и бев непријатно изненаден, очекував многу подобра изработка), Нокиата е градежен материјал (185 грама!!!) додека единствена конкуренција се добива од ХТЦ, иако и они заебаа на тоа поле.

Друга работа... Растењето во висина беше нешто што мораше да се случи, и мене лично, ми се свиѓа што екранот е продолжен само во височина и што ширината е останата иста. Тоа значи дека сеуште можеш да го работиш телефонот со една рака. Нешто што веќе не е случај кај конкурентите, кои у глобала се иста височина (или повисоки) од iPhone 5, во просек ~1 сантим се пошироки, и ~20ина % подебели. Сето тоа веќе почнува да пречи, имајќи предвид дека сепак се работи за ТЕЛЕФОН.

Табела со споредба и пар зборови од GSMArena.com
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #369 на: 17 Септември 2012, 15:31:24 pm »
Јас itunes немам упалено година дена :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #370 на: 17 Септември 2012, 16:08:45 pm »
И јас исто.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #371 на: 17 Септември 2012, 18:18:29 pm »
поглупаво и покомплицирано гом*о од тоа itunes, здравје...

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #372 на: 17 Септември 2012, 19:35:51 pm »
Да се разбереме... Телефонот е фантазија од технологија, и му нема рамен. Не зборам за пропратните работи, и абнормалната зависност од ајТјунс. Али ок, се навикнуе чоек. Она што најмногу фали кај другите е самиот хаптички момент, односно, како ти се осеќа телефонот на допир. Епл е дааааааааааааалеку над сите, на тоа поле. Самсунг (сеуште) делува евтино (имав Ѕ3 у рака на извесен период и бев непријатно изненаден, очекував многу подобра изработка), Нокиата е градежен материјал (185 грама!!!) додека единствена конкуренција се добива од ХТЦ, иако и они заебаа на тоа поле.

Друга работа... Растењето во висина беше нешто што мораше да се случи, и мене лично, ми се свиѓа што екранот е продолжен само во височина и што ширината е останата иста. Тоа значи дека сеуште можеш да го работиш телефонот со една рака. Нешто што веќе не е случај кај конкурентите, кои у глобала се иста височина (или повисоки) од iPhone 5, во просек ~1 сантим се пошироки, и ~20ина % подебели. Сето тоа веќе почнува да пречи, имајќи предвид дека сепак се работи за ТЕЛЕФОН.

Табела со споредба и пар зборови од GSMArena.com

Чекај, чекај, што слушам јас технологија имал Apple..? dafug која технологија ја има Apple вградена во IPhone 5-ка, па и о другите I-уреди..? TFT екран од камено време, нема слот за мемориска картичка, споделување на содржини само со i-уреди, стар оверклокан процесор до 2 јадра,...Значи да резимирам, за да направиш нов IPhone е потребно:

- Зголеми го екранот за некој инч.
- Клокни го стариот процесор малку и продавај го како револуција во производството на микро процесори.
- Направи добра реклама, и еби ги глупите Американци, кои мислат дека е кој знае што...
- Оперативен систем, кој што толку го испофалија по форуми и блогови, и накрајот испадна дека е старо срање со некое ново програмче кое и така не функционира како што треба, (читај Siri)
- Телефон што реално кошта 200 $ стави му 250 % маржа и продавај мед на простата раја..


Значи Американсково срање, как ои се друго Американско, најбитно е да се продобие одредена маса на ајфон војници, кои што секој нов телефон ке го дочекаат со нетрпение. Истото важи за сите американски производи...

P.S: За болдираново можам да кажам само едно големо: LOL :D

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #373 на: 17 Септември 2012, 21:21:27 pm »
+100000

Точно така,добро кажано,само да се надоврзам.

Вкупната цена на материјали на 16-гигабајтниот iPhone 5 е 168 долари.

процесорот A6 чини 28
Qualcom-овиот LTE модем кој чини 25 долари
4-инчен екран   18 долари.
куќиштето изнесува 17 долари
камерата 10 долари
NAND флеш меморијата 9 долари
батеријата 7,5 долари

И уште некои ситници.....

Се работи за осум нешта кои Apple сеуште не може да ги направи, а конкуренцијата може.

Значи наместо во iPhone 5 да вградат NFC сензор, Apple и понатаму се држеле до својот Passbook систем, кој ви дозволува складирање на честитки, патни карти и слични работи на телефон. Тој систем може да изведе некои работи, но не може да го изведе сето она што NFC системот може.

Уште една одлика на смартфоните со Андроид е подобрената употреба на тастатурата, каде што наместо да ја пишувате секоја буква во пораката, само повлекувате со прстот преку тастатурата и така побрзо ги пишувате пораките.

Нормално, Apple и понатаму одбива на своите уреди да им вгради можност за надоградување на меморија со помош на екстерни картички, додека конкуренцијата ја користи таа можност.

Директно поврзано со недостатокот на меморија е и фактот дека iPhone тоа всушност го надоместува со легендарниот iPod кој на корисниците им нуди дури 160 GB меморија. На корисниците не им било тешко да го наполнат iPod-от со музика и видео. Но, Apple и понатаму смета дека 64 GB меморија е доволно за iPhone 5.

Ретко на кој му било јасно зошто iPhone уредите не можеле да имаат стандардизиран USB кабел. Apple сега отиде и чекор понатаму па направи и нов кабел, кој не е компатибилен со претходните верзии.

И не само тоа, ако сакате преку HDMI кабел да префрлите видео од iPhone 5 морате да имате посебен адаптер, наместо стандардизиран micro-HDMI кабел.

Понатаму, iPhone 5 сеуште нема заменлива батерија, иако нејзиниот век на траење е подобрен. Корисниците кои интензивно користат iPhone имаат проблем и со едното око секогаш мора будно да го следат индикаторот за батерија.


Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #374 на: 17 Септември 2012, 21:27:54 pm »
Пола од набројаниве работи воопшто не му пречат на еден нормален корисник на смартфон. А што има врска дали iphone има многу послаб хардвер да речеме од конкуренцијата кога истите или слични задачи ги врши еве да не кажам побрзо, ама за слично време и со сличен квалитет.
Во секојдневната употреба комбинацијата од застарен хардвер со пра историски само нашминкан софтвер работи исто брзо како најновиот хардвер кај самсунг со андроид :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.