Автор Тема: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI  (Прочитано 47727 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #195 на: 01 Април 2016, 08:27:38 am »
За што да ми здосади? :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #196 на: 03 Април 2016, 07:12:10 am »
Си ја погодил бојава топ, имаше попуст за нова година, сега на сајтов тапа, немат никаков попуст или сл. Многу убав модел, доста ја возат и во америка, докажан мотор. Колку ти испадна цената?
>>>>><<<<<

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #197 на: 04 Април 2016, 08:10:35 am »
Сега нема за овој модел, има попуст за i30-ka. Инаку излегува нов модел, па затоа нема никакви активности...
Актуелна ке биде новата Елантра :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #198 на: 10 Април 2016, 18:29:46 pm »
Новата И30 е одлична понуда. Толку е добра што Дени ќе си купи една.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #199 на: 13 Април 2016, 10:11:24 am »
Убаво време, па ред е да се запере кола :)
Ова чисто за некој овде што мислат дека колата ми здосадила :)







Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dimac

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 672
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #200 на: 13 Април 2016, 11:09:21 am »
Сале, нели може да се намести некако таблицата подоле кај решетката??? вака многу ја груби сликата од предниот дел.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #201 на: 13 Април 2016, 11:16:19 am »
Па па па.............. страшна кола.

Ти има нешто обелено таблицата.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #202 на: 13 Април 2016, 14:08:33 pm »
Elantrava e dzver   8)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #203 на: 13 Април 2016, 15:11:55 pm »
Сале, нели може да се намести некако таблицата подоле кај решетката??? вака многу ја груби сликата од предниот дел.

Знам...Пробував пред да ја ставам се можно...Ако ја спуштам доле, стрчи пластичниот дел кој што е предвиден за да лежи таблицата. Ако се планира без рамка, треба да се буши самата таблица, пошто не ми е баш сигурно да остане со силикон само. Шубе ми е.
Едно време си викав и да не ја ставам, ама ајде, ке бидеш трн во очи на полиција и за се едно нешто ке те сопираат...
Барем да имаше како овие швицарскиве  потенки ....

Ти има нешто обелено таблицата.

Квалитет :)
Се зезам...Се знае зошто обелуваат делови од таблицата...

Elantrava e dzver   8)

Фала :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #204 на: 13 Април 2016, 15:41:52 pm »
Добро л`шти. Таблицана не си требал... не дека си можел повеќе да ја оружниш од што е фабрички, ама сеа ко` да и` фали нешто :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #205 на: 13 Април 2016, 22:36:16 pm »
Сaле, стaви си силикoн и свиркaј си. Акo немaш ќе ти дaдaм. Кaј мене е стaвенa сo силикoнче уште кoгa јa склoпив кoлaтa и ден денес гaјле си немa. Сo пoлицијa сум немaл прoблеми дo сегa.
Кoличевo стaклo.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #206 на: 08 Мај 2016, 22:19:50 pm »
И како што беше најавено за една мала модификација...
Имено, колава у принцип има DRL, односно дневни светла во самите фарови, односно светат белите пластики. Но тоа за жал само за америчко/канадско/австралиско тржиште. За кај нас тоа не важи :(
Затоа си порачав преку Али магленки на кои има DRL. Патешествието и нервозите никому не го посакувам, пошто цели 3 ипол месеци живци искинав додека да стигнат...И за на крај да се нервирам заради некој х причини, т.е. за најголема среќа скршени држачи, кои многу лесно ги залепив.
Но на крај цела таа голгота се исплатеше.

Еве ја целата процедура на замена и монтажа на истите...
Првично следеше вадење на сите пластични штифни од долната и од горната страна на браникот. вадење на штрафчињата и демонтажа на браникот.













И конечно браникот надвор...Малку се помачив околу највнимателно вадење на пластичните држачи кај крилата...Си сака трпеливост и притискање од внатрешна страна на точно место, инаку ке се испоизмачиш за џабе.





Постоечката магленка, и новата магленка со DRL диодите.







Магленката извадена, новата се спрема за монтажа. И нормално секогаш кога се вградува нешто афтермаркет, мора да има проблем. Уствари и не беше некој си страшен проблем, но постоечките дупки за држачите бегаа за по некој милиметар, па мораше малку да се прошират дупките на самите магленки. Тоа се реши за 5 секунди, и магленките си дојдоа на своето место:



Спроведени каблите, стегнати со везици, практично не се ни позава дека инсталацијата не е фабрички монтирана :)



Следи половина час монтажа на браникот по процедура обратна од горе споменатата.
Финалниот изглед како на следната слика:



Конечно, целата работа се исплатеше! :)











Останува да ги врзам некако бидејки се уште се двоумам која комбинација да ја направам. Дали да се палат и гаснат засебно од сите други светла, дали да се палат со палење на позиција и да се гаснат кога ке се запалат средни светла, дали да се палат со палење на колата и да работат нонстоп...Ке видиме...

Инаку во поглед на оригиналните, фабричките светла/сочива, можам да забележам одстапување во јачината на сијаличките кои беа вградени фабрички и овие. Фабричките сијалички се Н8, овие се Н27W-2. Едните се 35W- оригиналните, а овие се 27W. Со оглед на тоа дека магленки и не се користат нешто активно, туку повеќе ко за фаца, јачината е и повеќе од доволна. И, приметив разлика во висината на светење, односно подесувањето. Овие се повисоки, а спуштени се до минимум. Првата разлика е во дизајнот на самото сочиво, а второ во самата магленка.. Како год изгледаат одлично, односно намената со која ги монтирав, поточно DRL.
:)


Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #207 на: 08 Мај 2016, 22:32:15 pm »
Пошто магленките не смеат да се употребуваат во нормални услови....

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг:
« Одговори #208 на: 08 Мај 2016, 22:38:10 pm »
Смени тоа жутилото, боде очи :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #209 на: 08 Мај 2016, 22:41:15 pm »
На слики денски е така, во живо е друго.
Кој знае знае, кој незнае, ке нагаѓа :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.