Автор Тема: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI  (Прочитано 47731 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #165 на: 21 Август 2015, 22:04:09 pm »
Убава потрошња. Ај дај некоја поубаво објаснета делница. Еве до Асправалта ти е ко до Солун. Значи колку ти излезе Ск-Аспр(солун)-Ск просечна? Или Ск-Ох-Ск?

Значи како што реков, 650 километра Скопје Аспровалта Скопје, 6 литра со клима, во 6-та брзина, круз заглавен на 125. Товарени тројца возрасни и две деца + гепек полн до горе...Патот од Солун натаму према Кавала е со долги успони, автопат е, горе доле колку има успони, толку е и надолно...Како натака, така и назад :)

Другиот пат е према Белград, познат е на сите...Километражата е иста, нема клима, нема толку товар, во кола двајца возрасни. Брзината најчесто загавена на круз нешто под 120, да речеме 118.
Климата и товарот, малку пониската брзина и структурата на патот, релативно е поправ него накај Кавала, придонесуваат помала потрошувачка од 0,7л по борд.
А и на сказалка може истото да се примети.
Следно е да се дополни резервоарот и да се провери веродостојноста на борд компјутерот...
Мислам дека е точен со многу мала грешка. Минорна.
Потрошувачката е таа...
Низок обртај, голема брзина...
За да поприми си бара шалтање надоле и високи вртежи...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #166 на: 08 Септември 2015, 16:26:49 pm »
Малку да ја живнам темава, а и имаше некој заинтересирани да видат каков ефект има Sonax Polymer NetShield.
Првото видео е снимено некое време од нанесувањето на нетшилдот, а другото е пред недела дена односно 4 месеци после нанесувањето.
По спецификација вика дека трае 6 месеци, но претпоставувам во услови на постојана изложеност на надворешни атмосферски влијанија. Јас ја чувам во гаража, така да верувам дека со тоа трајноста на нетшилдот е продолжена.
Еве го ефектот пред 4 месеци:


Еве го ефектот после 4 месеци:


Дец ит сеа за сеа  ;D ;D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #167 на: 08 Септември 2015, 17:08:19 pm »
Odlicno, jas bev eden od zainteresiranite za polymerot kako trae posle nekoe vreme, i masala dobro se drzi. Samo uste edno prasanje za ovie 4 meseci otkako ti e nanesen kolku pati ti e perena ( ok znam deka nemozes so sigurnost da kazes, tuku gore dole gruba procenka ), prosek ednas nedelno?  ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #168 на: 08 Септември 2015, 17:08:49 pm »
Импресивно. Колку пати е перена колата во овој период и дали цело време кога не е возена е во гаража?

Едит: Ете и Роци го прашал истото.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #169 на: 08 Септември 2015, 17:16:33 pm »
Jas znaete oti prasav kolku pati e pereno voziloto za voj period? Oti gledam po netov trajnosta na zastitive ( vosoci, polimeri, i slicno ) ja merat sprema toa kolku pati bilo pereno voziloto za odreden period i so kakvi sredstva, a ne kolku vreme pominalo od nanesuvanjeto na odredena zastita. Oti jas moze ke ja sredam tip-top i ke ja butnam vo garaza ( kako so praese Dende so Lancerot ) i ke ja izvadam posle 6 meseci i pak ke ima uste od zastitata  ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #170 на: 08 Септември 2015, 17:18:07 pm »
Перена е 4 или 5 пати, три пати е фатена од дожд, и останатото време е во гаража. Значи не била во гаража вкупно 20 денови од по 24 часови во овие 4 месеци, и незнам колку денови од 7.30 до 15.30 кога сум на работа...
Но на работа последниов месец одам со службена кола, така да тој не се ни рачуна :)

Планирам да терам до пролет, кога повторно би нанел нешто овакво, значи после година дена.
Сепак како што реков улога огромна игра гаражата, а и  времето. Едвај летово заврна неколку пати. Два пати дожд во Скопје ме фати и два пати на одмор кога бев за тие 20 денови.
Едниот дожд морски, другиот по пат кога се враќав од Србија...

Гаражата допринесува колата да биде чиста кога не се вози.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #171 на: 08 Септември 2015, 17:21:32 pm »
Da i seto toa sto go nabroja , ama i nesto drugo zaboravas. Voziloto e novo i koga mu ja nanese zastitata bese so kristalno cist lak, neoksidiran, nematiran, bez swirl marks i bez hologrami, i seto toa pridonelo na polymerot da mu se stvorat idealni uslovi za da se vrze za lakot i trajnosta da mu bide maksimalna  :D

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #172 на: 08 Септември 2015, 17:22:42 pm »
^Многу јасно...

Иначе добар резултат ми се допаѓа :) Пробај го Полиш Експрес ако не си го пробал ;)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #173 на: 08 Септември 2015, 17:23:07 pm »
Фино фино, за колку поминувања на возилото има?

Инаку ако си во можност едно керамиче да се акне додека е нова бојава најубаво, не дека не си размислувал ама чисто да те потсетам. ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #174 на: 08 Септември 2015, 17:26:03 pm »
Размислував и на таа тема...Се уште се мислам. Можеби ке го посетам ТЕ-ЕN :)

Инаку треба да има за неколку поминувања на возилото од Сонаксот.
По моја проценка околу 3 до 4 евентуално...
Па ке видиме.

Полиш да, не е лоша варијанта. Тоа на пролет :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #175 на: 08 Септември 2015, 17:31:39 pm »
Dobra alternativa na Sonax Polymer netshield
http://www.mafra.mk/nadvoreshno/MetalCar
jas go imam naneseno pred 2 meseca i uste trae, a baska e so pogolema (500ml ) ambalaza sprema netshieldot ( 210 ml ) i e so napola ( 360 den ) cena sprema Polymerot ( 700 den ).  :D
Go ima i kaj Busav vo peralnata dzirnete go  :D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #176 на: 08 Септември 2015, 17:35:04 pm »
Хм.. Интересно. Ова вреди да се нанесе на следно перење чисто као експеримент.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #177 на: 08 Септември 2015, 17:44:13 pm »
Да.
Единствено да напоменам дека од сите тие перења, правени во домашни услови, колата е прскана односно перена со вапче. Само два пати е помината со шампон па пребришувана, заради мушички и остали гадови залепени од возење на отворено, а другите пати е само со вап и пребришана.

Ја пребришувам исклучиво со микрофиберна крпа.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #178 на: 09 Септември 2015, 19:25:32 pm »
4-5 пати ја перам во месецот минимум. Малце ми е мене тоа, барем 30 перења да издржи, пола година да сум раат. :)
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Hyundai Elantra MD - GLS 1.6 MPI
« Одговори #179 на: 09 Септември 2015, 21:25:27 pm »
Sonaxot polymerot bi trebalo da izdrzi tuka nekade ( okulu 30 perenja )  :D